Scrum meistras ir projektų vadovas: kas juos skiria?

Parašyta: 2022-10-24 | Kategorija: Naujienos, Projektai, Skelbimai, Trakai |

Sparčiai modernėjantis pasaulis reikalauja ir modernesnio požiūrio į verslą. Todėl norint sėkmingai įsitvirtinti rinkoje vien idėjos nepakanka – labai svarbu turimą idėją vystyti tikslingai, efektyviai ir konkurencingai. Ieškant būdų, kaip tai padaryti vis daugiau verslų atsigręžia į Agile projektų valdymo metodus ir vystant ar kuriant produktus naudojasi Scrum metodika.

Verta pažymėti, kad Scrum metodas daugeliui verslų leidžia pasiekti norimus rezultatus – sėkmingai įvesti produktus į rinką, suburti produktyvią komandą, efektyviai planuoti tolimesnius žingsnius. Tačiau, kad Scrum metodika įmonės viduje veiktų išties veiksmingai reikia ją gerai perprasti bei įvaldyti. Dažniausiai daroma klaida – vaidmenų maišymas. Neretai painiojama, kokias funkcijas turėtų atlikti Scrum meistras, o kokias – projektų vadovas. Ar tai vienas ir tas pats asmuo? Aptarkime pagrindinius panašumus bei skirtumus ir išsiaiškinkime, kokia šių pareigų esmė.

Scrum komandos sudėtis

Siekiant išsiaiškinti skirtumus bei panašumus tarp Scrum meistro ir projektų vadovo pirmiausia reikia tiksliai apibrėžti, kas yra Scrum metodas ir iš ko susideda Scrum komanda. Derėtų akcentuoti, kad Scrum – populiariausia Agile metodika. Šis projektų valdymo metodas ypatingas tuo, jog padeda komandoms dirbti išvien, skatina mokytis iš patirties, padeda kartu spręsti iškilusias problemas ir suteikia galimybę apmąstyti savo pergales bei pralaimėjimus tam, kad vyktų nuolatinis tobulėjimas. Vienas iš Scrum metodo išskirtinumų – kasdieniniai, trumpi susitikimai, vadinami „sprintais“, kuriuose dalyvauja visi komandos nariai.

Kokia Scrum komandos sudėtis? Svarbu suprasti, kad Scrum metodo veikla yra paremta trijų vaidmenų komunikacija – produkto šeimininko (product owner), Scrum meistro (Scrum master) ir kitų projekto kūrimo komandos narių. Kiekvienas paminėtas vaidmuo atlieka aiškiai apibrėžtus darbus ir įneša svarbų indėlį į projekto kūrimą bei vystymą. Pasiskirstyti šiais vaidmenimis gali atrodyti sudėtinga, todėl visiems norintiems tinkamai įvaldyti Scrum metodiką komandos viduje yra labai svarbūs Scrum master mokymai, kurių metų išaiškinami Scrum sistemos veikimo principai bei aiškiai apibrėžiama, kokias pareigas turi atlikti kiekvienas dirbantis Scrum komandoje. Verta pastebėti, jog jei Scrum metodika jums nesvetima, tačiau vis dar nepavyksta tinkamai pasiskirstyti vaidmenimis komandoje, šie mokymai taip pat pravers ir padės tikslingai perorganizuoti komandos darbą.

Kuo svarbus Scrum meistras ir kam reikalingas projektų vadovas?

Scrum meistras yra Scrum komandos fasilituojantis lyderis, tačiau praktika rodo, kad Scrum meistro vaidmuo neretu atveju yra painiojamas su projekto vadovo pareigomis ir tai dažnai kiša koją efektyviam komandos darbui. Todėl būtina žinoti, kuo svarbus Scrum meistras ir kam reikalingas projektų vadovas.

  • Scrum meistras – asmuo, užtikrinantis, kad komanda sėkmingai įgyvendins Scrum principus projekte. Pagrindinės Scrum meistro atsakomybės – padėti komandos nariams suprasti ir pritaikyti Scrum teoriją, praktiką, taisykles bei vertybes. Šį vaidmenį atliekantis žmogus nuolat stebi, kaip veikia Scrum procesai, dalinasi idėjomis, kaip užtikrinti sklandesnį veikimą, skatina komandos bendradarbiavimą ir siekia maksimaliai padidinti „Scrum“ komandos teikiamą vertę.
  • Projekto vadovas yra orientuotas į patį projektą ir kasdien valdo atskirų komandos narių darbą bei veiklą. Verta pastebėti, kad projekto vadovo pareigos apima platesnį spektrą. Pagrindinės atsakomybės – projekto plano vystymas, tvarkaraščio sudarymas, užduočių, skirtų projekto tikslams pasiekti, vykdymas, komandos valdymas ir kt.

Pagrindiniai skirtumai

Pastebima, kad net tiksliai apibrėžus už ką atsakingas Scrum meistras ir kokias pareigas atlieka projektų vadovas gan dažnai yra manoma, jog šiuos vaidmenis gali atlikti vienas ir tas pats asmuo. Tačiau reikia žinoti, kad vienam asmeniui susidoroti su visomis atsakomybėmis gali būti sudėtinga, nes šie vaidmenys turi nemažai skirtumų:

  • Scrum meistras dirba su Scrum komandomis. Projektų vadovų rolė sutinkama tiek organizacijose naudojančiose tradicinį projektų valdymo metodą (angl. Waterfall), tiek – Agile principus ir metodus: Scrum, Kanban ir kt..
  • Projektų vadovas dirba su visa projekto dokumentacija. Scrum meistras netvarko, neanalizuoja dokumentacijos.
  • Scrum meistras siekia užtikrinti, kad projekto komanda būtų sėkminga, bendradarbiautų tarpusavyje, dalintųsi idėjomis, kartu spręstų iškilusias problemas. Projektų vadovas orientuotas į biudžeto sudarymą, rizikos valdymą.
  • Projektų vadovo pareigos yra labai skirtingos ir dažnai neturi aiškaus ryšio. Scrum meistro vaidmuo yra labiau sutelktas, orientuotas į lyderystę tam, kad padėtų komandai įgyvendinti turimus tikslus.

Kas vienija Scrum meistrą ir projektų vadovą?

Nepaisant to, kad tarp Scrum meistro ir projektų vadovo yra nemažai skirtumų, šios pareigybės turi ir panašumą. Derėtų žinoti, jog Scrum meistras praktikuoja tam tikro tipo projektų valdymą ir turi bendravimo bei organizacinių įgūdžių, kurie reikalingi abiems vaidmenims. Taip pat galima išskirti šiuos panašumus:

  • Tiek Scrum meistras, tiek projektų vadovas siekia pagerinti vystomo projekto efektyvumą, todėl yra atsakingi už nuolatinį komandos mokymąsi bei tobulėjimą.
  • Tiek Scrum meistras, tiek projektų vadovas yra orientuoti į tai, kad pašalintų kliūtis, trukdančias komandai siekti turimų tikslų.
  • Pažymėtina, jog nei Scrum meistras, nei projekto vadovas nėra atsakingi už projekto sėkmę ar nesėkmę. Dirbant pagal Scrum metodiką dažniausiai ši atsakomybė priskiriama produkto šeimininkui (angl. product owner).

Geriausias būdas suprasti – išmokti

Galima daug kalbėti apie Scrum meistro ir projekto vadovo vaidmenis bei jų reikšmę. Tačiau teoriškai atskirti šias pareigybes nėra lengva. Tik reikalingos žinios ir praktika gali padėti tinkamai sustyguoti aptartus vaidmenis Scrum komandoje. Dėl šios priežasties, tokia praktika kaip Scrum master mokymai yra labai reikalinga bei svarbi visiems tiems, kas nori perprasti ir įvaldyti šiuolaikišką, neretai norimus rezultatus pasiekti padedantį projektų valdymo metodą. Atminkite, jog vertingų žinių nauda – neabejotina, o vystomas verslas tokių žinių reikalauja itin daug.

Asociatyvi pexels.com nuotrauka

PR

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite