Rūdiškių „Diemedis” peržengė 20-mečio slenkstį

Parašyta: 2016-11-04 | Kategorija: Naujienos, Rūdiškės, Savivaldybė, Trakai |
Rūdiškių „Diemedis“ paminėjo savo kūrybinės veiklso 20-metį

Rūdiškių „Diemedis“ paminėjo savo kūrybinės veiklso 20-metį

Senovėje dažnoj sodyboj po langu buvo sodinamas diemedis, nes jam buvo priskiriamos stebuklingos dieviškos savybės. Buvo tikima, kad diemedis saugo namus nuo gaisro, nelaimių ir kenkėjų Jo vainiką kabindavo virš durų, kad ligos nepultų.

Šio augalo vardu pavadinę folkloro ansamblį, neapasirikome – Rūdiškių „Diemedis“ šiais metais paminėjo 20-ąjį savo veiklos jubiliejų. Jam pradėta ruoštis prieš gerą pusmetį, kuomet teikėme Rūdiškių bendruomenės „Pušynas“ projektą „Bendruomenės institucinis stiprinimas, vietos gyventojų užimtumo ir saviugdos skatinimas, puoselėjant etnokultūrą“.

Projektą finansavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Trakų rajono savivaldybė. Iš projektinių lėšų atnaujinome didžiąją dalį tautinių kostiumų, įsigijome muzikos instrumentų, bendradarbiavome su Rūdiškių gimnazija: kvietėmės lektorius, kurie vedė edukacijas jaunimui  apie folklorinį dainavimą, supažindino su tautosakos rinkimo pagrindais.

Pas mus svečiavosi Lietuvos muzikos ir teatro akademijos  Mokslo centro etnomuzikologijos skyriaus vyr. redaktorė Varsa Zakarienė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro vyriausioji specialistė etnomuzikologė Loreta Sungailienė. Su moksleiviais mokėmės dainuoti liaudies dainas, lankėme Rūdiškių senelius, kurie papasakojo apie savo bei Rūdiškių miestelio praeitį. Džiaugiamės, kad Rūdiškių gimnazijos moksleiviai susidomėjo etnine kultūra ir susibūrė į moksleivių folkloro ansamblį, kuriam  vadovauja mokytoja Loreta Masienė.

Iš projektinių lėšų taip pat įrašėme „Diemedžio“ kompaktinę plokštelę „Vai diemedi, diemedi“, kurioje sugulė ansambliečių atliekamos autentiškos šio krašto dainos. Plokštelė įtraukta į Lietuvos nacionalinio kultūros centro leidžiamą plokštelių seriją „Dainos iš visos Lietuvos“. Viliamės, kad diemediečių atliekamos dainos sudomins ne tik ansambliečių vaikus ir anūkus, tikimės, kad jos pradžiugins ir kitus Rūdiškių bendruomenės narius bei  Trakų rajono liaudiškos muzikos atlikėjus.

Dalį projekto lėšų skyrėme „Diemedžio“ 20-mečio šventei „Susgiedokim, susiedėliai“.  Į šventę pasikvietėme  kaimyninių bendruomenių liaudiškos muzikos kolektyvus: Onuškio liaudiškos muzikos kapelą (vad. G. Kulbickienė), Tiltų kaimo kapelą (vad. N. Bižokienė), Trakų folkloro ansamblį „Radasta“ (vad. R. Zakarė ir M. Morkūnienė). Šventėje taip pat dalyvavo folkloro grupė „Ratilai“ (vad D. Mockevičius) bei Rūdiškių gimnazijos moksleiviai, atlydėti mokytojų L. Masienės ir Z. Bartkevičienės. Renginį vedė etnomuzikologai Dalia ir Darius Mockevičiai.

Vedėjų betarpiškumas, gebėjimas švelniai prakalbinti tiek jauną, tiek seną, sukurti darnią, draugišką vakaro nuotaiką, sujungė  renginio žiūrovus,  dalyvius  bei svečius – pasijutome taip,  tarsi būtume vienos šeimos nariai, turintys bendrą didelį tikslą – puoselėti ir skleisti savojo krašto tautinės kultūros palikimą. Visi esame Lietuvos žemės vaikai – čia gimėme, čia augome. Čia liūdime ir džiaugiamės, pykstame ir atleidžiame, mylime ir esame mylimi. Ir kol gyvi  esame, stengiamės, kad būtų gera ir jauku ten, kur mes gyvename. Džiugu, kai galime dalintis širdies šiluma vieni su kitais, tardami padėkos, pagarbos ir meilės žodžius.

Dėkojame renginio svečiams: Trakų rajono merei Editai Rudelienei, Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vyriausiajai specialistei Jadvygai  Lisevičiūtei, Trakų švietimo centro direktorei Nijolei Lisevičienei, Rūdiškių seniūnui Tadeušui Pavlovskiui, Rūdiškių bažnyčios klebonui Tadui Švedavičiui, Rūdiškių gimnazijos direktorei Jelenai Ignatovič, Rūdiškių kultūros centro direktorei Marijai  Jankovskajai, Rūdiškių seniūnaitei Irenai  Brauns, Rūdiškių bibliotekos vedėjai Laimai Franckevičienei.

Malonu buvo sulaukti ilgamečių kultūros darbuotojų Leonardo Šumsko ir Algės Marijos Armalienės apsilankymo – jų neblėstantis gyvastingas humoras  užkrėtė ir mus. Dėkojame į šventę atvykusiems ansamblio draugams ir buvusiems nariams, o didžiausią ačiū tariame Rūdiškių bendruomenės „Pušynas“ nariams – patyrėme, jog dirbdami drauge, pasitikėdami vieni kitais, mes galime daug nuveikti.
Dalė ŽALPIENĖ,
projekto vadovė,
Trakų kultūros rūmų Rūdiškių padalinio meno vadovė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite