Valstybinė kalbos inspekcija dėl registruojamų įmonių pavadinimų nuolaidų nedarys

Parašyta: 2020-01-17 | Kategorija: Lietuva, Naujienos |

Sausio 17 d. Valstybinė kalbos inspekcija (VKI) išplatino pranešimą, kuriame praneša, jog pasikeitus padėčiai atšaukia parašą „Deklaracijoje dėl pirmųjų verslo metų“. Šia VKI, bei kitų 42-jų verslo priežiūros institucijų, pasirašyta deklaraciją, be viso kito, buvo siekiama gerinti verslo aplinką, mažinti administracinę naštą, padėti ekonominę veiklą pradėjusiam subjektui sėkmingai veikti konkurencingoje aplinkoje.

Nelietuviški įmonių pavadinimai | visalietuva.lt nuotr.

 

Šią deklaraciją pasirašiusi VKI buvo be kita ko įsipareigojusi netaikyti poveikio priemonių pirmus metus veikiančioms įmonėms dėl įmonių pavadinimų atitikties Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) patvirtintoms „Įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklėms“.

Tačiau nuo 2020 m. sausio 1 d. įsigaliojus Vyriausybės patvirtintai naujai juridinių asmenų pavadinimų registravimo tvarkai VKI nusprendė atšaukti savo parašą iš „Deklaracijos dėl pirmųjų verslo metų“ pačių verslininkų labui. Mat, Vyriausybės patvirtintoje naujoje juridinių asmenų pavadinimų registravimo tvarkoje Registrų centrui nepriskiriama iki šiol buvusi privaloma pareiga dėl registruojamo pavadinimo atitikties bendrinės lietuvių kalbos normoms konsultuotis su VLKK. Dėl to per pirmas šių metų savaites susiklostė VKI inspekcijos prognozuota padėtis – kasdien įregistruojama po keliolika pavadinimų, neatitinkančių Civilinio kodekso nuostatų ir „Įmonių, įstaigų ir organizacijų simbolinių pavadinimų darymo taisyklių“. Paaiškėjo, kad nauja Vyriausybės nustatyta tvarka pagal kurią už pavadinimų taisyklingumą atsako patys juridiniai asmenys ir lingvistinė ekspertizė nebeatliekama yra ydinga ir galiausiai bus nenaudinga ir nuostolinga patiems verslininkams.

Jei ir toliau bus nevykdoma jokia besisteigiančių įmonių pavadinimų kontrolė, tai metų pabaigoje netinkamai pavadintų įmonių bus jau keli tūkstančiai. VKI vykdydama teisės aktų reikalavimus privalės nurodyti, kad naujų įmonių vadovai ištaisytų pažeidimus ir pakeistų pavadinimus. Verslui tai sukels daug sunkumų: reikės keisti įstatus, juos dar kartą tvirtinti, mokėti mokesčius Registrų centrui, pakeisti įmonės dokumentus (atestatus, leidimus, taisykles, darbų saugos instrukcijas, antspaudą, kreditines korteles, iškabas), siųsti pranešimus verslo partneriams apie įmonės pavadinimo keitimą, iš naujo kurti rinkodaros strategiją ir reklamą, keisti logotipą, kai kuriais atvejais gaminti naujas produktų pakuotes.

VKI „jau ne kartą išsakė savo pagrįstą, verslą ginantį, požiūrį, bet Teisingumo ministerija raštu pareiškė poziciją, kad nemokamas prevencinis juridinio asmens pavadinimo tikrinimas yra našta verslui, o jau įregistruotų juridinių asmenų pavadinimų atitiktis bendrinės lietuvių kalbos normoms galėtų būti tikrinama vėliau ir tada už netaisyklingus pavadinimus taikoma Administracinių nusižengimų kodekse numatyta atsakomybė. Tai yra verslo žlugdymas ir neatitinka Deklaracijos tikslų ir dvasios, todėl Valstybinė kalbos inspekcija atšaukia parašą Deklaracijoje ir kviečia verslo įmones, verslą vienijančias organizacijas ir visus verslo reikalams neabejingus asmenis atkreipti dėmesį į šią problemą“, – rašoma VKI išplatintame pranešime.

Visa tai reiškia, kad verslininkai norėdami išvengti netinkamo įmonės pavadinimo registravimo ir su tuo susijusių neigiamų pasekmių, dėl įmonių pavadinimų turėtų patys nemokamai konsultuokitės su VLKK el. paštu konsultacijos@vlkk.lt  arba telefonu (8 5) 272 4520.

Deklaracija dėl pirmųjų verslo metų


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *