Projektu įprasmintas V. Krėvės-Mickevičiaus gyvenimas ir kūryba

Parašyta: 2022-12-27 | Kategorija: Gimnazija, Jaunimas, Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Medeiniečiai prie gimtosios V. Krėvės sodybos Subartonyse. Vitalijos Dovydėnienės nuotr.

Kasmet Paluknio „Medeinos“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Liudmila Maksimec ir Vitalija Dovydėnienė į savo veiklų planus įtraukia bent vieną kitą renginį, kuriuo aktualina pasirinktus žymiausius XVI–XX a. lietuvių literatūros kūrėjus. Dažniausiai tai būna rašytojai, kurių jubiliejinės sukaktys minimos tais kalendoriniais metais. 2019 m. renginių ciklas skirtas J. Tumo-Vaižganto, 2021 m. – V. Mačernio gyvenimui ir kūrybai įprasminti. 2022-aisiais pasirinktas V. Krėvė-Mickevičius, nes minimos rašytojo 140-osios gimimo metinės.

Dar rudens pradžioje prasidėjo projekto „V. Krėvės-Mickevičiaus gyvenimo ir kūrybos keliu“ veiklos. Rugsėjo 23 d. organizuota edukacinė išvyka į netoli Merkinės esantį Subartonių kaimą. Lankytasi gimtojoje rašytojo troboje įrengtame memorialiniame muziejuje, dalyvauta edukacinėje programoje „Rašytojas V. Krėvė: gyvenimas ir kūryba“. Pabuvota prie rašytojo kapo Subartonių kaimo gale įkurtose kapinaitėse, apžiūrėta koplyčia, pastatyta 1992 m., kai buvo perlaidoti V. Krėvės palaikai, parvežti iš Amerikos. Neaplenktas ir Gilšės ežeras, aprašytas V. Krėvės „Dainavos šalies senų žmonių padavimuose“ – tą saulėtą ir šiltą rudens dieną palukniečiams ežeras atsivėrė visu savo grožiu. Subartonių kaimo aplinka ekskursantams suteikė nepakartojamą galimybę pabuvoti prie rašytojo kūrybos ištakų.

Grupė medeiniečių su lituanistėmis L. Maksimec ir V. Dovydėniene prie Gilšės ežero Subartonyse. Deivido Jurkevičiaus nuotr.

Spalio – lapkričio mėnesiais vyresnių klasių mokiniai, konsultuojami lituanisčių, rengė pranešimus, o dailės mokytoja Goda Gujienė subūrė mokinius, kurie panoro vizualiai interpretuoti V. Krėvės kūrinius – dramą „Skirgaila“, apsakymus „Antanuko rytas“ ir „Skerdžius“.

Apibendrinant projekto veiklas gimnazijos antro aukšto koridoriuje surengta mokinių dailės darbų ekspozicija. Gimnazijos bibliotekos vedėja Vida Lapėnienė parengė leidinių apie V. Krėvę ir jo kūrybą mini parodą.

Gruodžio 1 d. III-IV G klasių mokiniams organizuota lietuvių kalbos ir literatūros pamoka-konferencija – baigiamasis projekto, skirto V. Krėvės gyvenimui ir kūrybai įprasminti, renginys. Netradicinės pamokos metu gimnazistai Milana Bubelevičiūtė, Damian Garbotovič, Diana Mickevič, Deividas Jurkevičius ir Emilijus Kvošis skaitė pranešimus apie rašytojo gyvenimą, asmenybės savitumą, kūrybą, priminė rugsėjo pabaigoje vykusią edukacinę išvyką į Subartonyse esantį V. Krėvės memorialinį muziejų. Antroje pamokos dalyje siekta apibendrinti žinias, tad pasinaudojant internetiniu įrankiu „Kahoot!“ organizuotos dvi viktorinos. Viena jų – apie V. Krėvės dramą „Skirgaila“. Šios viktorinos nugalėtojai – Donatas Aliukonis, Mantas Ramonas ir Emilijus Kvošis. Antra viktorina – apie svarbiausius rašytojo gyvenimo momentus ir apsakymą „Skerdžius“. Joje geriausiai pasirodė Diana Mickevič, Evelina Daukševič ir Danielius Zachaževskij.

Pamokoje-konferencijoje dalyvavusi Paluknio bibliotekos vyr. bibliotekininkė Danutė Nekulsian pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu su „Medeinos“ pedagogėmis įgyvendinant prasmingas veiklas, kvietė mokinius tapti dar aktyvesniais skaitytojais, akcentavo, kad bibliotekoje yra daug leidinių jaunimui aktualiomis temomis.

Tiek netradicine pamoka, tiek kitomis rugsėjo – lapkričio mėnesiais vykusiomis projekto veiklomis į V. Krėvės asmenybę ir kūrybinį palikimą stengtasi pažvelgti įvairiapusiškai, padedant mokiniams suvokti šio žymaus žmogaus svarbą Lietuvos literatūriniame, kultūriniame ir istoriniame kontekste.

Vitalija Dovydėnienė,

Paluknio „Medeinos“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite