Trejų metų projektas Trakuose ir Gižycko regione: nuo rekonstrukcijos iki meno festivalių

Parašyta: 2021-11-19 | Kategorija: Projektai, Savivaldybė, Trakai |

Gižycko vaikai, viešėdami Trakuose, ne tik susipažino su Trakų Salos pilimi, bet ir pramoko lietuviškų šokių, ratelių. Trakų kultūros rūmų nuotr.

Trejus metus vykęs Trakų ir Gižycko rajonų savivaldybių projektas „Turizmo ir kultūros puoselėjimas Trakuose ir Gižycko regione“ netrukus finišuoja.

Šį projektą Trakų rajono savivaldybės administracija kartu su partneriais Trakų kultūros rūmais, Gižycko rajono savivaldybe ir Vilkasų kultūros centru (Lenkija) įgyvendino pagal 2014–2020 metų Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Interreg  V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programą. Jį iš dalies finansavo Europos regioninės plėtros fondas. Projektas buvo pradėtas 2019 m. sausio 1 d., baigiasi 2021 m. gruodžio 31 d. Bendras projekto biudžetas – 909 951,68 Eur, Trakų rajono savivaldybei tenkanti investicijų dalis – 367 870,17 Eur, iš jų: Europos Sąjungos struktūrinių  fondų lėšos – 312 689,63 Eur, Savivaldybės biudžeto lėšos – 55 180,54 Eur.

Pastarojo ilgalaikio projekto veiklomis siekta išryškinti Lietuvos – Lenkijos pasienio gamtos ir kultūros vertybių unikalumą, šio regiono kultūros paveldo išsaugojimą bei darnų naudojimą. Įgyvendinant projektą buvo įrengti turistų traukos objektai, naujos lankytinos vietos, išnaudojant regiono potencialą tolimesniam įvairių turizmo formų plėtojimui. Nuėjus trejų metų bendros veiklos  kelią, akivaizdu, kad pavyko pasiekti išsikeltus tikslus: paskatinti turizmo plėtrą didinant Trakų ir Gižycko rajonų patrauklumą, atkurti ir pritaikyti kultūros ir gamtos paveldo objektus lankymui, puoselėti ir skleisti tradicijas, plėtoti amatus, kultūros mainus.

Projekto „Turizmo ir kultūros puoselėjimas Trakuose ir Gižycko regione“ įgyvendinimo metu 2019 m. buvo rekonstruota Trakų kultūros rūmų didžioji salė. Pakeistos grindys, atnaujintos sienos, pakeista garso ir šviesos įranga. 2020 metais buvo rengta gausi ir kupina įvairių renginių, susitikimų, kultūros mainų 2021 metų bendra projektinė veikla.

Pateikiame 2021 metais įvykdytų šio projekto minkštųjų veiklų apžvalgą.

 Birželio 22–25 dienomis Trakuose, Tiltuose, Aukštadvaryje bei Grendavėje vyko renginių ciklas „ETNO TRAKAI 2021“.

 Tiltų bendruomenės namuose buvo surengta nuotaikinga „Liaudiška vakaronė“, kurios metu svečiai galėjo susipažinti ir paragauti tautinio paveldo patiekalų, žaisti įvairius liaudiškus žaidimus bei klausytis Tiltų kaimo kapelos. Trakuose buvo surengta „Amatų, tautodailės ir kulinarinio paveldo mugė“, kurios metu buvo galima buvo įsigyti įvairių autentiškų rankdarbių bei maisto produktų. Mugėje dalyvavo amatininkai iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos. Mugės metu vyko meno mėgėjų kolektyvų koncertas, renginių pabaigą vainikavo nuotaikingas charizmatiškosios grupės „Black Biceps“ koncertas atnaujintoje Trakų kultūros rūmų salėje.

Grendavės paplūdimyje vyko „Šventinis Joninių koncertas“, kuriame  koncertavo Grendavės moterų vokalinis ansamblis „Versmė“, Rūdiškių folkloro ansamblis „Diemedis“, Onuškio liaudiškos muzikos kapela „Samė“, Tiltų kapela, Alytaus rajono Kumečių kaimo kapela „Kaimynai“, Pivašiūnų kaimo kapela ir muzikos grupė „Bremeno muzikantai“.

Joninių naktį trakiečiai ir jų svečiai galėjo dalyvauti nuotaikingame ir įspūdžių pilname naktiniame Joninių žygyje po Trakus. Žygio metu dalyviai vaišinosi kibinais, klausėsi lenkų grupės „Załoga Dr. Bryga“ koncerto, išvydo vaidilučių šokį bei šokio ir ugnies studijos „Čiutyta“ pasirodymą. Visą renginį vainikavo gintaro dulkių metimas į simbolinį Joninių laužą bei vainikų leidimas į ežerą šalia Trakų Salos pilies.

„ETNO TRAKAI 2021“ renginių ciklą birželio 25 d. vainikavo Joninių šventė Aukštadvario miestelio aikštėje.

Pagal šį  projektą Trakų regiono atstovai dalyvavo renginiuose Gižycke. Birželio 26–30 dienomis Trakų kultūros rūmų jaunimo tautinių šokių kolektyvo ir šokio ir ugnies studijos „Čiutyta“ (vad. Vida Bagdonienė) nariai dalyvavo 4 dienų šokio stovykloje Gižycko mieste.

Liepos 4–6 dienomis vyko „Tarpkultūrinis festivalis“,  kurio metu surengtas edukacinis 2-jų dalių seminaras bei pristatyta fotoparoda  „TRAKAI – GIŽYCKAS: kultūriniai panašumai“.  Festivalio koncerte tarp daugelio tautinių mažumų meno kolektyvų savo krašto kultūrą pristatė Gižycko lenkų šokių ir dainų kolektyvas „ZPiT Niegocin“ iš Vilkasų kultūros ir rekreacijos centro. Jaunieji dalyviai iš Vilkasų atliko nuotaikingą šokių ir dainų programą. Žiūrovus sužavėjo atlikėjų spalvingi kostiumai, šypsenos ir polėkis. Festivalyje taip pat dalyvavo Lietuvoje gyvenančių ukrainiečių, totorių, žydų, rusų, karaimų, romų, baltarusių meno kolektyvai. Pagrindinė renginio mintis bei tikslas – tautų kultūrų meno bei kulinarinio paveldo pažinimas, tarpusavio bendravimas, skatinimas visiems gyventi santarvėje ir dermėje. Dalyvavę festivalyje ne tik stebėjo meninę programą, bet ir skanavo totorių kulinarinio paveldo patiekalų – plovo, koldūnų, gardžiojo totorių pyrago – šimtalapio.

Festivalio metu vyko edukacinis 2-jų dalių seminaras, kurio metu aptartos abiejų tautų kultūros panašumai ir skirtumai. Pirmoje seminaro dalyje folkloro grupė „Ratilai“, vad. Darius Mockevičius, supažindino Gižycko vaikus ir jaunimą su lietuvių liaudies šokiais, dainomis, kvietė visus į bendrus ratelius ir žaidimus. Antroje seminaro dalyje Waldemar Albowicz, Vilkasų kultūros ir rekreacijos centro lektorius, vaizdžiai pristatė Mozūrijos – didžiųjų ežerų krašto – tradicijas, folklorą, senovinius lenkų liaudies žaidimus.

Trakų kultūros rūmuose pristatytoje fotoparodoje „TRAKAI – GIŽYCKAS: kultūriniai panašumai“ siekta parodyti kultūrinį panašumą. Nuotraukose atsispindėjo tautinis kostiumas, kulinarinis paveldas bei užburiantys Mozūrijos ežerų krašto vaizdai. Buvo lengva įsitikinti, kad du miestus sieja ne tik graži partnerystė, bet ir panašus kraštovaizdis, bendros istorijos tarpsniai amžių tėkmėje.

Rusėjo 6–9 dienomis vyko teatro dirbtuvės „Teatro tiltai“, kurioje dalyvavo svečiai iš Gižycko ir Trakų rajono savivaldybės atstovai – Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio gimnazijos moksleiviai. Dirbtuvių  metu dalyviai mokėsi ne tik kurti paprastas istorijas su veiksmo užuomazga, eiga, kulminacija ir atomazga, bet ir pavienių ir grupinių etiudų kūrimo, susipažino su aktorinės psichotechnikos ir fizinių kūno galimybių plėtra. Daug dėmesio skyrė individualioms kūno savybėms, psichofizinio lavinimo pratimams bei savo pranašumų tobulinimui. Bandė persikūnijimo technikas dirbant su vaidmenimis, aktyvaus aktorinio dėmesio, vaizduotės ir fantazijos ugdymo atliekant pratimus. Galutinis šių dirbtuvių renginys įvyko rugsėjo 8 d., kurio metu surengtas  jungtinis visų dalyvių pasirodymas –  performansas Trakų kultūros rūmų aikštėje.

Rugpjūčio 14– 17 dienomis Tiltų kaimo kapela dalyvavo folkloro festivalyje Vilkasų miestelyje, kuriame  pristatė savo krašto kultūrą.

Rugpjūčio 28 – 29 dienomis Trakų kultūros rūmų lenkų dainų ir šokių ansamblis „Trocznie“ (vad. K. Stankievič) dalyvavo Derliaus šventėje Gižycko mieste.

Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus informacija


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite