Lentvario bibliotekoje paminėti Dzūkijos metai

Parašyta: 2023-04-06 | Kategorija: Kultūra, Lentvaris, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario padalinio vyr. bibliotekininkė Dalia Bagdžiuvienė (priekyje), Antanas Nedzinskas ir kolektyvo „Klevinė“ narės

 

Šiandzie Juozinės. Kadu pavasaris ataidavo, prazdėdavo žemės darbai. Ir kap šiandzie menu, kap Juozas žemę aria. Mes, da vaikai būdami, aidami iš paskos, in vagų būlbas mėtydavom. O gali lauko, jau dažniausiai „kačiukai“ žydėdavo. Nors suaugusiųjų mūs kiemi buvo daug, bet tik vienas dėdė Juozas vaikus mokino, kap su peiluku iš „kačiuko“ krūmo švilpukus išsipjauti. Atsipjaudavom dalį šakos, mušdavom peiluko rankenu, kol žievė atšokdavo ir nuo šakelės išsimaudavo… Kožnų pavasarį, kadu „kačiukai“ pražįsta, vis prismenu savo dėdę Juozą.  (Antanas Nedzinskas)

2023-uosius LR Seimas yra paskelbęs Dzūkijos (Dainavos) metais. Tai – vienas iš etnografinių Lietuvos regionų, kuriam priklauso ir Trakų rajonas. Šis kraštas dar yra vadinamas ir Dainava (plačiau – https://ekgt.lt/etnografiniai-regionai/dzukija-dainava/).

Šia proga kovo 31 d. Lentvario bibliotekoje įvyko vakaronė „Iš senolių skrynios“. Traukėme iš senolių skrynios (kuparo) močiučių, mamų austas juostas, paklodes, lino gaminius, iš kurių buvo siuvami marškiniai. Tarp daiktų buvo ir kočėlas – medinis įrankis skalbiniams lyginti. Jį sudaro apvalus pagalys ir plokščia, rantuota ar dantyta lentelės apačia. Kočėlo gale yra rankena, skirta jį suimti viena ranka.

Vakaro vedėja Dalia Bagdžiuvienė buvo apsirengusi tautiniu dzūkišku kostiumu. Į reginį atvyko ir dabar Trakų rajone gyvenantis dainininkas, politikas Antanas Nedzinskas, kuris dzūkiškai skaitė miniatiūras. Vyras yra kilęs iš Alytaus, bet vasaras praleisdavo dzūkiškame kaime. Jis pasakojo, kad dzūkų tarmėje yra vartojami tokie žodžiai kaip „vaikeli“, „dzievaži“, „pirkia“ ir kt. Taip pat Antanas Nedzinskas minėjo, kad kaimuose vyravo pravardės.

Vakaronės metu buvo trumpai pristatyta Dainavos krašto istorija, kalba, tradicijos ir kt. Taip pat skambėjo dainos, kurias atliko Lentvario liaudies dainų kolektyvas „Klevinė“ (vadovė I. Okuškienė). Dauguma kolektyvo narių yra kilusios iš Dzūkijos, jas jungia daina. Kolektyvas visada koncertuodamas puošiasi tautiniais kostiumais, taip pat aktyviai bendradarbiauja su biblioteka, jo narės yra nuolatinės skaitytojos, akcijų iniciatorės.

Susitikimo dalyviai aktyviai dalijosi atsiminimais, „pakvipo“ keptomis ant kopūsto lapų bandomis, kažkas prisiminė „pautienę“ kepta pečiuje. Kitiems buvo smagu girdėti ir kalbėti dzūkiškai.

Renginio metu vyko paroda apie Dzūkijos regioną. Susirinkusieji galėjo susipažinti su fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų albumu „Dzūkija – išskaicyta iš dzievulio drabnų raštų…“, knygomis „Lietuvos etnografiniai regionai“, „Dzūkų abrūsėliai: Alytaus kraštotyros muziejaus rankšluosčių rinkinys“ ir kt. Visus šiuos leidinius galite rasti bibliotekos skaitykloje.

Dalia Bagdžiuvienė,

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario padalinio vyr. bibliotekininkė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite