Investicijų ir teigiamų pokyčių mėnuo

Parašyta: 2023-10-09 | Kategorija: Komentarai, Naujienos, Savivaldybė, Trakai |

Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius. Evelinos Kislych-Šochienės nuotr.

Investicijų ir teigiamų pokyčių mėnuo

Rugsėjis Trakų rajono savivaldybei buvo itin dosnus. Gautos lėšos net trims projektams finansuoti pagal Interreg VI-A Lietuva–Lenkija programą, vyko daugybė bendruomenių švenčių, kultūros ir sporto renginių, sėkmingai pradėjome naujus mokslo metus, žengėme dar vieną žingsnį darnaus judumo keliu.

Investicijos naujiems projektams

Iš dvidešimt keturių Interreg VI-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programai pateiktų projektų buvo skirtas finansavimas net trims Trakų rajono savivaldybės su partneriais – Gižycko ir Kruklankių rajonų, Gibų miesto savivaldybėmis – pateiktiems projektams. Juos įgyvendinus bus baigti tako Bernardinų (Lukos) ežero pakrantėje sutvarkymo darbai; įsigytas gaisrinis automobilis bei įranga (gelbėjimo rogės, pripučiama valtis ir kt.), užtikrinantys geresnes sąlygas Trakų rajono priešgaisrinei gelbėjimo įstaigai reaguoti į iškvietimus; išvalyta dalis Onuškio ežero – svarbaus vietovės ekologinio ir rekreacinio objekto, kas leis onuškiečiams turėti maudyklą savo krašte.

Lentvaryje baigiami įgyvendinti projektai

Lentvario daugiabučių namų kiemai sparčiai gražėja, gyvenimo sąlygos gerėja. Įgyvendinant projektą „Gyvenamųjų namų kiemų sutvarkymas Lentvario mieste (atnaujinant automobilių stovėjimo, vaikų žaidimo aikšteles, želdinius, mažąją architektūrą)“, daugiabučių namų Naujosios Sodybos bei Lauko gatvėse kieme jau įrengti lietaus nuotekų tinklai, dalis projekte numatytų pėsčiųjų takų, vaikų žaidimų ir treniruoklių, automobilių stovėjimo aikštelių pagrindai.

Įgyvendinant projektą „Šeimos parko ir skverų įkūrimas, prieigų bei jungties tarp jų infrastruktūros sutvarkymas Lentvario mieste“, Mokyklos ir Sodų gatvėse įrengiamuose skveruose paklotos dangos, įrengtas apšvietimas, pasodinti medžiai, Klevų alėjoje baigta tiesti pėsčiųjų tako asfalto danga, pasodinti medžiai, baigiami šaligatvio atnaujinimo darbai. Šiame projekte liko įgyvendinti baigiamuosius darbus.

Vykdomi baigiamieji Lentvario miesto gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projekto darbai. Įrengta apšvietimo valdymo sistema veikia pagal astronominę programą, todėl apšvietimas įsijungia automatiškai tamsiu paros metu ir išsijungia aušros metu. Šis projektas įgyvendinamas viešojo ir privataus sektorių partnerystės (partneris UAB „Baltled“) būdu.

Su LAKD aptarta 10 svarbių temų

Rugsėjį vykusio susitikimo su Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) atstovais metu ir aptarta   rajono susisiekimo infrastruktūros plėtrai ir saugumui užtikrinti svarbių projektų eiga bei terminai. Su LAKD atstovais susitinkama reguliariai, vyksta konstruktyvus ir rezultatyvus tarpinstitucinis bendradarbiavimas.

Viena iš svarbiausių susitikimo metu aptartų temų – Fabriko gatvės Lentvaryje, besiribojančios su Zigmantiškių gatve Vilniuje, ir Galvės plento (kelias A16) sankirtos saugumo užtikrinimas. Parengtas reguliuojamos sankryžos įrengimo projektas yra pateiktas ekspertizei atlikti.

Vyks valstybinės reikšmės rajoninio kelio Nr. 4727 (Trakai–Lentvaris–Mūrinė Vokė) kapitalinio remonto darbai, bus įrengtas pėsčiųjų ir dviračių takas, tam tikrose atkarpose – apšvietimas. Savivaldybė savo ruožtu yra parengusi vandentiekio ir nuotekų tinklų įrengimo Geležinkelio g., Lentvaryje, projektą. Abu projektus numatoma įgyvendinti tuo pačiu laiku.

Baigiamas rengti valstybinės reikšmės rajoninio kelio Nr. 4707 (Grigiškės–Lentvaris–Dobrovolė) ruožo kapitalinio remonto projektas. Rangos darbai galėtų prasidėti 2024 m. pradžioje. Beje, savivaldybė iš LAKD sutiko perimti nuosavybės teise valdyti kelio atkarpą Fabriko g., Lentvaryje, kai bus įgyvendinti visi projekto sprendiniai.

Savivaldybė parengė vietinės reikšmės kelio į Užutrakio dvaro sodybą nuo valstybinės reikšmės rajoninio kelio Nr. 4722 (Trakai–Rykantai) statybos projektą, dėl kurio finansavimo spręs Susisiekimo ir Kultūros ministerijos. Po esamo dangos atnaujinimo savivaldybė sutiks perimti šį kelią bei įrengti apšvietimą.

Aptartas ir itin svarbus klausimas – žymėtų perėjų įrengimas valstybinės reikšmės krašto kelyje Nr. 107 (Trakai–Vievis), kuris sutampa su Karaimų g., ties Akmenos pliažu, ir valstybinės reikšmės magistraliniame kelyje A16 (Vilnius–Prienai–Marijampolė) ties Linksmosios g. bei rajoninio kelio Nr. 4723 (Žaizdriai–Salkininkai) sankryžomis, pastaroji sutampa su Plento g. LAKD svarstys šį pasiūlymą, tačiau šiuo metu inicijuojamas perėjų įrengimas savivaldybės biudžeto lėšomis.

Trakų rajono savivaldybė dar 2022 metais pagal bendradarbiavimo sutartį su LAKD yra parengusi „Valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 220 (Trakai–Rūdiškės–Pivašiūnai–Alytus) 0,459, 0,614, 0,780, 0,900 km paprastasis remontas įrengiant pėsčiųjų perėjas“ projektą, tačiau skelbiant viešąjį konkursą rangovui atrinkti, pasiūlymų nebuvo gauta, tad sutarta su LAKD, kad jie ieškos galimybių perėjų įrengimą organizuoti turimos sutarties su valstybinės reikšmės kelius prižiūrinčia įmone pagrindu. Šiame projekte numatytas perėjų įrengimas Gedimino g., Trakuose.

Į LAKD kreiptasi ir dėl saugaus eismo priemonių diegimo rajoninio kelio Nr. 4723 (Žaizdriai–Salkininkai) ruože Viesų g., Salkininkų k. Bus peržiūrėtas šios atkarpos intensyvumas ir galimybės, tačiau savivaldybė pasirengusi įrengti vidutinio greičio matuoklį savo lėšomis.

Taip pat LAKD atstovai informuoti, kad šiuo metu savivaldybės netenkina šaligatvių ir dviračių takų priežiūra vasaros ir žiemos metu prie valstybinės reikšmės kelių Trakuose bei Lentvaryje, todėl bus svarstoma bendradarbiavimo galimybė tarp AB „Kelių priežiūra“ ir UAB „Trakų paslaugos“.

Pradėti nauji švietimo projektai

Vyko susitikimas su švietimo, mokslo ir sporto ministru Gintautu Jakštu. Džiugina ministerijos parodytas dėmesys ir proga su ministru bei Ugdymo departamento direktore Jolanta Navickaite aptarti įtraukiojo ugdymo problematiką ir didesnio finansavimo, mokytojų darbo užmokesčio didinimo galimybes, klasių komplektų dydžius. Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje apsilankęs ministras su gimnazijos bendruomene aptarė situaciją mokykloje, lūkesčius ir iššūkius.

Pasitikome dar vienus mokslo ir žinių metus. Su džiaugsmu dalyvavome rajono mokyklų Rugsėjo 1-osios šventėse, susitikome su jų bendruomenėmis. Daug šiltų prisiminimų dovanojo ir Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos 60-mečio renginys.

Šiais mokslo metais rajono bendrojo ugdymo mokyklose mokytis pradėjo apie 3880 mokinių, o ikimokyklinio ugdymo įstaigas ar grupes lanko apie 1400 vaikų. Į mokslo kelią palydėjome net 342 pirmokus. Tradiciškai visiems pirmokams, palinkint sėkmės žengiant mokslo ir žinių keliu, padovanoti mokyklinių reikmenų rinkiniai.

Dar viena naujovė pradėjus mokslo metus – centralizuotas mokinių pavėžėjimas į Lentvario miesto bendrojo ugdymo mokyklas. Paslaugų teikimas užtikrintas pavėžėjimo funkcijas ir mokyklinius autobusus perdavus UAB „Trakų paslaugos“. Kilus nepatogumų tėveliams, surengtas pasitarimas su mokyklų vadovais ir UAB „Trakų paslaugos“ direktoriumi, siekiant išsiaiškinti jų priežastis. Šiuo metu į visus klausimus yra atsakyta, netikslumai ištaisyti ir problema išspręsta. Suprantama, kad centralizuotas mokinių pavėžėjimas yra naujovė, tačiau visos mokyklų bendruomenės greit pajus tokių paslaugų naudą ir efektyvumą.

Susitikus su bendrojo ugdymo mokyklų vadovais ir socialiniais pedagogais, pasikalbėta apie aktualius ugdymo, socialinio darbo klausimus. Pedagogams pristatytas vykdomas projektas „Kompleksinės paslaugos (KOPA) Nr. 07-007-9-0001/ESFA-58“, kuriam įgyvendinti Europos socialinio fondo agentūra, Trakų rajono savivaldybės administracija ir Trakų švietimo centras š. m. birželio 29 d. sudarė jungtinės veiklos sutartį.

Projekto vykdymo metu bus suteiktos paslaugos, apimsiančios individualias ir grupines konsultacijas asmenims, patiriantiems sunkumų šeimoje ir gyvenime, bus rengiami tėvystės mokymai, suteikiamos šeimos mediacijos paslaugos, vedamos socialinių įgūdžių grupės vaikams ir paaugliams. Veiklos suplanuotos taip, kad būtų užtikrinamas paslaugų kompleksiškumas ir asmenims būtų suteikta galimybė dalyvauti visose veiklose pagal poreikį.

Priverstinio miego darželiuose alternatyvos

Reaguojant į darželinukų tėvų išreikštą susirūpinimą dėl priverstinio miego ikimokyklinėse ugdymo įstaigose, žengtas dar vienas svarbus žingsnis. Savo nuostatą, kad miegą darželiuose gali pakeisti ir kitos poilsio formos, Trakų rajono savivaldybė pareiškė viena pirmųjų šalyje – dar liepą.

Rugsėjo mėnesį vyko susitikimas su rajono vaikų darželių bei mokyklų, kuriose veikia ikimokyklinio ugdymo grupės, vadovais, tad išnagrinėta vadinamojo priverstinio miego situacija kiekvienoje įstaigoje. Pristatyta ataskaita apie darželinukų tėvų apklausą dėl miego ar kitos poilsio formos parodė, kad apie penktadalis rajono tėvelių savo atžaloms rinktųsi alternatyvias poilsio galimybes. Didelio susidomėjimo sulaukė Lentvario vaikų darželio „Šilas“ patirtis taikant kitas darželinukų poilsio formas. Kiekviena ugdymo įstaiga pateikė konkrečias išvadas apie esamą situaciją savo įstaigoje bei kitų poilsio formų taikymo galimybes.

Sudaryta darbo grupė parengti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų poilsio organizavimo tvarkai, rekomendacijoms, kuriose bus pristatytos efektyvios poilsio formos, atitinkančios vaikų individualius poreikius ir skatinančios jų sveiką raidą. Nutarta šia tema tėvams surengti psichologo paskaitą.

Įgyvendinama Žaliojo kurso strategija

Rugsėjo 3 dieną vyko ekologinė Galvės ežero švarinimo akcija. Net 100 narų iš visos Lietuvos valė Galvės ežero dugną ir ištraukė apie 700 kg šiukšlių, tai yra 50 kg mažiau nei praėjusiais metais. Narų nuomone, ežeras teršiamas mažiau.

Renginio dalyviai taip pat turėjo galimybę pamatyti meninę instaliaciją „Jūra prasideda čia!“, kurią pristatė ir apie Baltijos jūrą kamuojančias ekologines problemas papasakojo ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją!“ komanda. Šių akcijų tikslas dar kartelį atkreipti visuomenės dėmesį į supančią aplinką ir jos saugojimą, tad būkime sąmoningi, branginkime mūsų turtą – gamtą.

Tiesa, yra iššūkių dėl Babruko ežero užterštumo. Jau kreiptasi į Aplinkos apsaugos departamentą bei Aplinkos ministeriją dėl tarpinstitucinio bendradarbiavimo ir pagalbos, vykdant šio ežero užterštumo šaltinių nustatymą.

Trakų rajonas prisijungė prie Aplinkos ministerijos inicijuotos tvaraus judėjimo kampanijos – Europos judumo savaitės, kviečiant dalyvauti sveikos gyvensenos renginiuose ir judėti laisviau būtent Trakuose. Ne tik Judumo savaitę, bet ir kiekvieną kartą vykstant į Trakus raginame rinktis ne automobilį, o alternatyvią transporto priemonę – traukinį, dviratį, autobusą, paspirtuką, o kelionę mieste tęsti pėsčiomis. Beje, dėkojame Trakų meno mokyklos moksleiviams už muzikinę dovaną Judumo savaitės žygio dalyviams.

Nuo rugsėjo 4 d. Karaimų gatvės atkarpoje tarp Šv. Jono Nepomuko koplytstulpio ir Pilies apžvalgos aikštelės pradėjus riboti motorinių transporto priemonių eismą, į ją gali įvažiuoti šioje teritorijoje gyvenamąją vietą deklaravę, nuosavybės, nuomos, patikėjimo ir panaudos teise nekilnojamąjį turtą valdantys asmenys, čia veikiančių įstaigų ir įmonių darbuotojai, transporto priemonės, kurių eismo neriboja kelio ženklas Nr. 303 „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas“. Išimtys taikomos, turint svečio leidimą. Susitikus su gyventojais ir įvertinus situaciją, gatvėje imtos taikyti papildomos prevencinės priemonės.

Įsivertinti perspektyvas, numatyti tolesnius Trakų kurortinės teritorijos darnaus vystymo žingsnius padėjo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos nuotoliniame posėdyje ir Lietuvos kurortų asociacijos organizuotame kurortologinių mokslinių tyrimų pristatyme išgirsti pasiūlymai, teiginiai.

Kuriamas Sveikatos centras

Rugsėjį vyko️ Trakų rajono sveikatos centro kūrimo darbo grupės – sveikatos priežiūros įstaigų vadovų bei kiti specialistų – pasitarimas dėl kuriamo Trakų rajono sveikatos centro. Jo metu nagrinėti  projekto įgyvendinimo būdai, etapai, galimi struktūriniai sveikatos paslaugas teikiančių įstaigų pokyčiai bei veiklos sprendimai. Taip pat susitikta su viešojo sektoriaus konsultantu ir aptartos  finansavimo galimybės, diskutuota apie Sveikatos centro viziją bei rajono gyventojams teikiamų paslaugų plėtrą.

Apie teikiamas paslaugas, sveikatos įstaigų planuojamus įgyvendinti projektus, įstaigų veiklą ir pacientų aptarnavimo kokybės gerinimo klausimus pasikalbėta su Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro ir Lentvario ambulatorijos vadovėmis. Beje, už darbą, ilgametę ištikimybę profesijai ir reikšmingą indėlį į Lentvario gyventojų sveikatos priežiūrą rugsėjį padėkota ambulatorijoje daug metų dirbusiai vaikų ligų gydytojai Augutei Mizeikienei, o ambulatorijoje pradėjo dirbti naujas šeimos gydytojas.

Lėšos Trakų miesto plėtrai

Vyriausybė priėmė sprendimą nepritarti idėjai keliems šalies miestams – istorinėms sostinėms – skirti specialias tikslines valstybės dotacijas kultūros paveldui ir turizmo infrastruktūros plėtrai.

Dalyvaujant Lietuvos Respublikos Seimo narei Editai Rudelienei, diskutuota su kultūros ministru Simonu Kairiu dėl jau dešimtmetį gvildenamo siūlymo įtraukti minimalų miesto mokestį į Trakų istorijos muziejaus bilietą. Į bilieto kainą įskaičiuotas papildomas euras ar jo dalis prisidėtų gražinant ir tvarkant miestą, plėtojant miesto viešąją infrastruktūrą. Simbolinis mokestis ateityje virstų miestui ypač reikalingais darbais. Pabrėžta, kad mokestis neturėtų būti taikomas vaikams ir senjorams, taip pat „Trakiečio kortelės“ turėtojams.

Renginiai rajone

Trakai šventė 701-ąjį miesto gimtadienį. Renginiai vyko visą savaitgalį, sulaukta daug svečių. Vytauto Didžiojo krante sveikino bičiuliai – Joniškio rajono savivaldybė, padovanoję Joniškiečių pikniką ir miuziklą. Dėkojame kiekvienam apsilankiusiam, visai organizatorių komandai, partneriams ir rėmėjams!

Visą rugsėjį džiugino derliaus šventės, mugės, sporto varžybos seniūnijose. Netrūko šokių, dainų ir geros nuotaikos.

Įvyko pirmasis pasitarimas dėl Onuškio – Lietuvos mažosios kultūros sostinės 2024-aisiais – projekto. Seniūnė ir kultūros darbuotoja pristatė savo viziją, buvo aptartos finansavimo sąlygos. Džiugu, kad Onuškis pelnė šį titulą ir jau ruošiamės renginiams.

Taip pat vyko pasitarimai dėl artėjančių kalėdiniu laikotarpiu planuojamų renginių, puošybos seniūnijose. Su Lentvaryje veikiančio sporto klubo „Ironhood“ komanda kalbėtasi apie vaikų ir jaunimo įtraukimą aktyviai leisti laisvalaikį, fizinio pasirengimo svarbą, varžybų organizavimo galimybes mūsų rajono mokyklose. Džiugu, kad rajone veikiantys verslai noriai dalyvauja ne tik savivaldybės organizuojamose šventėse, bet ir aktyviai įsitraukia į socialines sritis.

Senjorų diena minėti pradėta jos išvakarėse, sveikinant folkloro ansamblį „Radasta“ 35-erių metų veiklos jubiliejaus proga. Net du ansamblio nariai yra perkopę 90 metų slenkstį, tačiau garbus amžius netrukdo aktyviai ir kūrybiškai dalyvauti ansamblio veikloje.

Pasveikinti ir socialines paslaugas Trakų rajone teikiančių įstaigų darbuotojai profesinės šventės proga. Įteiktos padėkos už drąsiai priimamus profesinius iššūkius, gerus darbo rezultatus, profesionalumą, pasiaukojimą ir suteikiamą kasdienę paramą žmonėms.

Istorinių parkų pažinimo centre Užutrakyje vyko Pasaulinei turizmo dienai skirtas renginys. Buvo apžvelgtos 2023 m. turizmo tendencijos Trakų rajone, papasakota apie naujoves Užutrakio dvaro sodyboje, įteikti apdovanojimai šių metų sezono svetingiausioms turizmo įstaigoms – vilai „Viesai“, kompleksui „Apvalaus stalo klubas“ ir „Domingo“ vilai.

Svečiai iš Ukrainos

Rugsėjį į Trakus atvyko dvi delegacijos iš Ukrainos. Savo apsilankymu pagerbė Ukrainos Aukščiausiosios Rados narė Oksana Savchuk. Trakų rajono savivaldybės partneriui Ivano Frankivsko miestui atstovaujanti politikė dėkojo mūsų savivaldybei ir visiems Lietuvos žmonėms už neįkainojamą pagalbą ir nenutrūkstamą bendradarbiavimą sunkiu karo laikotarpiu.

Taip pat susitikta su žurnalistais iš Ukrainos fronto regionų – Zaporižės, Charkivo bei Chersono. Kalbėtasi apie žodžio laisvę bei žiniasklaidos svarbą karo kontekste. Žiniasklaidos atstovai pasakojo apie savo darbo sąlygas okupacijos metu.

Viešųjų paslaugų plėtra ir bendradarbiavimas viešosios tvarkos klausimais

Dar praėjusiais metais buvo inicijuotas naujų traktorių įsigijimas seniūnijų ūkiams. Taigi dar trys nauji traktoriai su reikalingais padargais, įrankiais buvo perduoti Paluknio, Grendavės ir Onuškio seniūnijoms. Jie pravers visais metų laikais seniūnijoms prižiūrint viešąsias erdves, aplinką. Įsigyti ir du nauji automobiliai Senųjų Trakų ir Onuškio seniūnijoms.

Su rajono seniūnijų seniūnais pasitarimo metu buvo aptarta kelių ir žvyrkelių priežiūra, autobusų stotelių atnaujinimas, kelio ženklų, greičio mažinimo kalnelių poreikis, kapinių priežiūra, vykdomi projektai ir plėtra, pasikeitusi seniūnaičių rinkimų tvarka.

Pasitarimo su UAB „Trakų paslaugos“ metu kalbėtasi apie palaikomą tvarką miestuose, viešojo transporto maršrutus, iššūkius, planuojamus darbus bei investicijas. Taip pat Savivaldybės tarybos posėdžio metu UAB „Trakų paslaugos“ Tarybos nariams ir transliaciją stebėjusiems gyventojams pristatė savo veiklą, prie bendrovės prijungus UAB „Trakų autobusai“.

Viešosios tvarkos ir saugumo klausimai aptarti su Trakų rajono policijos komisariato viršininku ir Priešgaisrinės saugos asociacijos vadovu. Imtasi priemonių siekiant užtikrinti viešąją tvarką bei pėsčiųjų saugumą Karaimų gatvėje, periodiškai joje patruliuoja ne tik savivaldybės viešosios tvarkos pareigūnai, bet ir policijos ekipažai.

Andrius Šatevičius

Trakų rajono savivaldybės meras


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite