Užgavėnių Morė šiemet nematoma

Parašyta: 2021-02-15 | Kategorija: Naujienos, Renginiai, Trakai |

Užgavėnės – tai diena, kai vieną kartą per metus visi žmonės turi juoktis, gali visiškai atsipalaiduoti. Dzūkai sakydavo, jei per Užgavėnes gera nuotaika, bus gera iki metų pabaigos.

Nuo vasario 10 d., visą mėnesį, Trakų supynių parke, žiemą gąsdins iš gamtos išnyrantys arklys ir meška (autoriai – Kęstutis ir Vytautas Musteikiai, Alanas ir Česlovas Kovaliūnai), o kad saugūs, sveiki, laimingi ir turtingi metai būtų – kožno ūkio gyventojui reikia po 3 kartus apeiti ratu aplink arklį ir mešką bei spjauti per kairį petį. Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos sumanymą palaikė ir skulptūrų sukūrimą remia Trakų r. savivaldybė.

 

 

Meškinai Morę draskydavo letenomis

 

Kadais vyrai, stebindami ir juokindami vaikus, vaizduodami baidykles, apsitaisydavo „meškinais“, katras vedžiodavo po kaimą už pavadėlio. Meškinai eidavo ir su visais kitais padarais Užgavėnių eisenoje, o kartu veždavosi Morę. Ją eisenos dalyviai mušdavo sniegais, pagaliais, ožys badė ragais, gandrai bei gervės gnaibė snapais, meškinai daužė savo letenomis, čigonai būrė mirtį, o velniai laukė jos „dūšios”, ėjo aplinkui trindami rankas. Tačiau velniai ir raganos bei laumės gynė Morę ir savo kalbomis guodė ir džiaugėsi jos tamsa, nes jos simbolis – tamsa, jos laikotarpiu ilgos naktys ir tamsūs vakarai slėpė jų piktybinius darbus. Eisenos dalyvių susidarydavo dvi šalys, vieni už Morę, antri – prieš, ir mušdavosi: vieni būdami gynėjais, o antri – jos pasmerkėjais. Šiemet Morė, kaip niekad, galinga ir pavojinga, nes ji nematoma. Meška, pakėlusi savo letenas, mojuoja jomis maišydama orą, baidydama žiemą.

Arklys – laimės ir turto simbolis

Arklio personažas vienas svarbiausių Užgavėnėse, kitaip – kas gi trauktų vežimaičius. Per Užgavėnes arklius geresnius pasikinkydavo, ir važiuodavo sparčiau negu kasdien įprasta. Važius ir arklius išpuošdavo: iš karčių supindavo kasas, rišdavo kaspinų, ant kaklų žvangulius užnerdavo arba varpelius pakabindavo. Pasivažinėti važiuodavo po pietų įvairaus amžiaus žmonės, bet dažniausiai jaunimas. Pats populiariausias pasivažinėjimo tikslas, ypač moterų ir merginų, – būsimas linų derlius, lino aukštis. Taip pat tą dieną pravažinėtas arklys esąs labai tvirtas, ir jokie piktų arklių nužiūrėjimai jam nekenkią. Arklys laikomas laimės ir turto simboliu. Žmonės plyšdavo juoku nuo „arklio ir raitelio“ išdaigų: arklys šokinėja viduasly, spardosi, žvengia… jei kas jį užkliudo – tuoj spiria, o raitelis šeria bizūnu, vaizduoja, kad juos stabdo, bet negali suvaldyti. Tai smagu prisiminti Užgavėnės su žmonių šurmuliu. Dabar gi kviečiame aplankyti Užgavėnių personažus Trakų supynių parkelyje.

 

Paruošta pagal. J. Kudirkos „Užgavėnės“, 1992 m.

Dominyka SEMIONOVĖ,

Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *