Kviečia ketvirtoji karaimų vaikų stovykla „Kujaščech“

Parašyta: 2023-07-25 | Kategorija: Jaunimas, Karaimai, Kvietimai, Naujienos, Renginiai, Trakai |

 

Išvyka į Trakų Vokės dvarą, 2022 m.

Dauguma trakiečių, ir ne tik, yra girdėję apie kasmet Trakuose rengiamą tarptautinę karaimų kalbos ir kultūros stovyklą (šiais metais ji dėl tam tikrų priežasčių nebus organizuojama), tačiau mažai kas žino ar atkreipė dėmesį į jau šiemet liepos 31–rugpjūčio 4 d. karaimų mokykloje Trakuose (Karaimų g. 28) ketvirtą kartą vyksiančią Lietuvos karaimų vaikų dienos stovyklą „Kujaščech“ (liet. „Saulutė“). Uždavėme keletą klausimų vienai iš jos organizatorių Eugenijai ŠPAKOVSKAI.

 

Kas yra Lietuvos karaimų vaikų dienos stovykla „Kujaščech“ ir kokias veiklas ji siūlo dalyviams?

Tai yra dienos stovykla karaimų vaikams, kurių amžius svyruoja nuo 5 iki 12 metų. Pagrindinis jos tikslas – supažindinti mažuosius su jų tautiškumu, papročiais, istorija, tikėjimu bei, žinoma, visiems kartu pabendrauti, praleisti laiką. Aš pati puikiai pamenu, kaip mums vaikystėje buvo smagu tokiose karaimų stovyklose, tad nusprendėme kokiu nors formatu jas atgaivinti mūsų sūnėnams ir dukterėčioms. Ypač už tai esu dėkingai savo mamai Jelenai Špakovskai – čia buvo jos idėja.

Pirmosios atgaivintos Lietuvos karaimų vaikų dienos stovyklos „Kujaščech“ (liet. „Saulutė“) dalyviai, 2020 m., Trakai. Paskutinėje eilėje stovyklos organizatoriai – (iš kairės) Garri Babadžan, Viktorija Narmontienė (Juchnevičiūtė), Bijana Jodis (Juchnevičiūtė), Eugenija Špakovska, Jelena Špakovska

Šiemet ši stovykla vyks jau ketvirtą kartą. Pirmą kartą ją rengėme pirmaisiais pandemijos metais, 2020-aisiais. Tada į ją atvyko 13 vaikų. Kadangi šis projektas buvo sėkmingas, sulaukė karaimų bendruomenės dėmesio, nusprendėme stovyklą organizuoti kasmet. Taip ji buvo surengta ir 2021, 2022 m., laukia savo dalyvių ir šiemet. Norinčiųjų atvykti skaičius kiekvienais metais auga. Broliai ir seserys atsiveda ir jaunesniuosius. Tad šiais metais į ją užsirašė jau 27 vaikučiai.

O kaip atrodo vaikų dienos režimas? Kokia siūloma programa?

Tėvai kiekvieną rytą atveda vaikus, o vakare pasiima namo. Diena pradedama nuo rytinės mankštos, t. y. prasibudinimo. Po to mažieji padalijami į dvi grupes. Viena dalyvauja šokių pamokoje, kita mokosi karaimų kalbos. Šiemet karaimų kalbos pamokas ves Diana Lavrinovič. Ji – puiki pedagogė, karaimų kalbos žinovė, kasdieniame gyvenime vartojanti protėvių kalbą. Mums pasisekė, kad ji šią vasarą rado laiko ir sutiko su mumis dirbti. Pernai mums šiuo klausimu padėjo Romas Čaprocki.

Stovyklos šokių pamoka

Choreografijos meno vaikus moko Diana Fedorovič. Ji jau užaugino vieną karaimų šokėjų kartą. Buvo karaimų ansamblio „Sanduhač“ (liet. „Lakštingala“) choreografė.

Stovyklos metu vyksta ir piešimo pamokos. Jas veda vienas iš organizatorių Garri Babadžan. Jis – pedagogas. Užsiėmimuose vaikai piešia pagal pateiktą paveikslą arba laisva tema. Pavyzdžiui, pernai prieš baigiamąjį renginį stovyklautojai piešė kardus ir juos apipavidalino.

Ankstesnių stovyklų metu siūlėme lipdymo paveikslėlių iš sūrios tešlos ir skiautinių užsiėmimus. Taip pat gaminome naminius guminukus ir puošėme keksiukus, kepėme mielines bandeles. Mums čia pagelbėjo karaimų bendruomenės moterys Julija Lavrinovič ir Margarita Rajeckienė. Vaikai liko labai patenkinti, o mes džiaugiamės, kad prie mūsų iniciatyvos prisideda ir visa karaimų bendruomenė.

Edukacija su klounais, 2022 m.

Stovyklautojams organizuojamos įvairios ekskursijos. Kol kas nenoriu išduoti, kur vyksime šiemet. Tebūnie tai staigmena vaikams. Ankstesniais metais keliavome į levandų ir šilauogių ūkį, lankėmės žirgyne, alpakų ūkyje ir kitur. Visos išvykos organizuojamos Trakų rajono ribose. Norime supažindinti vaikus su vietiniais verslais. Esame lankęsi ir karaimų maldos namuose – kenesoje. Siekiame, kad mažieji susipažintų su mūsų tikėjimu, papročiais, kalba. Žinoma, jiems tai būna tarsi savotiškas iššūkis, kadangi ne visiems užtenka kantrybės išbūti visą pamaldų laiką.

Gal vis dėlto galėtumėte tiksliai įvardyti, kas yra pagrindiniai stovyklos organizatoriai?

Rengiant Lietuvos karaimų vaikų dienos stovyklą, aktyviai dirba vadovų ir organizatorių grupė. Be manęs šią grupę dar sudaro seserys Viktorija Narmontienė (Juchnevičiūtė) ir Bijana Jodis (Juchnevičiūtė), taip pat Evelina Juchnevič ir jau minėtas Garri Babadžan. Taip pat esame dėkingi mano mamai Jelenai Špakovskai, kuri visada mus pakonsultuoja, pataria iškylančiais klausimais. Ankstesniais metais mano mama buvo taip pat viena iš organizatorių stovyklos, tačiau šiais metais dėl didelio darbo krūvio negali mums skirti tiek daug laiko. Tačiau ji yra mūsų pilkasis kardinolas, kuris mus konsultuoja ir padeda iškilus įvairiems iššūkiams. Labai džiaugiamės, kad šiais metais prie organizatorių prisijungė ir keli tėčiai. Džiaugiamės, kad ir kiti karaimų bendruomenės nariai mielai prisideda prie mūsų veiklos ir padeda organizuoti vienus ar kitus užsiėmimus. Tai dar kartą įrodo, kad mūsų iniciatyva yra reikalinga ir prasminga.

Bet koks puikus sumanymas reikalauja finansinių išteklių. Kas Jus remia?

Mūsų pagrindiniai finansiniai rėmėjai yra Lietuvos karaimų religinė bendruomenė ir Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Kiekvienais metais ruošiame projektą ir gauname dalinį finansavimą. Mums pagelbėja ir kiti rėmėjai: UAB „Vilniaus Citma“, UAB „Osama“, UAB „Trakų kibinai“, UAB „Dasas“ ir kt.

Stovyklos metu vertos apyrankės „pakraunamos“ gerąja energija, 2021 m.

Kadangi mes vaikus maitiname kelis kartus dieną, tai pietus ir vakarienę mums tiekia restoranas „Kybynlar“, o jau priešpiečius ir pavakarius pasiruošiame patys.

Dėkoju už pokalbį. Linkiu sėkmės organizuojant šiųmetinę Lietuvos karaimų vaikų dienos stovyklą „Kujaščech“, o vaikams – pačių geriausių įspūdžių.

 

Kalbėjosi Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ

Nuotr. iš Kujaščech stovyklos archyvo


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite