Karaimų kalbos stovykla tarp sukakčių

Parašyta: 2014-07-04 | Kategorija: Karaimai, Kultūra, Naujienos |

Tradicinė 12-oji tarptautinė vasaros Karaimų kalbos stovykla šiemet Trakuose vyks liepos 7–18 dienomis. Ją, kaip ir kasmet, rengia Lietuvos karaimų kultūros bendrija. Laukiama dalyvių iš Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, Prancūzijos.

 Karaimų kalba yra viena  svarbiausių karaimų kultūros vertybių, kuri išliko gyva iki šių dienų tik Lietuvoje. Ji yra įrašyta į pasaulio nykstančiųjų kalbų sąrašą. Didžiuojamės galėdami šią kalbą gyvai dar išgirsti Lietuvoje, jos mokytis, ją puoselėti.

 Kaip žinia, karaimų tikybos žmonės gyvena įvairiose pasaulio vietose, tačiau tik dabartinėse Lietuvos, Lenkijos, Rusijos ir Ukrainos žemėse gyvenantys karaimai sudaro atskirą etninę tiurkišką grupę ir turi savo gimtąją karaimų kalbą. Ši kalba ir kitos tautinės kultūros dalys minėtose bendruomenėse visada buvo jų tapatumo pagrindas, ką rodo senieji  rankraščiai, rašytiniai kalbos paminklai, keliautojų liudijimai. Tai sudėtingi ir ne visada iš šalies atėjusiems tyrinėtojams  suprantami faktai, todėl, matyt, nuolat painiojami, interpretuojami nesistengiant įsigilinti, kartais net falsifikuojami – sąmoningai ar dėl žinių stokos. Tačiau dėl to karaimų istorinis bei kultūrinis paveldas nesikeičia, jis kad ir negausus, visada lieka autentiškas, dabar lygiai toks pat, koks ir buvo 14, 15 ar 16 amžiuje. Sugretinus kartais iš esmės skirtingus įvairių šiuolaikinių tyrėjų pateikiamus nagrinėjimus, jo autentiškumas ir unikalumas tampa dar akivaizdesnis.

 Karaimų kalbos stovykla per dvylika metų vystėsi, keitė savo turinį, turėjo įvairių partnerių Lietuvoje ir užsienyje, bet visą šį laiką bendruomenės ir atvykstančių svečių susidomėjimas išliko – kasmet suvažiuoja per aštuoniasdešimt dalyvių, ir visi entuziastingai dalyvauja  renginiuose. Suprasdami tai kaip kokybės ženklą, rengėjai 2014 metų programoje siūlo naujų stovyklos veiklos formų, smagių siurprizų. Dviejų intensyvių savaičių veiklą liepos 18 dieną vainikuos jau tradiciniu tapęs baigiamasis vakaras, kuris šiais metais irgi nustebins žiūrovus.

 Šiemet sukanka nemažai įvairių karaimikos srities jubiliejų, kurie bus taip pat pažymėti. Pirmiausia  –  tai 110 metų, kai buvo išleista pirmoji karaimų pasaulietinės literatūros knyga – Simono Kobeckio eilėraščių rinktinė „Jyrlar“ („Eilės“), akademinės lenkų tiurkologo prof. Tadeuszo Kowalskio knygos „Karaimische Texte im Dialekt von Troki” („Karaimų kalbos Trakų dialekto tekstai“) išleidimo 85-metis. Ši knyga yra vienas svarbiausių visų laikų mokslinių veikalų karaimikos srityje. Kiti šių metų jubiliatai – svarbios karaimikos figūros –  tiurkologai profesoriai Włodzimierzas Zajączkowskis  ir Aleksandras Dubinskis, vyresnysis dvasininkas Mykolas Firkovičius savo darbuose buvo šios knygos ir jos autoriaus netiesioginiai mokiniai ir pasekėjai. Šioms sukaktims pagerbti ir karaimų bendruomenės veiklos atgimimo 25-mečiui pažymėti Lietuvos karaimų  kultūros bendrija kartu su Trakų istorijos muziejumi rengia parodą Trakų pilyje „Karaimų darbai ir sukaktys – 1904–2014“. Ji bus atidaryta liepos 10 dieną 16 val.

 

Stovyklą šiemet iš dalies remia Lietuvos kultūros ministerija, Trakų rajono savivaldybė bei komerciniai rėmėjai – Trakų restoranai „Kybynlar“ ir „Kiubetė“.

 

Karina FIRKAVIČIŪTĖ,

Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė

 

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite