Visuomenės saugumu rūpinsis ir savanoriai ugniagesiai

Parašyta: 2016-02-08 | Kategorija: Naujienos, Renginiai, Trakai |

Ugniagesys savanoris Laimutis Pauliukėnas

Ugniagesys savanoris Laimutis Pauliukėnas

Pirmieji savanoriai ugniagesiai jau parengti darbui. Jie jau gali pasidalinti savo mintimis ir įžvalgomis. Kalbiname vieną iš jų, Sarių kaimo gyventoją Laimutį Pauliukėną.

Kas Jus pastūmėjo susidomėti savanorystės idėja?
Nuo vaikystės domėjausi ugniagesio profesija, žavėjo mintis teikti pagalbą, talkinti liepsną tramdantiems ugniagesiams. Gyvenu gražiame atsinaujinančiame Sarių kaime, kuriame išpuoselėtas bendruomeniškumo jausmas, o nelaimės atveju visi skuba padėti nukentėjusiems, nebūtinai laukiant kol atsiras tarnybos, teikiančios pagalbą. Atsiradus rajone savanoriškos ugniagesių veiklos organizatoriui nusprendžiau prisidėti prie šios veiklos.

Iš kur sužinojote apie galimybę tapti savanoriu ugniagesiu?
Seku spaudą, tiek rajoninę, tiek respublikinę. Rudens miesto šventėje „Rudens kermošius „Švenčionys – vaistažolių sostinė“ buvo platinami informaciniai lankstinukai su veiklos organizatorių kontaktais. Švenčionių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai išsamiai papasakojo apie numatomą savanorių ugniagesių veiklą Švenčionių rajone.

Papasakokite plačiau apie savanorius ugniagesius, jiems keliamus reikalavimus.
Pirmiausiai manau, kad pats žmogus turėtų savyje turėti pašaukimą, o keliami reikalavimai savanoriui ugniagesiui nėra kažkokie ypatingi. Savanoriai ugniagesiai yra dviejų tipų: dalyvaujantys gaisrų gesinime ir vykdantys visuomenės švietimą gaisrų prevencijos srityje. Dalyvaujančiais gaisrų gesinime savanoriais ugniagesiais gali tapti asmenys nuo 18 iki 65 metų. Nedalyvaujančiais gesinant gaisrus, tačiau vykdant visuomenės švietimą gaisrų prevencijos srityje gali tapti asmenys ne jaunesni nei 14 metų amžiaus. Žinoma, žmogus turi pasitikrinti sveikatą, atitikti sveikatai keliamus reikalavimus, būti apmokytas ir įgyti šios veiklos pagrindus.
Savanoriui ugniagesiui išduodamas pažymėjimas ir atpažinimo ženklas.

Ar galėtumėte papasakoti apie savanorių ugniagesių parengimą?
Pretendentas turi baigti įvadinį mokymą, po kurio reikės išlaikyti egzaminą. Šis reikalavimas netaikomas jau dirbantiems savivaldybės ugniagesių komandose arba valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje.
Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba šiuo metu įgyvendina projektą „Naujų organizacinių ugniagesybos veiklos formų sukūrimas“, kurio dėka savanorių ugniagesių parengimas taps efektyvesnis ir įvairiapusiškesnis. Projekto darbo grupė intensyviai dirba tam, kad būtų įrengtas mobilaus pastato imitacinis modulis, kurį bus galima transportuoti į užsiėmimų vietas, ugniagesių fizinio ir profesinio parengimo testavimui būtų įrengta klasė, aprūpinta reikalinga įranga. Visa tai bus skirta savanorių ugniagesių parengimui ir tikiu, kad Lietuvos savanoriai ugniagesiai tikrai bus pasirengę tinkamai atlikti savo misiją. Labai džiaugiuosi, kad šiandien yra galimybė įgyvendinti tokius projektus, kurių rezultatai atneš didžiulę naudą – padės parengti savanorius ugniagesius darbui.

Papasakokite plačiau apie savanorio ugniagesio veiklas, jų darbo specifiką.
Savanoris ugniagesys sudaręs sutartį su šios veiklos organizatoriumi, bus priskiriamas prie kažkurios savivaldybėje veikiančios ugniagesių komandos ir pagal suderintą grafiką turės būti pasiruošęs nustatytą dieną išvykti kartu su į įvykį siunčiamu šios komandos skyriumi. Numatyta, kad už sugaištą laiką gesinant gaisrus ar likviduojant kitus įvykius savanoriui ugniagesiui bus atlyginama ir taip pat kompensuojamos su šia veikla patirtos kitos išlaidos.

Kaip pasikeis žmogaus gyvenimas tapus savanoriu ugniagesiu?
Atsiras papildoma veikla, žmogus įsiterps į bendraminčių, kuriuos vienija tikslas – pagelbėti kitiems, gretas. Tikėkimės atsiras ir įvairios tradicijos tarp savanorių ugniagesių.

Ar rekomenduotumėte ir kitiems savanoriauti?
Tikrai taip. Kuo daugiau turėsime savanorių tuo labiau bus užtikrintas visuomenės saugumas. Savanorio ugniagesio patirtis pravers ne vien gesinant gaisrus. Kiekvienas ugniagesys gali patarti, kaip išvengti gaisro, kaip apsisaugoti jam kilus.

Kur reikėtų kreiptis norint tapti savanoriu ugniagesiu? Kur galima gauti daugiau informacijos?
Pretendentai mūsų rajone turėtų kreiptis į Priešgaisrinės apsaugos tarnybos prie Švenčionių rajono savivaldybės administracijos vadovą, arba ateiti į bet kurią šios tarnybos komandą ir palikti savo duomenis. Lygiai taip pat kituose rajonuose, visi pasiryžę tapti savanoriais ugniagesiais gali kreiptis į priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą.

Trumpai apie projektą, minėtą Laimučio.
Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba įgyvendina projektą „Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų parengties ir kompetencijų stiprinimas sąveikoje su savanorių ugniagesių formuotėmis, tobulinant gaisrų gesinimą ir gelbėjimo darbų atlikimą“ finansuojamą 2009-2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos „Gebėjimų stiprinimas ir institucinis valstybės, paramos gavėjos, ir Norvegijos viešųjų institucijų, vietos ir regioninės valdžios bendradarbiavimas“ lėšomis. Projektas skirtas sukurti naujas organizacines formas bendram visų priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų ugniagesių profesiniam ir fiziniam parengimui bei testavimui, kad nelaimių atvejais visuomenei būtų suteikiama kuo efektyvesnė ir operatyvesnė pagalba. Nuo 2016 m. vystant ir plėtojant savanorių ugniagesių veiklą, savivaldybėms įstatymiškai pavesta organizuoti savanorių ugniagesių profesinį ir fizinį parengimą, tačiau sąlygų ir išvystytos infrastruktūros tam tikslinėse vietose nėra, o ir ekonomiškai kiekvienoje savivaldybėje sukurti profesinio rengimo bazes nenaudinga. Tuo tikslu bendradarbiaudama su partneriais iš Norvegijos Karalystės, projektą koordinuojanti darbo grupė Vilniaus apskrities priešgaisrinėje gelbėjimo valdyboje kuria naujas organizacines profesinio ir fizinio parengimo formas. Projekto partneriai –
Oslo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai iš Norvegijos Karalystės. Vykusiuose susitikimuose su jais jau aptartos projekto veiklos, atlikta ugniagesybos veiklos Lietuvoje studija, nustatytos problematiškiausios ugniagesybos veiklos sritys. Šiuo metu projekto darbo grupė dirba, kurdama organizacinę schemą, priemones metodinei programai, kuria vadovausis ugniagesius mokantys specialistai. Laukiami projekto rezultatai: siekiant apmokyti ugniagesius dirbti sudėtingomis ir kenksmingomis sąlygomis, bus įrengtas mobilaus pastato imitacinis modulis, kurį bus galima transportuoti į užsiėmimų vietas, užtikrinant saugias darbo sąlygas. Profesinio pasirengimo metu bus įsigyti autonominiai kvėpavimo aparatai ir ugniagesių apsauginių drabužių komplektai. Ugniagesių fizinio ir profesinio parengimo testavimui bus įrengta klasė, aprūpinta reikalinga testavimo įranga ir kompiuteriais mokymo, ir testavimo informacijos apdorojimui. Šios priemonės ir įranga yra būtinos tinkamai parengti priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų darbuotojus ir savanorius ugniagesių, ir užtikrinti, kad bus parengtos saugios darbo sąlygos.
Įgyvendinus projektą atsiras galimybė skirtingo pavaldumo priešgaisrines gelbėjimo pajėgas parengti bendrai veiklai, be jokios abejonės, gerės tarpusavio supratimas, o tuo pačiu ir bendrų veiksmų koordinavimas įvykių likvidavimo metu.
Vasario 12 d. 9.00 val. įvyks savanorių ugniagesių, vykdančių visuomenės švietimą gaisrų prevencijos srityje mokymai.
Kviečiame susidomėjusius registruotis el. p. vilnius.usd@gmail.com iki vasario 10 d.

norway_grants_logovilniaus_ugniagesiai_logo - Kopijasavanoriai_logo

Projekto viešinimo specialistė Rugilė Grigaitė

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *