Baigtas svarbus etapas ir laukia nauja veikla

Parašyta: 2023-04-14 | Kategorija: Komentarai, Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius. Evelinos Kislych-Šochienės nuotr.

Praėjęs pirmasis pavasario mėnuo – kovas – buvo išskirtinis.  Šį mėnesį ketverių metų kadencijos darbą baigė 2019–2023 metų Trakų rajono savivaldybės taryba. Kovo 5-ąją buvo išrinkta naujoji taryba.  Dalijamės šio intensyvaus, kupino įsimintinų įvykių bei veiklos mėnesio apžvalga.

Esame savivaldybių dešimtuke

Viena geriausių naujienų, kuri pasiekė kovą mūsų rajono gyventojus – tai Lietuvos laisvosios rinkos instituto atlikto 2022 metų Lietuvos savivaldybių indekso tyrimas, kuriame įvertinama savivaldybių finansinė padėtis ir investicinė aplinka. Nustatyta, kad mūsų savivaldybė pateko į pirmąjį dešimtuką ir užėmė 9–10 vietas tarp 60-ies Lietuvos savivaldybių. Bendras savivaldybės balas – 50, kai aukščiausiai įvertinta šalies savivaldybė surinko 78 balus.

Didžiuojamės tvariais viešaisiais finansais – skolos santykis su prognozuojamomis pajamomis 2021 m. buvo mažesnis už mažųjų savivaldybių vidurkį ir buvo kryptingai mažinamas. Prie aukštos vietos savivaldybių indekse taip pat prisidėjo patraukli investicinė aplinka mūsų savivaldybėje.  Materialinių ir tiesioginių užsienio investicijų apimtys Trakų rajono savivaldybėje buvo aukščiau mažųjų savivaldybių vidurkių ir nuosekliai augo.

Nauja taryba užtikrins tęstinumą

Neabejotinai svarbus etapas savivaldybės bei visos šalies gyvenime – naujieji savivaldos rinkimai. Kovo 5 dieną rajono gyventojai išrinko naująją Trakų rajono savivaldybės tarybą, kuri prisiekia   balandžio 14 dieną ir nuosekliai, kryptingai tęs veiklą.

Rinkimų rezultatas buvo prognozuojamas ir lūkesčiai išsipildė – tai sudaro labai reikšmingas prielaidas veiklos tęstinumui.

Netrukus po tarybos rinkimų buvo suformuota naujoji valdančioji koalicija, kurią sudaro Liberalų sąjūdžio, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai.

Naujos kadencijos tarybos darbas jau startuoja. Laukia nemažai iššūkių, nes jų netruks dirbant pagal naująjį Vietos savivaldos įstatymą, kur didesnės galios ir kartu didesnė atsakomybė suteikiama  mero ir jo institucijos veiklai. Kita vertus, tai puikios galimybės tęsti, kas pradėta, išvengti trikdžių, nesklandumų priimant reikšmingus visam rajonui sprendimus.

Pasitikėjimas įpareigoja

Praėjusios kadencijos tarybos darbas labai svarbus ir man asmeniškai. Šis laikotarpis buvo išties ypatingas – darbą pradėjau pelnęs gyventojų pasitikėjimą kaip išrinktas Tarybos narys, vėliau buvau paskirtas vadovauti Savivaldybės administracijai, o 2021-aisiais gyventojai patikėjo man mero pareigas. Patirtis didžiulė ir neįkainojama.

Išrinktas antrajai mero kadencijai kartu su komanda visomis išgalėmis sieksiu, kad Trakų rajonas būtų ta vieta, kurioje yra ir bus gera gyventi!

Iššūkių ir darbų laukia labai daug, lygiai taip pat, kaip ir teigiamų pokyčių.

Nuveikė didelį darbą

Kiekvienas darbas turi pradžią ir pabaigą. Tad kovo 30-oji, kai savo darbą baigė 2019–2023 metų rajono savivaldybės taryba, buvo ta diena, kuri apibrėžė ketverių metų veiklos etapą.

Buvo pateiktos 2022 metų Tarybos veiklos ir mero, administracijos direktorės ataskaitos, Taryba paskutiniame posėdyje priėmė per 40 sprendimų.

2019–2023 metų Taryba per savo kadenciją priėmė beveik 1000 sprendimų, kurie padėjo įgyvendinti sparčiai besivystančios infrastruktūros, verslo bei ūkinės veiklos, švietimo, kultūros, sporto, turizmo  projektus, padėjo gerinti sveikatos paslaugas, aplinkosaugą, socialinę apsaugą. Šios kadencijos tarybos sprendimu pirmą kartą pažymėta miesto įkūrimo data ir 2022 metais paminėtas Trakų 700-metis, įvykdytas projektas „Trakai – 2020 metų Lietuvos kultūros sostinė“, už kultūros puoselėjimą buvo įteiktas Lietuvos savivaldybių apdovanojimas „Auksinė krivūlė“.  Pagal 2022 metų Lietuvos savivaldybių indeksą, kuriame vertinta savivaldybių finansinė padėtis ir investicinė aplinka, Trakų rajono savivaldybė patenka į geriausiųjų šalies savivaldybių dešimtuką.

Savivaldybė turės saulės parką!

Kovas buvo kupinas naujųjų savivaldos rinkimų šurmulio, tačiau kryptingai vyko įprasta ir suplanuota veikla, kuri pateikė gerų rezultatų bei naujienų. Viena iš jų – tai, kad startuoja dar vienas rajono infrastruktūrą gerinantis projektas, kuris įgalins dar didesnius, efektyvesnius energetikos panaudojimo resursus.

Rajono savivaldybė sudarė sutartį  su UAB „Eko energija“, pagal kurią bendrovė įsipareigoja per 11 mėnesių įrengti ir perduoti naudoti nutolusią 1,45 MW galios saulės parko dalį.  Žaliasis kursas – tai prioritetinis savivaldybės tikslas. Saulės elektrinės energija bus naudojama daliai rajono miestų, gyvenviečių gatvių apšviesti.

Saulės parko dalies vertė – daugiau nei 1 mln. 666  tūkst. eurų. Taip pat įsigytos saulės parko priežiūros paslaugos 25 metams, kurių vertė 870 tūkst. eurų.

Trakų miesto šventė artėja

Vyko pasitarimas dėl Trakų miesto šventės. Šiemet „Trakų vasara 2023“ tradiciškai vyks pirmąjį vasaros savaitgalį – birželio 2-4 dienomis. Jau aktyviai ruošiamės didžiausiam metų renginiui ir kviečiame sekti mūsų miesto šventės paskyrą, kurioje netrukus skelbsime visas naujienas.

„Trakiečio kortele“ gali naudotis ir vaikai

Tausojant aplinką ir skatinant dažnesnį gyventojų naudojimąsi viešuoju transportu, prieš metus buvo pradėta „Trakiečio kortelės“ iniciatyva ir Trakų miesto bei rajono gyventojams pasiūlytos nemokamos kelionės autobusais visoje savivaldybės teritorijoje. Atsižvelgus į gyventojų poreikius ir pageidavimus, „Trakiečio kortelę“ jau gali įsigyti ir naudoti nepilnamečiai asmenys nuo 7 metų, kurių gyvenamoji vieta deklaruota Trakų rajono savivaldybėje.

Tai viena iš sėkmingų savivaldybės iniciatyvų, kuri bemat prigijo ir auga su nemažu pagreičiu. Todėl logiška, iniciatyvą plėtojame: „Trakiečio kortelės“ galiojimas nemokamai pratęstas  2023 metams, o apie tai kortelių turėtojai informuojami žinute arba elektroniniu laišku.

Jau daugiau nei 2, 2 tūkst. Trakų rajono savivaldybės gyventojų naudojasi „Trakiečio kortelės“ kelionėmis, teikiamomis nuolaidomis ir lengvatomis. Nuolat daugėja prie šios gražios iniciatyvos prisidedančių įmonių ir organizacijų, šiuo metu jų yra šešiolika. Šiemet kortelės turėtojams bus taikomos nuolaidos ir kempinge „Slėnis“ bei Trakų kultūros rūmų organizuojamiems renginiams.

Tęsiamas Šeimos parko įrengimas

Toliau tęsiamas Lentvario Šeimos parko ir skverų (esančių Bažnyčios/Sodų ir Mokyklos gatvėse) įkūrimo, prieigų bei jungties tarp jų (Klevų alėjos) infrastruktūros sutvarkymo projektas.

Ankstesnis rangovas 2022 metais, įsivertinęs savo finansinius ir techninius pajėgumus, nutraukė sutartį atlikęs 64 proc. projekte numatytų darbų. Trakų rajono savivaldybė jau atliko pirkimus likusiems projekto neatliktiems darbams atlikti. Buvo gauti penkių rangovų pasiūlymai. Projektą planuojame baigti šių metų IV ketvirtį.

Pasaulio lietuviai pasirinko Trakus

Labai šiltas ir jaudinantis susitikimas vyko su Trakuose apsilankiusiomis Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) pirmininke Dalia Henke ir PLB atstove Lietuvoje Skirma Kondratas.

Lietuvos išeivija yra neatskiriama pačios Lietuvos dalis. Džiugu, kad jaučiame išeivijos susidomėjimą gimtine, artimus ryšius su gimtuoju savo ar tėvų, senelių kraštu, stiprėjančiais ryšiais. Tų ryšių stiprinime ryškus ir Trakų vaidmuo. Juk turime drauge kurti tokią Lietuvą, į kurią mielai sugrįžtų ir čia savo gyvenimus kurtų pasaulio lietuviai. Todėl esame numatę ir jau pradėję plėtoti keletą svarbių projektų, kuriais stengsimės sudaryti sąlygas vaikams ir jaunimui integruotis į mūsų švietimo, socialinę sistemas. Pasaulio lietuvių bendruomenė paliks pėdsaką ir Trakuose, Angelų kalvoje, kur kaip tik pasaulio lietuviams bus statomas angelas. Džiaugiamės, kad PLB savo 65 metų jubiliejui įprasminti pasirinko būtent Lietuvos širdį.

Naujas bendradarbiavimas su Ukraina

Trakų rajono savivaldybė žengia naujus žingsnius, plėtodama ilgametę bendrystę su Ukraina. Daugiau nei dešimtmetį bendradarbiaujame su Ukrainos miestais Ivano Frankivsku ir Lucku. Bendradarbiavimas su miestais partneriais dar labiau sutvirtėjo prasidėjus karui Ukrainoje – drauge su Reinės, Trakų miesto partnerio Vokietijoje, gyventojais padėjome Ukrainos žmonėms. Šiuo metu mūsų mokyklose mokosi 119 vaikų, Savivaldybės patalpose gyvena 64 ukrainiečių.

Galimybė gilinti esamus ir vystyti naujus tarptautinio bendradarbiavimo ryšius su šia šalimi atsirado po susitikimo su Ukrainos Aukščiausiosios Rados nariais Viačeslavu Rubliovu, Vitalijumi Bezgin ir Oleksandru  Aliksijčuk. Jie priminė beveik prieš dešimtį metų Ukrainoje, Lucke, pasirašytą tarptautinio projekto  „Gediminaičių kelias“ memorandumą ir sumanymą jį atgaivinti bei aktualizuoti. Dokumentą kartu su Trakų rajono savivaldybe yra pasirašę ir Kijevo(Ukraina), Liublino(Lenkija), Kauno(Lietuva) savivaldybių atstovai. Šiuo projektu buvo siekiama skatinti abi šalis bei Trakų ir Lucko miestus bendradarbiauti, nepamiršti bendros Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės praeities, tausoti, populiarinti istorinį paveldą bei skatinti turizmą.

Ketiname plėtoti ryšius turizmo, ekonomikos, kultūros srityse, juolab kad turime daug bendra – mus sieja bendra istorija, netgi karaimų tautos paveldas. Lucke, Haliče bei kituose Ukrainos miestuose gyvena ir karaimai, yra išlikusių jų paveldo objektų kaip ir Trakuose, Vilniuje.

Naujos iniciatyvos jaunimui

Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegija kartu su Europos piliečių forumu Trakų rajono savivaldybėje pristatė programą „Youth4Change“, kurios tikslas – skatinti jaunimo aktyvumą bendruomenėje ir dalyvavimą sprendžiant bendruomenės problemas.

Šio projekto vykdymui pritaria Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos Profesinio tobulinimo instituto specialistai, pasidalinę savo ekspertine patirtimi, kuri mums naudinga ir bus pritaikoma.

Susitikime dalyvavę svečiai iš Danijos Europos piliečių forumo atstovai Bent Noerby Bonde ir  Roger Castale, Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos direktorė dr. Eglė Celiešienė, Aukštadvario vaikų dienos centro „Navininkai“ darbuotojai su mumis pasidalijo mintimis apie projektą, jo reikšmę jaunimui.

Projekto dalis – Aukštadvario vaikų dienos centro „Navininkai“ jaunimo atstovavimo stiprinimas. Vaikų dienos centras yra labai svarbus vaikų ir jaunimo mokymo ir vystymosi procese.  Projektas yra puiki galimybė mūsų savivaldybės jaunimui įgyti lyderystės įgūdžių, dalytis patirtimi ir prisidėti prie savo bendruomenės gerovės.

Andrius Šatevičius

Trakų rajono savivaldybės meras


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite