„Tramtatulis“ atskrido į Trakus

Parašyta: 2015-03-18 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Savivaldybė, Trakai |
Jauniausia dalyvė - Birutė

Jauniausia dalyvė – Birutė

Kovo 6 dieną visi jaunieji folkloro entuziastai ir jų mokytojai bei tėveliai rinkosi į Trakų kultūros rūmus. Čia vyko Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis 2015“ Trakų rajono atrankinis turas.

„Tramtatulis“ – tai respublikinis konkursas, kuriame gali dalyvauti vaikai ir moksleiviai nuo 2 iki 18 metų. Prieš 16 metų šis konkursas pradėtas rengti Kauno mieste, o nuo 2005-ųjų tapo respublikiniu ir vyksta kas antri metai trimis ratais: rajoniniu, regioniniu ir respublikiniu. Jo tikslas – skatinti jaunąją kartą domėtis savo krašto tradicine kultūra, skleisti liaudies kūrybą, ugdyti jaunuosius lietuvių liaudies dainų, sakytinės kūrybos, instrumentinės muzikos atlikėjus. Konkurse dainuojama ir pasakojama tarmiškai, grojami autentiški instrumentiniai kūriniai.

2015 metų „Tramtatulis“ skirtas Regionų metams, tad Trakų rajono vaikai stengėsi atskleisti savo regiono – tai yra Dzūkijos – bei Trakų krašto savitumus. Didelį postūmį tarmiškai dainuoti bei pasakoti paskatino 2013 metų paskelbimas Tarmių metais. Nuo jų prasidėjo aktyvus domėjimasis savo krašto tradicine kultūra, papročiais, tarmėmis, tautosaka bei tradicijomis.

Šiemetiniame Trakų rajono atrankiniame ture, kurį organizavo Trakų kultūros rūmai, dalyvavo gausiausias kiekis vaikų bei moksleivių – net 17 dalyvių. Trakų lopšelio-darželio muzikos vadovė Ana Gurska parengė net tris darželinukes. Tai penkiametė Birutė Kazlauskaitė bei šešiametės sesutės dvynukės Rusnė ir Smiltė Bičenovos. Mama Ieva Tijūnėlienė su močiutės ir promočiutės pagalba paruošė savo dukras Urtę ir Rūtą Tijūnėlytes. Dalia ir Darius Mockevičiai iš Valų kaimo konkursui parengė dvi savo atžalas: 5 metų Neringą bei 12-metį Martyną, kuris dainavo, pasakojo ir grojo smuiku. Onuškio Donato Malinausko gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Česnulevičienė paruošė du labai gražiai tarmiškai pasakojusius moksleivius: pirmokas Arnas Narijauskas ir aštuntokė Gabija Kondratavičiūtė. Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinio vadovė Vaiva Neteckienė konkursui parengė dvi devynmetes mergaites – Skaivą Dubinskają ir Žydrūnę Bakšenskaitę bei 11 metų vyruką Aurimą Jatkevičių. Paluknio „Medeinos“ vidurinės mokyklos muzikos mokytoja Renata Joknienė paruošė keturias penktokes: Simona Maksimec, Agata Bartoševič, Ana Buinovskaitė bei Eva Vitkovska. Mergaitės atliko ne tik dzūkiškas, bet ir mūsų kraštui nebūdingo žanro dainas – senąsias sutartines. Daugeliui dalyvių bei žiūrovų tai buvo naujas, stebinantis ir negirdėtas dalykas. Aukštadvario regioninio parko kultūrologė Rita Balsevičiūtė pati užrašė savo krašto senąsias sakmes ir išmokė jų Aukštadvario vidurinės mokyklos moksveivę keturiolikmetę Ievą Baškevičiūtę. Konkurso dalyviai bei mokytojai buvo apdovanoti Trakų kultūros rūmų Dėkavonėmis, knygomis „Trakų krašto dainos“,  Senųjų Trakų „Medinaičių“ dovanomis bei saldainiais.

Jaunieji Trakų rajono Tramtatulininkai

Jaunieji Trakų rajono Tramtatulininkai

Konkursą akylai stebėjo kompetentinga komisija, kuriai pirmininkavo etnomuzikologė, LRT laidos „Duokim garo“ režisierė, folkloro ansamblio „Radasta“ vadovė Rasa Zakarė. Komisijos nariai: Trakų rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vyr. specialistė Daiva Meilutė; Trakų kultūros rūmų Rūdiškių folkloro ansamblio „Diemedis“ vadovė Dalė Žalpienė; Trakų kultūros rūmų meno ir projektų vadovas, poetas, „cikras“ dzūkas Juozas Žitkauskas; Trakų kultūros rūmų renginių organizatorė, „Tramtatulio“ laureatė Augustė Gaidytė; etnomuzikologas, liaudies muzikantas, folkloro kolektyvų „Versmė“ bei „Ratilai“ vadovas Darius Mockevičius.

Dešimt pačių šauniausių ir geriausių pasakorių, dainininkų bei muzikantų kovo 20 dieną „skrenda“ į Perlojos kaimą Varėnos rajone, kur vyks regioninis „Tramtatulio“ turas. O kas ty nuvyko ir kas ty vyko, ir kas keliaus toliau in regioninį turų sužinosite tadu, kadu busilas parskris in mūs kraštų !

 

Sutartinių atlikėjos iš Paluknio

Sutartinių atlikėjos iš Paluknio

Dalia Mockevičienė,

Trakų kultūros rūmų etnografė

Aleksandro Aziulevičiaus nuotraukos


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *