Kiekvieno virėjo svajonė, nuvykus į Italiją, išmokti pagaminti naminę picos tešlą

Parašyta: 2023-04-08 | Kategorija: Jaunimas, Kelionės, Naujienos, Pasaulis, Trakai |

Rinas Vitkauskas,  Amatų mokyklos Sodžiaus Meistrai virėjo profesinio mokymo programos pirmakursis. Asmeninio albumo nuotr.

Amatų mokykla „Sodžiaus meistrai“ įgyvendindami Erasmus+ projektą „Galimybės. Patirtys. Perspektyvos“ turėjo galimybę 4 virėjų profesijos mokinius ir mokytoją išsiųsti atlikti mobilumo praktiką Italijos restoranuose. Kviečiame paskaityti kaip virėjų profesinio mokymo programos mokiniui Rinui sekėsi profesinė 3 savaičių praktika Italijoje, Rodi Garganico miestelyje.

Šių metų kovo mėnesį man buvo suteiktas šansas sutikti gimtadienį ir pavasari šiek tiek kitaip. Kartu su kitais mokyklos mokiniais vykome į Italiją pagal Erasmus+ programą atlikti trijų savaičių mobilumą praktiką Rodi Garganico miestelyje. Po ilgos kelionės iš Romos galiausiai atvykome į vietą, kuria vadinau namais visas tris savaites. Apsigyvenome viešbutyje “Hotel Albano”, kuris yra prie pat jūros kranto! Kelionės pradžia buvo pilna iššūkių, kadangi buvo daug nematytų veidų ir laukė daug naujų pažinčių. Labai smagu buvo susipažinti su viešbučio darbuotojais, taip pat kitais bendraamžiais iš kitų profesinių mokyklų, kurie taip pat atliko praktiką su mumis.

Pagrindinis kelionės į Italiją tikslas buvo darbas ir žinių bagažo pildymas. Čia atvykau atlikti praktikos ir stengtis išmokti kuo daugiau. Turėjau galimybę padirbėti keliuose restoranuose, tokiuose kaip “Fronte Mare Hotel Village & Spa”, “Rosmarino Pizza & More”, “La Stazione”  bei viešbučio “Hotel Albano” virtuvėje. Mano manymu, daugiausiai dirbo ne rankos, o visi skonio receptoriai, nes vien tik skirtingų kumpių bei sūrių įvairovė jau buvo kaip pamoka. Be maisto ragavimo, daugiausiai dirbau pirminiame paruošime, mokiausi kaip apdoroti jūros gėrybes ir kitas žuvis. Vienas svarbiausių dalykų, kurio išmokau šios kelionės metu, kaip ir kiekvieno virėjo svajonė išvykus į Italiją, kaip pagaminti naminę picos tešlą bei galybę naminės pastos (makaronai) receptų.

Daugiausiai įspūdžių paliko pietų kultūra ir gyvenimo stilius: kokie atsipalaidavę ir draugiški yra žmonės. Pamačiau, kad visur galima spėti net ir pavėlavus dešimčia minučių, kas tikrai nėra įprasta Lietuvos gyvenimo ritme. Tikrai pajaučiau atsipalaidavimą ir įvertinau kiek daug dirba lietuviai, palyginus su italais. Galbūt tai ir lemia mūsų blogas nuotaikas ir pastovų nepasitenkinimą. Nors  žmonės Italijoje buvo labai draugiški, deja, labai retas, kuris šnekėjo anglų kalba.  Kalbos barjeras buvo didžiausias iššūkis per šią kelionę. Kol mokiausi pagrindinius žodžius, teko šnekėti gestų, anglų kalbomis ar tiesiog naudotis „google vertėjo“ paslaugomis.

Nors kelionė labai patiko, prabėgus keletai savaičių pradėjau ilgėtis namų ir Lietuvos. Tikrai džiaugiausi grįžęs į savo gimtinę, kur laisvai, be jokių trikdžių galėjau susišnekėti ir žinojau, kad namai labai šalia. Kelionė buvo pilna iššūkių, bet jeigu gaučiau dar vieną šansą vykti su projektu į kitas stažuotes, tikrai neatsisakyčiau. Nė kiek nesigailiu, kad vykau į šią kelionę, priešingai!

Rinas Vitkauskas,

Amatų mokyklos Sodžiaus Meistrai virėjo profesinio mokymo programos pirmakursis

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, “ERASMUS+” programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite