„Dzūkų krašto tradiciniai amatai“

Parašyta: 2013-10-25 | Kategorija: Naujienos, Projektai, Tiltai |
PA120533

Akimirka iš spalio 12 dieną vykusių projekto „Dzūkų krašto tradiciniai amatai“ užsiėmimų. Aleksandro Aziulevičiaus nuotr.

Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinys pradėjo vykdyti projektą „Dzūkų krašto tradiciniai amatai“, kurį finansuoja Lietuvos respublikos kultūros ministerija. Projekto tikslas – edukacinių programų metu sudaryti galimybes projekto dalyviams plačiau pažinti nematerialų tautos paveldą ir tradicinius senuosius dzūkų amatus. Tai edukacinis ir šviečiamojo pobūdžio projektas, kurio metu Vilniaus apskrities Trakų ir Alytaus apskrities Varėnos rajonų vaikams, jaunimui, vyresnio amžiaus žmonėms sudarytos galimybės plačiau pažinti nematerialų dzūkų paveldą ir senuosius dzūkų amatus. Projektas orientuotas į mažiau socialinių ir ekonominių galimybių turinčius gyventojus bei gyvenančius atokesnėse Dzūkijos vietovėse. Edukacines programas, seminarą ves ir projekto dalyvius amatų mokys etnologai, istorikai, sertifikuotų amatų meistrai, tautodailininkai ir vietiniai amatininkai, patirtį perėmę iš savo tėvų, senolių. Projekto partneriai – Dzūkijos nacionalinis parkas ir Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas, Varėnos kultūros centro Valkininkų filialas, Varėnos rajono Valkininkų vidurinė mokykla, Trakų rajono Tiltų kaimo bendruomenė. Šių metų rugsėjo 14 d. Tiltų kaime medaus ir duonos šventės „Kvepia medumi mūsų stalas“ metu įvyko pirmoji edukacinė programa. Dzūkų krašto tradicinį amatą – žvakių liejimą senuoju būdu pristatė Dzūkijos NP ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos Kultūros paveldo vyr. specialistai – istorikė Virginija Pugačiauskienė ir etnografas Jonas Bajoriūnas. Edukacine programa susidomėjo, joje dalyvavo ir žvakes liejo per dvidešimt dalyvių. Kiti šventės dalyviai tapo programos stebėtojais.

Spalio mėnesio savaitgaliais vyks pažinimo ir meninio ugdymo užsiėmimai, kuriuose kiekviename dalyvaus po 20 dalyvių. Spalio 12 d. Valkininkų kultūros centre (Varėnos r.) tęsėme edukacinę veiklą, kurią pradėjome seminaru „Dzūkų krašto tradiciniai amatai“. Seminarą vedė Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato Kultūros paveldo vyriausioji specialistė Virginija Pugačiauskienė ir Lankytojų centro vyriausioji specialistė informacijai Laima Saviščevienė. Projekto dalyviai išgirdo ir pamatė vaizdinę medžiagą apie dzūkų gyvenimo būdą ir senuosius amatus – medžiagas ir jų paruošimą, įrankius, darbo techniką, eiliškumą, raštų įvairovę, simbolius ir jų prasmes, bruožus, būdingus tik dzūkams, tarmiškus pavadinimus, praktinį daiktų panaudojimą bei paties amato pritaikymą dabartyje. Po to grupė išvyko pas ilgus metus amatą puoselėjantį kalvį Aleksą Kavaliauską, gyvenantį Čižiūnų k. Valkininkų sen. Varėnos r. Sugužėję ir vos tilpę į kalvę, visi susidomėjo kalvystės įrankiais, priemonėmis, sienas puošiančiais darbais. Meistras papasakojo savo kelią į kalvystę, parodė pagrindinius įrankius, trumpai papasakojo apie metalą ir jo savybes, darbo procesą. Kaip ir meistras savo amato pradžioje kalė vinis, taip ir grupėje esantys vaikinai pabandė įvaldyti metalą nukaldami vinis. Vieniems sekėsi geriau, kitiems reikėjo meistro pagalbos, tačiau visi namo iškeliavo nešini savo darbo vinimis. Atsirado ir pora drąsių merginų, kurios norėjo palaikyti rankose kalvio plaktuką. Anot meistro A. Kavaliausko merginos nukalė juvelyrinius darbelius. Po pietų vyko darbas grupėse. Vaikinai Valkininkų kultūros centre mokėsi pinti kraiteles iš pušies balanų. Pinti mokė sertifikuoto amato meistras Pavel Antonevič iš Paluknio, Trakų r. Sunkokai sekėsi atskelti medžio balanas, rankos neįgudusiai laikė peilius, tačiau pintines uogoms, riešutams vaikinai nusipynė. Merginoms tuo metu Naujųjų Valkininkų bibliotekoje, Varėnos r. Danutė Blažulionienė vedė riešinių mezgimo užsiėmimą, kurį rytojaus dieną pratęsė Tiltų k. Trakų r. Riešines megzti merginos bursis dar ne vieną savaitgalį.

Spalio 20 d. mišri narių grupė vienai dienai išvyks į Maksimonių kaimą, Merkinės sen. Varėnos r., kur dalyvaus edukacinėse programose – gamyba iš molio ir šiaudinukų narstymas. Spalio 25–28 d., moksleivių rudens atostogų metu, dalyviai susiburs į amatų stovyklą sodyboje „Grikucis“ Pamerkių kaime, Matuizų sen. Varėnos r. Stovyklos metu projekto dalyviai aptars jau įvykusias programas, dalinsis patirtais įspūdžiais, dalyvaus edukacinėse programose – vyžų pynimas, šaukštų drožyba, vėlimas iš vilnos, riešinių mezgimas, vakaros, mokinsis dzūkiškų dainų, šokių.

Projekto metu vykdomos veiklos bus fotografuojamos ir filmuojamos. Bus sukurtas ir projekto dalyviams, partneriams, rėmėjams išdalintas edukacinio pobūdžio išliekamąją vertę turintis filmas, pristatantis senuosius dzūkų amatus.

Praktinių užsiėmimų metu projekto dalyviai sukurs darbus, kurie vėliau bus pristatyti parodose. Parodų metu taip pat bus demonstruojamas sukurtas filmas, surengtos fotonuotraukų parodos, o projekto dalyviai dalinsis įgyta patirtimi.

Vaiva NETECKIENĖ,

projekto vadovė, Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinio administratorė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite