Kvepia medumi mūsų stalas

Parašyta: 2013-09-23 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Tiltai |

IMG_9218

Tiltų jaunimo folkloro ansamblis “Gelužėlė”, vad. Dovilė Tolvaišaitė. Iš dešinės: Žydrūnas Davsevičius, Birutė Pockevičiūtė, Dovilė Makarevičiūtė, Simonas Vinogradovas, Gintarė Biskelionytė, Eimantas Šilalė, Akvilė Verseckaitė, Agnė Versekėnaitė, Rimantė Kleinotaitė, Tautvydas Šilalė, Austėja Pauliukevičiūtė, Šarūnas Misiūnas, Marija Zarembaitė, Agnė Saprončikaitė, Vilius Nedzveckas

 

Tiltuose buvo švenčiama duonos ir medaus šventė. Pirmiausiai buvo aukojamas šv. Mišios Valkininkų bažnyčioje. Vidudienį šventė persikėlė į Tiltų bendruomenės aikštę. Šventė buvo pradėta nuolat gimdančio, auginančio ir nesibaigiančio gyvastingumo simbolio Jievaro apdainavimu. Tiltų kapelos nariai Rimas Kleinotas ir Vaiva Neteckienė, nešdami rudens darbų pabaigtuvių dovanas – duoną ir medų, atliko rugiapjūtės pabaigtuvių dainą „Šalia kelio Jievaras stovėjo“. Dainoje Jievaras apdainuojamas kaip Gyvybės medis, simbolizuojantis įvairias gyvybes – šiuo atveju ir rugį, ir žolę, ir bitelę, ir paukštelį, ir žmogų. Dovanos buvo perduotos Rūdiškių seniūnijos seniūnui, Rūdiškių bitininkų draugijos pirmininkui Tadeušui Pavlovskiui ir Tiltų bendruomenės pirmininkei Laimai Kamaitienei, kurie pasveikino susibūrusius pabūti kartu, o Rūdiškių bitininkų draugijos pirmininkas T. Pavlovskis kalbą baigė pagal senąjį bičkopio paprotį – medų paaukojo žemei. Po to buvo paskelbta šventės pradžia, kurią palaimino ir gero oro palinkėjo Valkininkų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapijos klebonas Bronius Krakevičius.

Tądien oras nuo ryto buvo lietingas ir apgaulingas, bet palankus šventės organizatoriams. Juk bitininkai, žemdirbiai gali leisti sau ilsėtis tik lietui lyjant. Tad ryte dovanojęs švelnų ir šiltą lietutį prikvietė daug dalyvių ir svečių, o vėliau nušvitusi saulė dar pagausino dalyvaujančiųjų būrį. Po kunigo palaiminimo muzikinį sveikinimą atliko operos solistas Liudas Mikalauskas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentė Rasa Pultarackaitė. Jiems akomponavo pianistė Audronė Juozauskaitė. Audronė taip pat atliko savo kūrybos dainas. Profesionalūs atlikėjai sulaukė didelių žiūrovų ovacijų, jiems vaikučiai padovanojo kaimo darželių spalvingų gėlių puokštes, organizatoriai medaus ir duonos.

Šventę „Kvepia medumi mūsų stalas“ aplankė garbūs svečiai. Tai Lietuvos respublikos Seimo narė Dangutė Mikutienė, Lietuvos respublikos Žemės ūkio ministerijos Veiklos administravimo ir turto valdymo departamento direktorė Virginija Žoštautienė, Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Kandratavičienė, Trakų žemės ūkio skyriaus vedėjas Arūnas Dzigas, Trakų rajono kultūros rūmų pavaduotoja Vilija Babarskienė, Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius Juozas Norinkevičius, aplinkosaugininkas Šarūnas Laužadis, Trakų rajono Valų, Dusmenų, Rūdiškių bendruomenių pirmininkai, Vilniaus Pagirių bendruomenės atstovai. Taip pat sulaukėme svečio Leszeko Targonskio iš Lenkijos respublikos Klodsko regiono.

Sveikinimo žodį tarė LR Seimo narė D. Mikutienė. Ji taip pat Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinio administratorei V. Neteckienei už tradicijų ir tautiškumo puoselėjimą įteikė margaspalvę austą juostą. Lietuvos respublikos Žemės ūkio ministerijos Veiklos administravimo ir turto valdymo departamento direktorė Virginija Žoštautienė perdavė Lietuvos respublikos žemės ūkio ministro Vigilijaus Juknos sveikinimus ir bitininkams jubiliatams įteikė ministro padėkas garbių jubiliejų proga už aktyvią veiklą plėtojant bitininkystę. Svečias iš Lenkijos L. Targonskis prisiminė Tiltų bendruomenės viešnagę ir kapelos pasirodymus Klodsko regione, pasidžiaugė gražia užsimezgusia draugyste.

Visą dieną aikštėje šurmuliavo mugė, palapinėse vyko įvairios veiklos. Centre buvo įsikūrusi bitininkų ir ūkininkų kūrybinė dirbtuvėlė, kuriai vadovavo pats svarbiausias bitininkas – Rūdiškių seniūnijos seniūnas T. Pavlovskis. Jis su bičiuliais bitininkais, ūkininkais, šventės svečiais kūrė iš šiaudų storą didžiulę erkę, kurią vėliau kartu su Trakų rajono savivaldybės administracijos direktore A. Kandratavičiene sudegino ant laužo. Tokiu būdu buvo nugalėti visi bitučių, grūdų, augalų kenkėjai.

Šalia vyko Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinio projekto „Dzūkų krašto tradiciniai amatai“, kurį remia Lietuvos kultūros ministerija ir Trakų rajono savivaldybė, veiklos. Tai – žvakių gamybos mokymai, kuriuose savo rankomis dalyviai galėjo pasigaminti žvakę ir kaip šventės suvenyrą parsinešti namo. Dzūkų krašto tradicinį amatą – žvakių liejimą senuoju būdu pristatė Dzūkijos NP ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos kultūros paveldo specialistai Virginija Pugačiauskienė ir Jonas Bajoriūnas. Edukacine programa susidomėjo, joje dalyvavo ir žvakes liejo per dvidešimt dalyvių. Kiti šventės dalyviai tapo stebėtojais. Žvakių gamybą iš bičių vaško plokštelių pristatė Trakų neįgaliųjų užimtumo centro bitininkas Ričardas Bojazitovas. Buvo galima paskanauti savo rankomis medsuke išsukto medaus. To programos dalyvius mokė Tiltų seniūnaitis, bitininkas Virginijus Pockevičius. Čia pat kalvystės amatą demonstravo ilgus metus šį amatą puoselėjantis kalvis Aleksas Kavaliauskas. Na, žinoma, dar buvo galima paragauti gardžiosios dzūkiškos žirnienės, sūrio ir kitokių skanumynų. Vyko įvairios atrakcijos.

Mugės šurmulį papildė koncertinė programa. Jos pradžioje buvo sudainuotas „Tiltų himnas“, po kurio Trakų rajono kultūros rūmų pavaduotoja V. Babarskienė įteikė Trakų rajono kultūros rūmų direktoriaus Dariušo Nedveckio pasirašytas padėkas ilgalaikio projekto „Protėvių dvasia gyvuoja mūsų širdyse“ dalyviams, o Tiltų padalinio administratorė V. Neteckienė padovanojo atminimo dovanas ir gėlės. Rūdiškių seniūnas padėkomis, pasirašytomis seniūno ir Tiltų bendruomenės pirmininkės, apdovanojo Tiltų kaimo tvarkingiausių sodybų šeimininkus, buvo pasveikinti 2013metų Tiltų kaimo jubiliatai.

Koncertinėje programoje dalyvavo Trakų rajono kultūros rūmų saviveikliniai kolektyvai: Rūdiškių folkloro ansamblis „Diemedis“, vad. Dalia Žalpienė, Dusmenų folkloro ansamblis, vad. Vida Bubelevičienė, Aukštadvario liaudiškos muzikos kapela, vad. Juozas Banuškevičius, Tiltų jaunimo folkloro ansamblis „Gelužėlė“, vad. Dovilė Tolvaišaitė. Vakarop liaudišką muziką ir šokį keitė garsiausio, žinomiausio Lietuvos romo, charizmatiškojo dainininko Radžio koncertas, projekto „Europos romų kultūros ir verslo parko „Bachtalo drom“ ansamblio programa, 2009 metų Lietuvos atrankos Eurovizijos finalininkai ir antros vietos laimėtojai, Lietuvos „Dainų daina“ konkurso dalyviai, duetas „Violeta ir Darius“. Užkūrus šventinį laužą dar daugiau ugnies savo rankomis įnešė energingas, ilgametę patirtį sukaupęs ir ugnies šokį įvaldęs „Liepsnanešys“ Rokas Rulevičius. Visos koncertinės programos metu žiūrovai galėjo gėrėtis Vilniaus dailės akademijos tapybos bakalauro studijas baigusio dailininko Pauliaus Šliaupos darbais, kuriais buvo papuošta scena. Šventės rengėjai visus programos dalyvius apdovanojo padėkomis ir gėlėmis.

Organizatorių sumanymus rengiant šventę „Kvepia medumi mūsų stalas“ rėmė: Trakų rajono savivaldybė, Trakų rajono kultūros rūmai, Rūdiškių seniūnija, Rūdiškių bitininkų draugija, UAB „Trakų kooperacijos prekyba“,Trakų neįgaliųjų užimtumo centras, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių gamtinio rezervato direkcija, Valų kaimo bendruomenė, Tiltų kaimo bendruomenė, informacinis rėmėjas – laikraštis „Trakų žemė“.

IMG_8578

Trakų neįgaliųjų užimtumo centro bitininkas Ričardas Bojazitovas ir centro psichologė Renata bei būsimoji bitininkė Stasė iš Grendavės siūlė įvairiausius gaminius

IMG_9257

Nepakartojamas Radžis Aleksandrovičius

 

Vaiva NETECKIENĖ,

Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinio administratorė,

Tiltų kaimo bendruomenės valdybos narė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *