Išleista knyga „Trakai. Karaimų pasaulis“

Parašyta: 2023-01-09 | Kategorija: Karaimai, Kultūra, Trakai |

Karaimų g. 36, 40 ir 42 (iš kairės) ir 35, 37 (iš dešinės), apie 1940 m.

2022 m. gruodžio 27 d. Užutrakio dvaro sodybos rūmuose įvyko unikalaus leidinio „Trakai Karaimų pasaulis“ pristatymas. Leidinio leidybą daliniai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos. Parėmė Lietuvos Respublikos Seimo narys Kęstutis Vilkauskas.

Šis leidinys – nuoširdus ir atviras pasakojimas apie Trakus, atskleidžiantis autorių meilę ir pagarbą miestui, kuriame daugiau nei šešis šimtus metų gyvena pirmųjų didžiojo kunigaikščio Vytauto čia pakviestų šeimų palikuonys. Karaimų bendruomenė turėjo labai apibrėžtą gyvenamąją erdvę, griežtus papročius, religinę ir tautinę savimonę, saugojo savo identitetą bei tradicijas Trakų istorinėje erdvėje – sava jos kalba, savi namai, sava mokykla, kasdienė malda kenesoje, savi amatai ir verslai, savitas santykis su valstybe, valdžia ir kaimynais, išoriniu pasauliu. Karaimų gyvenamas Mažasis miestas, kuriam Lietuvos didysis kunigaikštis Kazimieras Jogailaitis (1440–1492) 1441 m. kovo 27 d. suteikė atskirą Magdeburgo teisę, yra Trakų senamiestyje, siaurame pusiasalyje tarp ežerų. Čia kiekvienas medinis namas unikalus, saugo savo šeimininkų vardus ir išskirtines šeimos istorijas – jas dažniausiai prisimena ir iš kartos į kartą perduoda vyresnės kartos šeimos nariai. Žmogaus atmintis siekia ne tik savą vaikystę – joje išlieka senelių pasakojimai, o seneliai prisimena ir savuosius senelius… Šitaip šeimos istorijos, ypač jeigu jos susijusios su ta pačia vieta, gali siekti tolimų amžių gelmę. Dažnai šios istorijos, atskleidžiančios atskirų vietų praeitį, yra išlikusios tik žodinėje tradicijoje.

Knygos „Trakai. Karaimų pasaulis“ viršelis

Archyviniai šaltiniai byloja apie karaimų bendruomenės ir atskirų asmenų gyvenimo peripetijas nuo jų įsikūrimo Trakuose iki šių dienų“, – pristatymo metu kalbėjo leidinio sudarytoja Nadežda Zajančkovskaja. Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos direktorius Gintaras Abaravičius nuoširdžiai padėkojo visiems prisidėjusiems prie leidinio parengimo ir išleidimo. Jis pažymėjo, kad knyga atskleidžia ne tik unikalią Trakų senamiesčio urbanistiką, bet ir karaimų tautos sielą bei pakvietė karaimų bendruomenės narius dalytis savo atsiminimais ir pasakojimais apie savo protėvius, kurie ilgus šimtmečius gyveno šioje žemėje ir paliko čia savo pėdsakus. Kalbėdama apie savo indėlį rengiant leidinį Lenkijos karaimų bendruomenės pirmininkė Mariolė Abkovič pasakė, kad jai teko gilintis į archyvinius šaltinius ir atrasti juose įdomių, dar niekur neskelbtu istorinių faktų, todėl jį tikisi tolesnio glaudaus bendradarbiavimo su Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija. Leidinys gausiai iliustruotas nuotraukomis, kuriuose matome Trakų miesto urbanistinę kaitą, politinius ir istorinius įvykius. Dauguma nuotraukų unikalios, jose vaizdai, kurių jau nebeišvysime šiandieniniame Trakų mieste. Jos surinktos iš įvairių šaltinių, tačiau ypač vertingos – iš karaimų šeimų albumų, kur jos kaupiamos ir saugomos kaip be galo svarbios relikvijos.

Pristatymo metu susirinkusiems svečiams buvo parodyta virtuali nuotraukų, panaudotų leidinyje, prezentacija, kurią sukūrė Raisa Kobecka, Robertas Bareiša, Dainius Karanevskis. Nuotraukų prezentacija buvo lydima karaimų melodijomis, atliekamomis Karolinos Cicha, Viktorijos ir Bijanos Juchnevičiūčių, Michailo Kuličenko. Ši virtuali prezentacija sukėlė didelį susidomėjimą tarp dalyvių, nes daugelyje nuotraukų jie galėjo atpažinti save ar savo artimuosius. Šiltais plojimais susirinkusieji sutiko jauną atlikėją Michailą Kuličenko, kuris atliko kelias karaimų dainas,  pritardamas sau gitara. Visiems susirinkusiems organizatoriai padovanojo po leidinį „Trakai. Karaimų pasaulis“ ir palinkėjo malonaus ir turiningo skaitymo.

Nadežda ZAJANČKOVSKAJA,

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos archyvarė

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite