Dantų implantai – ką verta žinoti?

Parašyta: 2016-05-27 | Kategorija: Aukštadvaris, Dusmenys, Lentvaris, Naujienos, Onuškis, Paluknys, Rūdiškės, Senieji Trakai, Tiltai, Trakai |

Dantu_harmonija_implantas_lt

Deja, bedančių Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daug. Pavyzdžiui, statistika rodo, kad tik 41% europiečių turi visus natūralius dantis. Lietuvoje šis skaičius tesiekia 31 %.*

Bedantį žmogų lengva atpažinti – šypseną jis dengiasi ranka, užkandžiams renkasi ne obuolį, o minkštą bandelę. Taip viena sveikatos problema gena kitą – dėl prastai sukramtyto, nevisaverčio maisto atsiranda virškinimo problemų, sumažėja pasitikėjimas savimi, nukenčia socialinis gyvenimas.

Ką ir kodėl vertėtų daryti netekus dantų? Ką aktualu žinoti apie dantų implantus? Į klausimus atsako Dantų Harmonijos implantuojantis gydytojas Marius Bučinskas.

Kas yra dantų implantai?

Dantų implantų paskirtis – pakeisti prarastus dantis. Dantų implantų įsodinimas – tai pažangiausia, patikimiausia ir ilgaamžiškiausia prarastų dantų atkūrimo technologija, kurią odontologai šiandien gali pasiūlyti.

Kokia yra dantų implantų istorija?

Dantų implantavimo pėdsakų randama dar Majų civilizacijoje. Tačiau didysis proveržis gydyme dantų implantais įvyko tuomet, kai buvo atrasta, kad kaulas suauga su titanu (oseointegracija ). 1965 m. dantų implantų išradėjas Peras Ingvaras Branemarkas įsriegė implantus  švedui Gostai Larrsonui, kuris su šiais implantais nugyveno visą savo likusį gyvenimą – daugiau kaip keturiasdešimt metų. P.I. Branemarkas yra laikomas šiuolaikinės implantacijos pradininku. Šiandien dantų implantai yra gerokai tobulesni nei tie, kuriuos jis panaudojo pirmą kartą.

Iš ko gaminami šiuolaikiški implantai?

Sraigtiniai implantai – bene dažniausiai naudojamas implanto tipas šiuolaikinėje odontologijoje. Įprasta, kad toks implantas gaminamas iš titano. Šis metalas tinka žmogaus organizmui: nesukelia alerginės, atmetimo reakcijos, „suauga“ su žandikaulio kaulu. Nuolatiniai protezai daromi frezuojant titano arba cirkonio karkasą, ant kurio iš keramikos suformuojamas reikiamos spalvos ir formos dantis. Siekiant išvengti galimo apnašų kaupimosi ir spalvos pakitimo ateityje, keramika yra glazūruojama.

Paveikslėlyje parodytas implantas šalia tikro danties.

Kokie yra dantų implantų privalumai?

Pagrindiniai dantų implantų privalumai yra šie:

  • saugumas. Net 99 proc. procedūrų yra sėkmingos. Jei implantų įsodinimą atlieka kvalifikuotas, puikiai savo darbą išmanantis specialistas bei yra naudojamos kokybiškos medžiagos, nesėkmių rizika – minimali.
  • funkcionalumas. Implantai funkcionuoja tarsi nuosavi dantys. Jie nejuda, nekrenta, kaip dantų plokštelė. Palyginimui, tyrimai rodo, kad dantų plokštelė atkuria tik apie 40-50 procentų kramtymo efektyvumo, o štai dantų implantai – visus 100 procentų.
  • estetiškumas. Tinkamai pagaminti vainikai vizualiai praktiškai nesiskiria nuo tikrų dantų. Dažniausiai tai gali atskirti tik specialistai.
  • ilgaamžiškumas. Dalis implantų gamintojų savo gaminiams suteikia viso gyvenimo garantiją. Šią informaciją pacientui turi pateikti implantuojantis gydytojas.
  • greitas gydymo būdas. Net ir visų dantų netekusiam žmogui šypseną galima atkurti vos per vieną dieną.

Svarbu ir tai, kad implantus lengva prižiūrėti – kartą įsodinus, implantų nereikia išimti, su jais galima valgyti, miegoti. Tačiau juos valyti – būtina.

Kokie yra dantų implantų trūkumai?

Dalis žmonių atsakytų, kad kaina, tačiau, jeigu žvelgiama į ilgalaikę perspektyvą, kaina nebeatrodo tokia didelė. Kiekvieno paciento atvejis yra skirtingas, todėl detali kaina pacientui yra pateikiama po pirminės apžiūros ir diagnostikos.

Kodėl implantai yra reikalingi?

Dantys – tai harmoninga sistema. Kas nutinka, kai suaugęs žmogus netenka danties ir jo nepakeičia implantu? Pavyzdžiui, jei viršuje yra likęs iškritusio apatinio danties „porininkas“, tuomet implantą įsodinti būtina. Ne tik dėl to, kad atkurtume kramtymo funkciją ir į atsivėrusį plyši valgant nelįstų maistas, bet ir todėl, kad apatiniai dantys yra viršutinių dantų atrama. Netekęs savo atramos, viršutinis dantis ima iš lėto slinkti žemyn. Kita problema, kuri gali iškilti netekus danties, tai pasekmės šalia esantiems dantims. Greta atsivėrusios kiaurymės esantys dantys netenka atramos ir pamažu ima svirti į tuščią vietą. Dantys iškrypsta, susidaro netaisyklingos nišos, kurias sunku išvalyti, jose lengviau kaupiasi apnašos ir bakterijos, dantys ima greičiau  gesti, o pasiekti gedimo vietą ir sutaisyti tokius pasvirusius dantis gali būti labai sudėtinga.

 Svarbu ir tai, kad įsodinus dantų implantą ar implantus, sumažinamas kaulo tirpimas. Deja, su kaulo tirpimo problema dažnai susiduria pacientai, ilgą laiką nešiojantys klasikinius dantų protezų tiltus ar išimamus protezus.

Kada dėtis dantų implantus?

Suaugusiam žmogui netekus danties ilgai laukti nereikėtų. Jeigu žmogus delsia, tuomet ateityje iškritusio danties vietoje, norint įsodinti implantą, reikės dar ir ištiesinti pasvirusius gretimus dantis.

Kai atliekama viso žandiklaulio atstatymo procedūra, kartais reikia pašalinti vieną ar kelis dantis. Šiuolaikinės gydymo metodikos suteikia galimybę į ištrauktų dantų vietą implantus įsodinti to pačio vizito metu.

Pasak, klinikos „Dantų harmonija“ vadovo Mariaus Bučinsko, teigiami pacientų atsiliepimai apie dantų implantus – vienas geriausių rodiklių apie jų efektyvumą.

* SPECIAL EUROBAROMETER 330 “Oral health” report, 2009-2010.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite