Asociacija „Aukštadvario žiburiai“ įgyvendino projektą „Gyvenimas kaip žydintis sodas“

Parašyta: 2022-05-20 | Kategorija: Aukštadvaris, Naujienos, Trakai |

Vakaronės dalyvius sveikina Šilutės ir Trakų rajonų savivaldybių atstovai bei vietos bendruomenių vadovai

Trakų kraštas – tai Dzūkijos perlas, nusidriekęs nuo Trakų ežerų iki Aukštadvario pušynų, išsiskiriantis gamtos, istorijos ir kultūros paveldu, šio krašto išskirtinumu, papročiais ir tradicijomis. Mes esame stiprūs ne tik gražia gamta, apsupta mėlynais ežerais ir pušynais, bet ir stipria daugiataute vietos bendruomene, siekiančia kurti, tobulėti ir bendradarbiauti su kitomis Lietuvos bendruomenėmis. Kiekvienas atvykęs į Trakų regioną nori sugrįžti dar ir dar kartą, nes tikrai yra dėl ko.

2022-aisiais, iškilmingai minint Lietuvos karaimų metus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto kvietimą karaimams įsikurti Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, aktyvios Šilutės rajono savivaldybės Juknaičių bendruomenės nariai panoro atidžiau pažvelgti į ilgametę lietuvius ir karaimus siejančią istoriją.

Praėjusių metų lapkričio mėn. asociacija „Aukštadvario žiburiai“ LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektu „Asociacijos narių ir partnerių bendravimo ir bendradarbiavimo bei partnerystės skatinimas“ pagal nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2021 m. veiksmų plano 1.1.4 priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“, įgyvendinant bendruomeninį modelį, lankėsi mažojoje Lietuvos sostinėje, kad pažintų Lietuvos pamario kraštą ir pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Šilutės rajono savivaldybės Juknaičių bendruomene. Tokiu būdu užsimezgė gili dviejų bendruomenių draugystė.

Projektas – renginių ciklas „Gyvenimas kaip žydintis sodas“ jau tapo tradiciniu Aukštadvario seniūnijos bendruomenių renginiu, organizuojamu nuo 2007-ųjų. Idėją šiam projektui asociacijos nariai parsivežė iš Vokietijos Federacinės Respublikos Barbės miesto ir ją tęsia iki šiolei.

Šių metų gegužės 13–14 d. asociacija „Aukštadvario žiburiai“ vykdomu projektu „Gyvenimas kaip žydintis sodas“ pakvietė atsakomajam vizitui Šilutės rajono savivaldybės Juknaičių bendruomenę atvykti į Trakų kraštą bei padėjo atverti didžiulį karaimų kultūros ir paveldo lobyną. Asociacijos vykdomas projektas „Gyvenimas kaip žydintis sodas“ sujungė Trakų rajono Aukštadvario seniūnijos ir Šilutės rajono Juknaičių seniūnijos bendruomenes į vieną nenutrūkstamą junginį. Pagrindinis projekto tikslas – skleisti gerąsias žinias apie daugiataučio Trakų krašto istoriją, kultūrą ir papročius. Projektas, skirtas paminėti Lietuvos karaimų metus, suteikė galimybę pakviesti partnerius į dviejų dienų pažintinę kelionę po Trakų kraštą, atskleidžiant šio daugiataučio rajono istorinius lobynus, supažindinant bendruomenės narius su karaimų tautos etnokultūrinėmis tradicijomis bei Trakus garsinančiais karaimų patiekalais.

Projektas – renginių ciklas „Gyvenimas kaip žydintis sodas“ jau tapo tradiciniu Aukštadvario seniūnijos bendruomenių renginiu, organizuojamu nuo 2007-ųjų. Idėją šiam projektui asociacijos nariai parsivežė iš Vokietijos Federacinės Respublikos Barbės miesto ir ją tęsia iki šiolei. Juk mūsų gyvenimas yra kupinas atradimų, gėrio, grožio ir vilties. Jis kasdien kuriamas, klijuojamas, audžiamas, siuvamas ir lopomas meilės siūlais. Iš meilės lopo ištrūkti neįmanoma, nes apie ją sukasi visų mūsų gyvenimai, kur jie bebūtų – Tėvynėje ar svetur, karo baisumą išgyvenančioje Ukrainoje ar mažojoje Lietuvos sostinėje. O gal istorinėje Didžiojoje Lietuvos Kunigaikštystėje – Trakuose. Juk mūsų gyvenimas kaip sodas. Žydintis pavasarį ar rudenį gausiai derlių brandinantis sodas.

Dėkojame visiems projekto rėmėjams: VšĮ „TV Aidas“, kraštiečiui profesoriui Mečislovui Rondomanskui, UAB „Trakų kooperacijos prekyba“, ūkininkams Sigitai ir Edmundui Malijauskams, fotografei Janei Žebrauskaitei, bičiuliams – verslininkui Dainiui Narkevičiui, Vilijai Babarskienei, Pranui Surintui ir visiems, kurie šoko, dainavo ar į šventę atėjo su keptais pyragais ir gausiai paįvairino vaišių stalą. Taip pat dėkojame Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus dailės klasei (mokytoja Nijolė Mečkovskaja) už moksleivių baigiamųjų darbų parodą.

Gegužės 13 d. svečiai iš Šilutės rajono savivaldybės Juknaičių bend­ruomenės aplankė Aukštadvario bendruomenės namus, regioninio parko buveinę, legendomis ir padavimais apipintą Velnio duobę, dalyvavo edukacinėje kibinų gaminimo pamokoje. Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios už Lietuvos bendruomenių gerąsias idėjas ir jų bendrystę. Visus sužavėjo Aukštad­vario klebono kun. Juozo Bakšio ypatingas dėmesys bendruomenių aktyviai veiklai ir lyderystei.

Pavakarę atvykusius svečius iš Šilutės rajono Juknaičių bendruomenės, Ukrainos žmones, kurie palikę savo gimtus namus siaubingoje karo zonoje, apsistojo Aukštadvario kaimo turizmo sodybose, kraštiečius ir asociacijos rėmėjus pakvietėme į iškilmingą vakaronę „Gyvenimas kaip žydintis sodas“, kuri vyko Aukštadvario gimnazijos aktų salėje. Čia skambėjo dainos, šokiai, meniniai kolektyvai keitė vienas kitą, o salė buvo pilnutėlė žmonių. Vakaronės dalyvius sveikino Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja, Aukštadvario bendruomenės pirmininkė Dovilė Daudaitė, Trakų rajono savivaldybės tarybos narė, Bijūnų bendruomenės pirmininkė Inesa Židonytė, tarybos narys Antanas Nedzinskas, Grendavės seniūnas, pavaduojantis Aukštadvario seniūnijos seniūną Saulius Janulevičius, Šilutės rajono savivaldybės Juk­naičių seniūnijos seniūnas Alfredas Gaubys, Juknaičių bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė ir asociacijos „Aukštadvario žiburiai“ tarybos pirmininkė Jadvyga Dzencevičienė. Po dviejų metų pandemijos laikotarpio šis pirmasis gausus viešasis renginys tiesiog džiugino ne tik organizatorių, bet ir šventės dalyvių bei svečių širdis.

O gegužės 14 d. rytą svečiai iš Šilutės rajono Juknaičių bendruomenės po jaukios nakvynės Aukštadvario kaimo turizmo sodybose patraukė į istorinius Trakus. Su ekskursijos gide aplankėme Trakų baziliką, Trakų senamiestį, susipažinome su karaimų tautos kultūrinio paveldo objektais, plaukėme laivu „Galvė“, stebėdami aplinkui Trakų pilies vaizdus, vaišinomės karaimų tautos tradiciniu patiekalu – kibinais. Nors ir smarkokai lijo, tačiau nuotaika buvo puiki. Juknaičių bendruomenės nariai dėkojo šeimininkams už „karališką“ priėmimą ir žadėjo sugrįžti dar ir dar kartą.

Ačiū, Mielieji, Jums visiems, kad vykdant šį projektą, teikiamą pagal Lietuvos Respublikos nacionalinę paramą kaimo bendruomenių veik­lai finansuoti, Jūs buvote kartu su asociacija „Aukštadvario žiburiai“. Dėkojame visiems projekto rėmėjams: VšĮ „TV Aidas“, kraštiečiui profesoriui Mečislovui Rondomanskui, UAB „Trakų kooperacijos prekyba“, ūkininkams Sigitai ir Edmundui Malijauskams, fotografei Janei Žebrauskaitei, bičiuliams – verslininkui Dainiui Narkevičiui, Vilijai Babarskienei, Pranui Surintui ir visiems, kurie šoko, dainavo ar į šventę atėjo su keptais pyragais ir gausiai paįvairino vaišių stalą. Taip pat dėkojame Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus dailės klasei (mokytoja Nijolė Mečkovskaja) už moksleivių baigiamųjų darbų parodą. Ši puikiai praėjusi šventinė akimirka ilgam išliko ne tik atvykusių svečių, bet ir vietinės bendruomenės atmintyje. Ačiū Jums už atneštus žmogiškuosius resursus, vykdant šį asociacijos projektą.

Jadvyga DZENCEVIČIENĖ

Asociacijos tarybos pirmininkė

Užs. Nr. 336


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite