Vievis sukosi baleto sūkury

Parašyta: 2015-12-14 | Kategorija: Kultūra, Mokyklos, Naujienos, Projektai, Renginiai |

itn6ha2242

LTK_Logotipas

Scenos iš baleto spektaklio „Pelenė“

Scenos iš baleto spektaklio „Pelenė“

Baleto spektaklio „Pelenė“ pagal S. Prokofjevo muziką pristatymu bendruomenei šį sekmadienį Vievio kultūros centras baigė projektą „Pasimatuok puantus“, dalinai finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos. Daugiau kaip tris mėnesius trukusio projekto metu vieviečiai turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su baleto – patrauklaus, populiaraus ir viliojančio muzikinio scenos žanro – „virtuve“. Daugiau kaip 70 įvairaus amžiaus vieviečių aktyviai dalyvavo projekto veiklose: mokėsi baleto pradmenų, scenos apšvietimo ir įgarsinimo,  kūrė dekoracijas, scenos kostiumus, juos gamino, lankėsi Operos ir baleto teatre – stebėjo profesionalių baleto artistų repeticijas, dailininkų, scenos inžinierių, kitų specialistų profesionalų darbą. O kur dar keli šimtai mūsų bendruomenės narių, edukacinių išvykų metu aplankiusių  Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą ar dalyvavusių baleto temai skirtuose seminaruose susitikimuose!

Kūrybinė stovykla.

Spalio pabaigoje sukvietėme projekto dalyvius į kūrybinę stovyklą. Pasiskirstę į darbo grupes visi tęsė jau prieš mėnesį pradėtas veiklas: vieni mokėsi „baleto abėcėlės“, kiti piešė sceninių kostiumų eskizus, gamino dekoracijas, siuvo, tretiems labiau patiko mokytis techninių scenos darbų. Meninės ir techninės edukacijos užsiėmimai vyko iki pat projekto pabaigos.

Klasikinio šokio pamokos.

Tikriausiai nėra mergaitės, nesvajojusios tapti balerina. Todėl klasikinio šokio darbo grupėje daugumą sudarė jaunosios šokėjos. Tačiau puikiai sekėsi ir vaikinams. Domas, Laurynas, Aistis, Rokas ir kiti berniukai sako supratę, kad baleto pamokos svarbios ne tik išmokti konkrečius žingsnius ar judesius, bet ir bendram fiziniam tobulėjimui – juk visi baleto šokėjai be galo gražios laikysenos, liekni, raumeningi.

Klasikinio šokio užsiėmimus mūsų šokėjams vedė baleto pedagogas Donatas Bakėjus,  iš karto pelnęs projekto dalyvių simpatijas. Demi-plie, grand plie, battement, battement tendu, rond de Jambes, arabesque – visi šie prancūzų kalbos žodžiai, iki tol negirdėti, tapo visiems suprantami – juk mūsų šokėjai kasdien kartojo  šiuos judesius.

Donatas Bakėjus baleto pamokas vedė ne tik Vievyje. Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos direktoriaus R. Kondroto ir direktoriaus pavaduotojos baleto ugdymui Linos Puodžiukaitės-Lanauskienės pakviesti lankėmės šioje garsioje mokykloje – stebėjome įvairaus amžiaus grupių būsimųjų baleto žvaigždžių užsiėmimus. Jaunuosius vieviečius ypač sužavėjo berniukų ir vaikinų pamokos: grakščiai atliekami aukšti šuoliai, sukiniai… Šios mokyklos naujoje baleto salėje D. Bakėjui vedė užsiėmimus ir mūsų projekto dalyviams!

Baleto pamokas turėjome ir Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Baleto pamokas prie veidrodžių ir lazdų mums vedė baleto pedagogė Elena Juodišienė.

Ir, be abejo, kasdieninės klasikinio šokio pamokos Vievyje su choreografe Dijana Petkevičiene. Juk projekto dalyviai ne tik tęsė pažintį su baleto abėcėle, bet ir kūrė vaidmenis baleto spektakliui „Pelenė“, kurį režisavo Sofija Jonaitytė. Šokėjai jau gavo vaidmenis ir visą lapkritį kasdien vykusiose repeticijose šoko atskirus baleto numerius, jungė juos į bendrą veiksmą. Ir labai laukė premjeros…

Scenografijos ir sceninių kostiumų kūrimas.

Į projekto veiklas mielai įsitraukė Elektrėnų socialinės reabilitacijos centro gyventojai, Vievio vaikų dienos centro lankytojai. Dailės pedagogės Dalios Kobelevienės vadovaujami jie kūrė sceninių kostiumų eskizus projekto metu statomam baleto spektakliui „Pelenė“. Pagal juos ir buvo pasiūti Pamotės, jos Dukrų, Rūmų damų ir Ponų, Šauklių, Laikroduko, Pažų ir kitų personažų drabužiai. Dalia Kobelevienė su mūsų benduromenės senjorėmis ėmėsi įgyvendinti popieriuje pateiktas idėjas. Genovaitė Stepankevičienė, Genovaitė Buziliauskienė, Elena Radzevičienė, Danguolė Išorienė, Vievio neįgaliųjų draugijos moterys vis derino audinius ir juosteles, karpė ir klijavo puošybos detales, matavo, siuvo, ardė ir vėl siuvo – juk sceniniai kostiumai turi būti ne tik vizualiai nepriekaištingi, bet ir nevaržyti šokėjų judesių. Visi šios darbo grupės dalyviai pripažino, jog ne tik patyrė kūrybinį džiaugsmą, bet įgijo naujos patirties, susijusios su scenos drabužių gaminimo specifika.

O dailės pedagogo Augenio Kaspučio suburta scenografijos kūrimo grupė darbavosi kurdami dekoracijas – Karaliaus rūmus, Pamotės dvarą, neįprastus medžius ir gėles. Visa tai turėjo padėti sukurti scenoje pasaką. Matas Mažutavičius, Aistė Šimonytė, Austėja Pažeraitė ir visas būrys jų draugų darbavosi ir pieštukais, ir pjūkliukais, ir klijais, ir dažais.

Scenos apšvietimas ir įgarsinimas: tai labai svarbu. Mykolo Krasnicko ir Vytauto Umbraso padedami projekto dalyviai Lukas Jančiauskas, Einaras Čižius, Neilas Žarskas, Patrikas Rapčinskis ir kiti mokėsi meninių – techninių scenos aptarnavimo darbų. Juk visa tai prisideda prie spektaklio sėkmės. Sumontuoti muzikos takelį ar konkrečiai spektaklio scenai pritaikyti reikiamą šviesos intensyvumą ir spalvų spektrą – sudėtinga užduotis.

Edukacinės išvykos.

Kas yra baletas? Ar matėte „gyvą“ baletą? Kokius žinote garsius baleto artistus? Tai klausimai, kuriuos dar rengdami projektą apklausos metu Vievio kultūros centro darbuotojai uždavė Vievio gyventojams. Dauguma atsakymų nuliūdino, todėl ir kilo projekto „Pasimatuok puantus“ idėja. Kuo daugiau įvairaus amžiaus ir socialinių grupių vieviečių įtraukti į projekto veiklas – buvo vienas iš tikslų, kuriuos užsibrėžė projekto autoriai.

Ir jauni, ir vyresni projekto dalyviai pažintį su baletu pradėjo edukacinėmis ekskursijomis į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą. Keletą kartų lankėmės šioje meno šventovėje: edukacinių programų vadovės Sofijos Jonaitytės vedami vaikščiojome teatro užkulisiuose, stebėdami įvairių kūrybinių ir techninių profesijų meistrų veiklas, baleto šokėjų užsiėmimus, turėjome galimybę žvilgtelėti į E. Balsio baleto „Eglė žalčių karalienė“  generalinę repeticiją, matėme keletą baleto spektaklių. Projekto dalyviai prisipažino niekad nemanę, kad teatro „virtuvė“ tokia didelė, o baleto kelias toks ilgas ir sudėtingas.

Seminarai bendruomenei

Projekto metu buvo surengti trys seminarai – susitikimai su Vievio bendruomene. Lektoriai Donatas Bakėjus ir Sofija Jonaitytė pasakojo vieviečiams Lietuvos baleto, šiemet švenčiančio 90-metį, istoriją, šiandienos aktualijas, ateities planus, supažindino su baleto artistų kasdieniniais darbais, profesijos specifika.  Seminarų-susitikimų dalyviai negailėjo klausimų: buvo įdomu, kokio amžiaus ir kokių fizinių duomenų vaikai priimami į M.K. Čiurlionio menų mokyklos baleto skyrių, kokios perspektyvos baigus šią mokyklą, kokia baleto artisto karjeros trukmė, ar balerinos laikosi dietos ir kokios, kokia galimybė baleto artistui daryti karjerą Lietuvoje, kaip atrodo Lietuvos baletas kitų Europos šalių baleto teatrų ir baleto meistrų kontekste ir t.t. Seminarų dalyviai galėjo ekrane stebėti įvairiais laikotarpiais Lietuvos scenoje pastatytų baletų ištraukas su šio žanro žvaigždėmis.

Premjera. Du baleto „Pelenė“ pagal S. Prokofjevo muziką premjeriniai spektakliai – projekto „Pasimatuok puantus“ kulminacija. Juos matė ir jais žavėjosi Beižionių ir Vievio bendruomenės. Spektaklio pristatymuose dalyvavo daugiau kaip 50 projekto dalyvių.

Beižionių vaikų globos namuose mūsų „Pelenę“ žiūrėjo ir jaunieji šių namų gyventojai, ir kaimo žmonės. Salė pražydo įvairiaspalviais kostiumais pasipuošusiais šokėjais,  prisipildė muzikos garsais, o pabaigoje suskambo garsiais aplodismentais. Globos namų direktorius Vilmantas Palčiauskas po spektaklio dėkodamas atlikėjams ir organizatoriams sakė, jog profesionalūs baleto artistai į Beižionis atvyko pirmą kartą ir tikrai užkrėtė bendruomenę „baleto liga“. O Vievio šokėjai parodė jauniesiems beižioniškiams, kad baletas labai patrauklus šokio meno žanras, su kurio galima gražiai susidraugauti.

Antrasis premjerinis spektaklis vyko pilnutėlėje Vievio gimnazijos salėje – tokio benduomenės susidomėjimo sulaukė kulminacinis projekto renginys. Ir Beižionyse, ir Vievyje drauge su jaunaisiais projekto dalyviais scenoje šoko Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos baleto skyriaus auklėtiniai 12 ir 13 klasių moksleiviai Julija Šumacherytė (Pelenė), Tomas Kratkovskis (Princas), Vilija Montrimaitė (Fėja). Vievio šokėjai Mingailė Širvinskaitė – Pamotė, Vėtra Bliūdžiūtė ir Lėja Apanavičiūtė – Pamotės dukros, Rūmų didikai: Ugnė Rėmytė, Vakarė Urbanovičiūtė, Aurelija Bliakevič, Ieva Jodkaitė, Danielė Dergačiovaitė, Kotryna Sedleckaitė, Matas Valys, Kristupas Marma, Lukas Puzinovas, Liutauras Paškevičius, Laurynas Kanapickas, Domas Juodis, Augustė Perednytė, Mykolė Baubaitė, Benas  Markevičius, Nikodemas Kaluževičius, Matas Markevičius, Šaukliai: Emilija Narbutaitė, Viktorija Narkevičiūtė, Eglė Vasiliauskaitė, Gintautė Misevičiūtė, , Ernesta Neverovska,  Kristupas Valantavičius, Aurėja Petrauskaitė, Laikrodis: Emilija Dūdėnaitė, ,Sandra Koncevičiūtė, Gabrielė Ambraževičiūtė, Augustė Sajetaitė, Simona Zagorskaitė, Urtė Kontarė,  Emilija Karpičiūtė, Akvilė Gumbytė, Veronika Ruzgaitė, Airina Rimkevičiūtė, Ugnė Gribauskaitė, Akvilė Patupaitė ir kiti be galo didžiavosi galėdami šokti su profesionaliais baleto artistais. Prie garso ir apšvietimo pultų sėdėjo, dekoracijas keitė taip pat projekto dalyviai. „Pasijutomi tikri baleto artistai… Ir jaudinomės, ir smagu buvo… Stengėmės prisiminti viską, ko mokė choreografai… Negalėjom patikėti, kad šokam greta tikrų balerinų“ –  po spektaklio su džiugiu jauduliu įspūdžiais dalinosi Danielė, Vėtra, Lėja, Laurynas, Domas, Augustė.

Gausiais aplodismentais ir gėlių puokštėmis buvo apdovanoti svečiai – baleto šokėjai, edukacinių veiklų vadovai, aktyviausi projekto dalyviai. Organizatoriai dėkojo ir rėmėjams – Vievio gimnazijai (direktorius Gintaras Dobilaitis), Vievio pradinei mokyklai (direktorė Alma Reklaitienė), Vievio meno mokyklai (direktorė Albina Dmukauskienė), Vievio bendruomenės santalkai (pirmininkas Vytautas Urbonas), verslininkams Jovitai ir Vytautui Apanavičiams, visiems prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo. Žiūrovai ilgai nesiskirstė – visi norintys galėjo pasimatuoti tikrus puantus ir balerinų kostiumus.

Tam, kad prisimintume, kas projekto metu buvo gražiausia, įdomiausia, dar kartą iš arti pamatyti pačių sukurtus ir pagamintus sceninius kostiumus ir dekoracijas, pasigėrėti vaikų piešiniais baleto tema Vievio kultūros centas kviečia aplankyti parodą „Baleto spalvos“, kuri veiks iki pat Šv.Kalėdų.

Ar projektas buvo sėkmingas? „Mes, vyresnieji vieviečiai, net nesitikėjome, kad projekto metu sutiksime tiek gėrio: vieni pagilino žinias apie baletą, kiti, apskritai, tik dabar su juo susipažino, vieni aktyviai dalyvavo daugelyje projekto edukacinių veiklų, kiti tik atėjo pasižiūrėti premjeros. Tačiau, esu tikra,  nebuvo nė vieno abejingo visiems tiems baletui skirtiems dalykams, kurie šį rudenį papuošė mūsų miesto kultūrinį gyvenimą.“ – kalbėjo vievietė Karolina Naprienė. „Kitąmet stosiu į M.K. Čiurlionio menų mokyklą“ – tvirtai apsisprendė dešimtmetė Kotryna, niekada iki projekto nešokusi. Jos gabumus pastebėjo baleto pedagogai. Gal ne tik Kotryną ateityje išvysime Didžiojo baleto scenoje? O projekto įgyvendintojai – Vievio kultūros centro darbuotojai – itin džiaugiasi tuo, kad į kūrybinę veiklą įsitraukė bendruomenės nariai iki tol aktyviai nedalyvavę kultūriniame gyvenime.

Projektas „Pasimatuok puantus“ nebuvo trumpalaikis įvykis: projekto dalyviai vieningai nusprendė – tebūna Vievyje Vaikų šokio teatras. Net jei ir ne visi dabartinio projekto dalyviai jame šoks, esame tikri, jie tikrai bus dažni Operos ir baleto teatro lankytojai.

Jaunosios šokėjos Vėtra ir Lėja matuojasi puantus

Jaunosios šokėjos Vėtra ir Lėja matuojasi puantus

Projekto dalyviai po spektaklio su Beižionių vaikų globos namų auklėtiniais

Projekto dalyviai po spektaklio su Beižionių vaikų globos namų auklėtiniais

Audronė Stepankevičiūtė,

projekto „Pasimatuok puantus“ vadovė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *