Varpai Trakų Dievo Motinos garbei

Parašyta: 2017-08-14 | Kategorija: Bažnyčia, Naujienos, Trakai |

Liepos 16-ąją Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje pirmąkart užgaudė du naujieji varpai. Papuoštus ąžuolo lapų vainikais varpus pašventino Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. „Trakų žemės“ pokalbis su Trakų kleb. dek. JONU VARANECKU apie naujuosius varpus, jų gamybą ir, žinoma, kiek visa tai kainuoja.

Kleb. dek. Jonas Varaneckas

Kaip atsirado idėja nulieti du naujus varpus?
Artėja 2018-ieji – Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, karūnavimo 300 metų sukaktis. Galvojome, kad ta proga reikia nulieti vieną varpą, kad mūsų karta irgi paliktų istorinį ženklą ateities kartoms. Tačiau varpų specialistai mums patarė, kad prie tų mūsų turimų trijų varpelių, jei bus ketvirtas varpas, pagal varpų skambesio gamą reiktų nulieti dar vieną varpą. Vieno varpo pavadinimą, skirtą Trakų Dievo Motinai, jau sugalvojome. Liko klausimas, kokį vardą suteikti kitam varpui. Ir taip jau sutapo, kad 2018-aisiais bus švenčiamas ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis.

Varpų liejimo tradicijų yra daug. Šįkart pasirinkote mūsų kaimyninę valstybę Lenkiją. Papasakokite, kaip visa tai vyko?
Pirmiausia surinkau informaciją, kad Lietuvoje Kruševskių giminės atstovai jau yra nulieję varpus ne vienoje bažnyčioje. Man tai buvo svarus argumentas, kad varpų pasaulyje jie yra nebe naujokai, žino, ką daro. Pasikalėjau telefonu su jais ir sutarėme, kad nuliesime varpus. Varpų pavadinimus jau žinojome, tad teko pasirinkti tik jų svorį. Trakų Dievo Motinai, Lietuvos globėjai, skirtas varpas sveria 700 kg, o Valstybės atkūrimo 100-me­čio varpas, papuoštas Vyčiu, –
470 kg. Džiugu, kad mūsų kraštietis Andžej Čapkovski, šiuo metu gyvenantis Varšuvoje, stebėjo ir nufilmavo visą gamybos procesą, todėl dabar turime archyvinį filmą, kuris taip pat liks ateinančioms kartoms.

Gal galima atskleisti, kiek iš viso kainavo nauji varpai?

Aukuotojų knygoje kiekvienas, paaukojęs pinigų naujiems bažnyčios varpams, gali save įsirašyti

Bendra suma siekia apie 40 tūkst. eurų. Ją sudaro ne tik varpų gamyba, bet ir pačios varpinės rekonstrukcija, naujų mechanizmų įrengimas – nereikės tampyti už virvių, turėsime pultą ir nuspaudus mygtuką varpų skambesys pasklis po Trakus.
Kiekvienas parapijietis savo indėliu, po mažą dalelytę, gali prisidėti ir skirti lėšų varpų išlaidoms padengti. Ta proga bažnyčioje yra Aukuotojų knyga, kurioje kiekvienas aukuotojas savo ranka gali įsirašyti. Ateities kartos skaitys ir sakys, kad čia mano mama, mano tėtis, senelis rašė ir paaukojo. Tai bus istorijos dalis, gyvas įrodymas, kad mes palikome savo ženklą istorijoje.

O kas konsultavo ir rūpinosi varpų dizainu?
Paprašėme žymaus Lietuvos grafiko, knygų dailininko Jokūbo Jacovskio pagalbos, kuris sukūrė varpų stilių. Mums labai svarbu suprasti, kad tai yra šiandien gyvenančio žmogaus palikimas. Mes atėjome ir gavome mūsų protėvių pastatytą ir mūsų tėvų išpuoštą bažnyčią, o šiandien paliekame savoje istorijoje regimą ženklą.

Kada naujieji varpai bus įkelti į varpinę?
Kol kas mūsų parapijiečiai ir svečiai naujais varpais gali grožėtis ir prie jų prisiliesti bažnyčioje, o spalio mėnesį jau kelsime juos į varpinę. Tada bus tvirtinami visi mechanizmai.

Dėkojame už pokalbį.

Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios varpai

Kalbėjosi
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ,
Juozas VERCINKEVIČIUS
Autorių nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite