Aukštadvario gimnazijoje – menininko Mariaus Jonučio kūrybos vakaras: kur baigiasi pasakos ir prasideda tikrovė

Parašyta: 2022-12-14 | Kategorija: Aukštadvaris, Kultūra, Naujienos, Renginiai |

Mano pomėgis naršyti po Trakų rajono ir artimiausių kaimynų metafizinę erdvę dovanoja įdomių netikėtų atradimų, kuriais negaliu nepasidalinti. Organizuodama savo  kolegoms, gyvenantiems sodybose kaimynystėje, kūrybos vakarus nedidukuose Lietuvos  miesteliuose visuomet nerimauju ar susirinks pakankamai meno mylėtojų. Žinoma, kad dėl jų dėmesio reikia paplušėti: rašyti, kviesti, aiškinti, pasakoti, priminti, į šią veiklą įtraukti draugus ir bičiulius. Aukštadvaris nustebino. Buvo jauku ir miela. Nepaisant to, kad  menininko Mariaus Jonučio parodos ir knygų pristatymui pasirinkome (su Dievu nepasitarę) patį slidžiausią, tamsiausią ir snieguočiausią Advento vakarą, Aukštadvario gimnazijos salėje susirinko daug Mariaus kūrybos gerbėjų iš Trakų, Aukštadvario, Onuškio, Karaliūnų, Bijūnų ir kitų aplinkinių vietovių.  Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis   pristatė M.Jonučio iliustruotą 2023 m kalendorių ir penkias pasakų, padavimų ir šiurpių istorijų knygas, priminė kaip jos gimsta, žurnalistė ir menininkė Lilija Valatkienė skaitė Mariaus kūrybos esė, kuriose aprašyti gyvenimo kaime privalumai, o pats Marius Jonutis papasakojo kodėl nuo vaikystės mėgsta pasakas, kaip gimsta jo kūriniai, charakteringi personažai ir kaip svarbu menininkui jausti darną su gamta.

 

Nuoširdus ačiū visiems atėjusiems už smalsumą! Aukštadvario gimnazijos mokytojams už salę, gimnazistams už sukurtą (labai pradžiugino!) išsamią vaizdo istoriją apie M.Jonutį, bibliotekos vadovei Ramunei už atkaklumą (užpylus bibliotekos patalpas, greitai atrado sausą prieglaudą). Graži kaimynystė veža!

 

 

Trumpai apie Marių Jonutį

 

Gimęs 1965 02 01 Vilniuje.

1976 – 1983 – M.K.Čiurlionio meno mokykla Vilniuje.

1983 – 1991 – Vilniaus Dailės Akademija, grafikos katedra.

1990 – 1991 – svečias-studentas Diuseldorfo Dailės Akademijoje.

LDS narys nuo 1999.

Personalinių parodų nuo 1990 per 60 – daugiausia Lietuvoje, dar Danijoje (Kopenhaga, Herningas, Ikastas, Holstebro), Vokietijoje (Diuseldorfas, Berlynas, Hamburgas), Prancūzija (Montpeljė).

Gyvena kaime Prienų rajone.

Veikla – tapyba ant drobės, mediniai paveikslai, skulptūros, linoraižiniai, grafinis dizainas, interjero objektai, knygų iliustravimas.

Apie Mariaus Jonučio kūrybą iš Vilniaus meno galerijos „Meno Niša“:

Jonučiui kūryba lygu gyvenimas, tai menininkas neatskiriantis gyvenimo nuo kūrimo proceso. Jo kuriamas pasaulis ne gyvenimo paralelė, o tarsi menininko alter ego.

Jonučio kūriniams būdingos ryškios spalvos, dekoratyvi forma, atpažįstami personažų tipažai, temų ir išraiškos priemonių kartojimas, kas sukuria išskirtinį ir atpažįstamą menininko braižą. O žiūrint į jo kūrinius gali skaityti istoriją metai iš metų, bendražmogiskos ir aktualios temos, kuria Jonučio kūrybos pasakojimą, nepriklausomai nuo medžiagos ar technikos, kurios dažniausiai trys: tapyba, grafika, skulptūra.

 

Marius Jonutis – tai ir modernus pasakotojas vaizdais, pasižymintis unikalia liaudiškos pasakos pajauta. Vizualizuodamas siužetą savita kūrybine maniera, jis subtiliai iškelia į paviršių archajinius pasakos simbolius, juos atkoduoja ir iš jų dėlioja fantazijų pasaulį. Jo kūryboje žmonės, mitiniai pasakos personažai, stebuklingi objektai iš tekstinių personažų virsta daugiaprasmėmis figūromis, įkūnijančiomis bendražmogiškas vertybes. Paprasta maniera sukurtas vaizdas darniai papildo „prasčiokišką“ pasakos tekstą.

 

 

Iliustruodamas knygas Marius Jonutis tęsia žymiausių Lietuvos grafikų tradicijas, užpildydamas savo piešiniu visą puslapio erdvę, ryškiomis spalvomis suteikdamas knygoms nepakartojamos teksto ir vaizdo skambesio. Dirbdamas skirtingomis technikomis pasiekia įstabių rezultatų.

 

 

Jonučio kūrybos būdingiausi bruožai: medžiagos išraiškingumas ir meistrystė, atpažįstamas savitas stilius, charakteringi personažai, nuotaika, emocija, atmosfera, istorija ir pasakojimas, Jonutis – tapytojas su grafišku mąstymu, Skulptorius su tapytojo mąstymu.

 

Lilija Valatkienė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite