Dvi Lietuvos? Atsakas iš kairės

Parašyta: 2018-10-01 | Kategorija: Naujienos, Socialdemokratų partija |

 

Ekonomistas Raimondas Kuodis yra sakęs, kad žmogaus gerovė priklauso ne tik nuo ekonomikos išsivystymo ir BVP dydžio vienam gyventojui, bet ir nuo tokių veiksnių, kaip darbo turėjimas arba neturėjimas, darbo ir laisvalaikio balansas, taip pat nuo darbo sąlygų, streso lygio gyvenime ir darbe, neužtikrintumo ar užtikrintumo ateitimi.
Ant popieriaus gerovė – džiugina: vidutinis darbo užmokestis yra apie 1 000 eurų, vienas didžiausių Europoje ligoninių lovų skaičius tūkstančiui gyventojų, milijoninės ES investicijos vis mažėjančiam gyventojų skaičiui. Tikras statistinis rojus.

Tačiau tikrovė, kurią pažįstame, labai skiriasi nuo suapvalintų skaičių. Štai šalies pakraščiuose vidutinis darbo užmokestis yra mažesnis negu 600 eurų, sveikatos priežiūra regionuose netenkina ne tik dėl kokybės, bet ir dėl prieinamumo. Kas toliau? Plauksime pasroviui ar keisime situaciją? Socialdemokratai turi geresnį sprendimą regionams.
Svarbiausi – trys akcentai: užimtumas, kokybiškos viešosios paslaugos ir skaidrus valdymas. Argi būtų neteisinga, jei kiekvienos savivaldybės mero įvertinimas būtų matuojamas būtent sukurtų darbo vietų skaičiumi, viešųjų paslaugų kokybe, o ne fotosesijų vietinėje spaudoje gausa.
Girdime nusiskundimus iš visų Lietuvos kampelių: uždaromos mokyklos, užkalami ambulatorijų langai, o kultūros namai, pasirodo, pastatas be turinio. Susisiekimas su regionų centrais prastėja metai iš metų – netrukus be nuosavo automobilio tai taps nuotykiu, kurio ligotas, senyvas ar paprasčiausiai skubantis žmogus negali sau leisti. Ir visi tokią degradaciją palaiminę turėjo atsakymą: neapsimoka investuoti. Neapsimoka investuoti į žmones ir jų gerovę? Kodėl? Šiandieną šito turime klausti kiekvieno politiko.
Tokia politika – trumparegiškas požiūris: sutaupei investicijas į žmogų ir jo aplinką, bet keliagubai tiek išleidai jo socialinėms pašalpoms; abejingumo ar net depresijos padariniams gydyti; neišvengiamai alkoholizmo plėtrai riboti; kovoti su plačia šešėline ekonomika. Socialdemokratai tokį trumparegišką požiūrį laiko grėsme valstybės interesams. Pats laikas tai pakeisti. Metas nustoti kalbėti apie vienkartinę euro grąžą ir pradėti galvoti apie vienodas visų Lietuvos žmonių teises į galimybes.

Gintautas PALUCKAS,
LSDP pirmininkas

 

Užs. Nr. 598


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite