Trakuose švenčiami Žolinės atlaidai

Parašyta: 2013-08-23 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

 

Kopija iš IMG_9776

Procesijos metu buvo nešamas Trakų Dievo Motinos – Lietuvos Globėjos – paveikslas

 

Rugpjūčio viduryje, kai svarbiausi darbai būdavo jau nudirbti, lietuviai švęsdavo vasaros ir rudens sandūrą – Žolines. Kiekvienais metais, šiai dienai paminėti, Lietuvos bažnyčiose yra rengiami iškilmingi Žolinių atlaidai, kurie rugpjūčio 15 dieną buvo minimi ir Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje.

 

Šį nuostabų, saulėtą bei šiltą rytą į Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčią susirinko daugybė žmonių. Šventėje dalyvavo ne tik paprasti piliečiai, bet ir Trakams nusipelnę žmonės. Susirinkusiųjų veiduose buvo matyti šventinės nuotaikos, daug kas atėjo su gėlių puokštėmis, kai kurie pasipuošė spalvingais tautiniais rūbais. Čia galima buvo išvysti ir Trakų šaulių sąjungos narius, Rūdiškių miesto pučiamųjų orkestrą, giesmininkus. Po šventinių Mišių, kurias aukojo Lietuvos policijos kapelionas kunigas Aušvydas Belickas, atlaidus vainikavo tradicinė procesija su Trakų Dievo Motinos – Lietuvos Globėjos – paveikslu Trakų miesto gatvėmis (Sodų, Vytauto, Birutės) ir Reinės aikštėje. Buvo daug gėlių, daug svečių, vaikų bei parapijiečių.

 

Šventės istorija ir tradicijos

 

Ši šventė yra švenčiama nuo senų senovės ir susijusi su pagoniška ir krikščioniška tradicija. Įvedus Lietuvoje krikščionybę, ši data buvo sutapatinta su Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena. Tuo metu yra šventinamos vaistingos laukų žolelės, gėlės, javai ir daržovės. Pašventintas daržoves valgydavo visa šeimyna tikėdami, kad taip visi bus apsaugoti nuo ligų. Manyta, kad merginos nusipindavo ir pašventindavo devynis skirtingų augalų vainikėlius. Sudžiovinti žolynai būdavo laikomi namuose už šventųjų paveikslų, susirgę gerdavo iš jų išvirtą arbatą tikėdami, jog taip greičiau pasveiks. Neatsiejama Žolinių šventės dalis lietuvių liaudies dainos, skirtos padėkoti motinai Žemei už dosnumą, liaudiški šokiai ir žaidimai.

 

Trakuose Žolinė yra Vytauto Didžiojo funduotos Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios tituliniai atlaidai.

 

Kopija iš IMG_9824

Procesijos dalyviai 

Robertas STANEVIČIUS

Autoriaus nuotr.

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *