Popietė vaikams apie gimtąją kalbą

Parašyta: 2023-03-01 | Kategorija: Kultūra, Lentvaris, Renginiai, Seniūnijos, Trakai |

Rykantų bibliotekos popietė vaikams „Draugaukime su knygomis“ buvo skirta Tarptautinei gimtosios kalbos dienai, kuri nuo 1999 metų minima vasario 21 d.

Šventajame rašte teigiama, kad žmonės senais laikais kalbėjo viena kalba. Jų kalbas sumaišė Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti. Kalbininkai taip pat tvirtina, kad visos dabartinės pasaulio kalbos išsirutuliojo iš vienos kalbos – prokalbės.

Pagal Libertą Klimką, gamtos mokslų daktarą, etnologą, mokslo istoriką, Lietuvos edukologijos universiteto profesorių, mokslininkai nesutaria dėl tikslaus pasaulio kalbų skaičiaus, tad sakoma, kad jų yra maždaug 5 tūkstančiai. „Daugiausia žmonių šiandien kalba kinietiškai (per 900 milijonų, kas šeštas Žemės gyventojas), 322 milijonai kalba angliškai, 270 mln. – ispaniškai, 190 – bengalų kalba, hindi – virš 185 mln., portugališkai – 170 mln., tiek pat rusų kalbą laiko gimtąja; 125 mln. yra japonų, vokiškai kalba apie 100 mln., 77 mln. – kinų kalbos „vu“ atmaina. Tai dešimt didžiausių pasaulio kalbų. Septynios iš paminėtųjų priklauso indoeuropietiškajai kalbų šeimai. Kaip ir trijų milijonų mūsiškė; kartu su latviais esame baltų šakos, vienos iš archajiškiausių toje šeimoje“ – LRT radijo laidoje pasakojo profesorius.

Taigi lietuvių kalba – išskirtinė, turinti gilias šaknis. Ji yra lingvistų tyrimo objektas, ja domisi užsienio mokslininkai, o mes ją turime saugoti, ją mokėti, ja didžiuotis.

Apie visą tai popietės metu kalbėta su mažiausiais bibliotekos skaitytojais, kurie dar tik mokosi pirmųjų žodžių, mokosi kalbėti aiškiai ir taisyklingai, o tai daro girdėdami, matydami, stebėdami. Popietės metu vaikams buvo pristatyta Emily MacKenzie knyga „Ieškomas knygų vagis – triušis Ralfis“. Tai pasakojimas apie triušį Ralfį, kuris, kaip ir visi triušiai, mėgsta morkas ir kopūstus. Tačiau jis turi ir vieną išskirtinę silpnybę – už viską labiausiai jis dievina… knygas! Jam patinka skaityti viską: nuotaikingus pasakojimus, romanus, komiksus ir net receptų knygas. Iš meilės skaitymui jis netgi pradėjo knygas vogti, tačiau vėliau triušis Ralfis sužinojo, kur galima knygas tiesiog pasiskolinti, ir tapo bibliotekos skaitytoju.

PO skaitymų vaikams buvo pasiūlyta sudalyvauti edukacijoje – mažieji iš popieriaus pagamino triušiukus.

Barbara Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų padalinio vyr. bibliotekininkė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite