Trakuose lankėsi „gatvės kalba“ paaugliams rašanti Kotryna Zylė

Parašyta: 2019-10-30 | Kategorija: Kultūra, Mokyklos, Naujienos, Trakai |

Spalio 25 d. Trakuose, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje, lankėsi pripažinimą pelniusi rašytoja, dailininkė ir grafikos dizainerė Kotryna Zylė. Šiais metais pasirodęs mistinis romanas „Sukeistas“ (leidykla „Aukso žuvys“) ekspertų buvo pripažintas vienu įdomiausių kūrinių paaugliams ir įtrauktas į Metų knygos 2019 pretendentų sąrašą. Debiutinė Kotrynos Zylės knyga „Milžinas mažylis“ 2014 m. pateko į geriausių metų knygų vaikams penketuką, 2016 m. pasirodžiusi „Didžioji būtybių knyga“ nacionaliniame knygos meno konkurse apdovanota kaip gražiausia metų knyga vaikams. Vos pasirodęs trečiasis, šįkart jaunimo auditorijai skirtas, kūrinys „Sukeistas“ netruko susilaukti pripažinimo – romanas šiuo metu verčiamas į latvių kalbą, pasirašyta sutartis dėl jo ekranizavimo, kūrinys nominuotas Metų knygos rinkimuose.

Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje lankėsi pripažinimą pelniusi rašytoja, dailininkė ir grafikos dizainerė Kotryna Zylė

Kotryna Zylė aktyviai keliauja po Lietuvos mokyklas, susitinka su vyresnių klasių mokiniais ir pristato jiems savo netikėtą požiūrį į lietuvių mitologiją. Šįsyk rašytoja lankėsi Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje.

Kotryna Zylė

„Dažnai susilaukiu komentarų, kad romanas išskirtinis dėl savo kalbos. Iš tiesų jame svarbi ir grubi gatvės kalba, ir sunkiai perskaitomi tarmiški dialogai, ir vieno žodžio sakiniai. Kartais aiškumo stoka sujaukia skaitytojo jausmus. Man tai patinka! Noriu, kad tekstas jaudintų, erzintų, įtrauktų. Todėl ir mano susitikimai su mokiniais yra asmeniški, „gyvi“, kalbamės paprastai, be jokių formalumų. Tik taip jie manimi patiki ir išgirsta, ką noriu papasakoti apie mūsų kultūrą, praeitį ir mitologiją. Tik taip jie klausosi,“ – sako autorė.

Mistinio, įtempto siužeto romano „Sukeistas“ centre – du šešiolikmečiai Gabija ir Gedas. Abu jie mokosi Dailės mokykloje, abu yra labai skirtingi ir abiem vienu metu ima dėtis keisti dalykai. Beužgimstantys jausmai netikėtai lemia dviejų pasaulių – realaus ir anapusinio – susidūrimą. Kūrinyje šių dienų Vilniuje veikia laumės, vėlės, Giltinė ir kitos būtybės, – mitologinis pasaulis čia tampa toks pats realus, kaip ir įprasta tikrovė. Tokį tikslą rašydama šį romaną ir turėjo Kotryna Zylė – nupūsti dulkes nuo lietuviškos mitologijos ir parodyti, kad jos vieta – ne tik tautosakininkų surinktuose raštuose, bet ir šiuolaikinėje jaunimo literatūroje.

„Perskaičiusi Kotrynos Zylės mistinį romaną ,,Sukeistas“ likau suintriguota. Autorė puikiai perteikia jaunimui keistą

Knygos viršelis

senovės mitologiją kasdienine kalba, realiais personažais per paprastą kasdienybę. Susitikusi su knygos autore dar labiau pamilau šią knygą. Susitikimas buvo šiltas ir jaukus, leido pasijusti nevaržomai. Detalus pasakojimas apie knygos rašymą mane privertė į knygą pažvelgti naujai. Manau šis susitikimas daug ką sugundė perskaityti knygą ir keistus dalykus pamatyti kitu kampu.“ – Įspūdžiais dalinasi Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 8 klasės mokinė Viktorija.

„Susitikimas su Kotryna Zyle buvo nuostabus. Rašytoja buvo labai pozityvi, tai labai žavėjo. Buvo įdomu jos klausytis, nes ji kalbėjo atsipalaidavusi ir nesijaudino kaip dauguma rašytojų. Taip pat nebijojo vartoti šiuolaikinio žargono, dėl to jaučiausi smagiai, kad dar yra tokių linksmų žmonių. Atrodė, kad ji mane supranta.“ – pridūrė 7 klasės mokinė Ieva.

Autorė dėkoja Trakams už svetingą priėmimą, kviečia skaityti lietuvių autorių knygas ir aktyviai balsuoti Metų knygos rinkimuose (daugiau informacijos http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/).

Leidyklos  „Aukso žuvys“ inf.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *