„Amerika pirtyje“ Tiltuose

Parašyta: 2023-01-16 | Kategorija: Aukštadvaris, Kultūra, Naujienos, Renginiai, Seniūnijos, Tiltai, Trakai |

Spektaklyje „Amerika pirtyje“ vaidino ir nuotaikingus, išraiškingus personažus sukūrė (iš kairės) Tadas Brazulevičius, Elena Račkauskienė, Kęstutis Blaževičius, Irena Stankevičienė, Inga Gackienė ir jos dukrytė Gabija, Martynas Stankevičius, Skaistis Franckevičius

Sausio 7 d. Tiltuose žiūrėjome nuotaikingą Keturakio spektaklį ,,Amerika pirtyje“. Juo Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinys baigė kalėdinių renginių ciklą.

„Amerika pirtyje“  – tai pirmasis Lietuvoje viešai lietuvių kalba suvaidintas vienos dalies spektaklis.

Vincas Kudirka 1893 m. „Varpe” paskelbė konkursą dramoms sukurti. Pirmasis atsiliepė Aleksandras Fromas-Gužutis, o netrukus ir broliai Antanas bei Juozas Vilkutaičiai, prisistatę slapyvardžiu Keturakis, tai yra, turintis keturias akis, atsiuntė savo komediją „Amerika pirtyje“. Vincui Kudirkai šis kūrinys labai patiko, jis jį nuvežė į Mintaują pas Joną Jablonskį, kur drauge su šeimininkais jo skaitymo klausėsi ir Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Juozas Tumas-Vaižgantas, Gabrielius Landsbergis-Žemkalnis, Mykolas Lozoraitis. Buvo nutarta jį paskleisti po Lietuvą ir lietuviškas kolonijas už Lietuvos ribų. 1895 m. Tilžėje šis veikalas buvo išleistas pirmą kartą.

1899 m.  spektaklis viešai suvaidintas Palangoje. Pjesė iš karto susilaukė didelio populiarumo ir suvaidino nemažą vaidmenį ne tik lietuviškojo teatro kūrimosi istorijoje bet ir politine prasme. Spektaklis nuskambėjo kaip tautos savimonės akcija. Lietuviškas žodis, pasakytas viešai, buvo svarbesnis už meninius reikalavimus. Tuo spektakliu grupelė žmonių pareiškė pasauliui, kad mes esame, turime savo kalbą ir savo žemę. Ir visa tauta, remdama Palangos spektaklio organizatorių lietuvybės idėją, ėmėsi statyti tą patį veikalą kiekviename kaime. Tai buvo visuotinis valios pareiškimas arba pirmas referendumas už lietuvybę.

Daugiau kaip  po  125 metų šis spektaklis  pritaikomas šiuolaikiniam teatrui bei žiūrovui. Tiltuose spektaklį parodė Bijūnų mėgėjų dramos kolektyvas. Kolektyvo įkūrėja ir ilgametė vadovė Janina Jankūnienė. Spektaklyje ,,Amerika pirtyje“ vaidino ir nuotaikingus, išraiškingus personažus sukūrė  Kęstutis Blaževičius, Irena Stankevičienė, Inga Gackienė ir jos dukrytė Gabija, Martynas Stankevičius, Skaistis Franckevičius, Elena Račkauskienė ir Tadas Brazulevičius. Dėkojame Bijūnų mėgėjų dramos kolektyvui ir vadovei Janinai Jankūnienei už padovanotą gerą nuotaiką, puikiai sukurtus personažus ir bendrystę. Linkime kolektyvui dar daug kūrybinių idėjų, vaidybinės sėkmės ir puikių pasirodymų.

Vaiva Neteckienė

Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinio renginių organizatorė

Nuotraukos asmeninio archyvo

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite