Šimtai šeimų siekia, kad darželiuose vaikai galėtų ilsėtis ne tik lovose

Parašyta: 2023-05-19 | Kategorija: Komentarai, Lietuva, Namai, Naujienos, Sveikata, Trakai |

Vilniaus Vilkpėdės lopšelio-darželio poilsio metas – vaikai ilsisi ir lauke

 

Beveik 1000 tėvų ir globėjų siekia pakeisti Lietuvos darželiuose vyraujančią privalomo miego dieną praktiką ir įtvirtinti vaikams galimybę ilsėtis taip, kaip palankiausia kiekvienam vaikui individualiai, t.y., nebūtinai miegant ar gulint lovoje. Susibūrę į iniciatyvinę grupę bei palaikomi ekspertų ir Šeimų asociacijos, jie kreipėsi į visas Lietuvos savivaldybes ir kitas atsakingas institucijas, ragindami imtis sisteminių pokyčių, nes dabartinė praktika pažeidžia ir vaikų teises, ir galiojančios Higienos normos reikalavimus.

 

Dešimtmečius trunkanti daugumos Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų praktika visus be išimties vaikus guldyti pietų poguliui neatliepia dalies vaikų fiziologinio poreikio ilsėtis jiems ir jų šeimoms tinkamiausiais būdais. Visi vaikai verti, kad jų poreikiai būtų atliepti. Jų neatliepus kenčia ne tik vaiko fizinė ir emocinė gerovė, tačiau, išbalansavus poilsio režimą, ir visa šeima.

 

Iniciatyvinė grupė organizavo apklausą, kurią pildė 821 respondentas. Joje šeimos dalijosi situacijomis, kai vaikai, raginami gulėti lovose, paklūsta, tačiau nusikramto nagus ar net šlapinasi į lovą, o nepatenkintus poreikius išlieja nerimu ar destruktyviu elgesiu. Neretai vaikai spaudžiami gulėti 2-3 valandas užsimerkus ir nejudant net jei neužmiega. Dažna apklausoje dalyvavusi šeima kenčia nuo išbalansuoto režimo, kai pamiegoję pietų vaikai nakčiai užmiega itin vėlai – kartais ir vidurnaktį, o anksti ryte žadinami neišmiegoję būtinų valandų skaičiaus, tad darželyje vėl užmiega ir taip įsisuka užburtas nekokybiško bei nepakankamo poilsio ratas.

Psichologė Eglė Lukinaitė-Vaičiurgienė

„Vertimas ilsėtis, gulėti ar miegoti, kai tokio poreikio vaikas tuo metu neturi, gali būti žalingas keliais aspektais. Pirma, vaikas gali jaustis nesaugus, o tai būtina sąlyga mokymuisi. Taip pat sistemingai ignoruojami poreikiai trukdo formuotis įgūdžiams save pažinti, atliepti – savireguliacijai“, – aiškina psichologė Eglė Lukinaitė-Vaičiurgienė.

 

Tai, kad vaikams augant keičiasi jų miego poreikiai ir kad augant nemiegoti dieną yra normalu, patvirtina ir naujausi moksliniai tyrimai, ir ekspertai. Šie duomenys taip pat pateikti Lietuvos savivaldybėms. Mokslinių tyrimų apžvalga rodo, kad pietų miegas yra nulemtas individualių vaiko poreikių, jo trukmė vaikui augant trumpėja individualiu tempu, o nemiegojimas dieną daliai vaikų yra natūralus ir sveikatai palankus reiškinys.

 

Šeimos gydytoja, holistinio vaikų miego specialistė (HSC) Vytenė Menkevičienė

„Ženklai, kurie padeda suprasti, kad vaikas jau pasirengęs atsisakyti dienos pogulio: sunkiai užmiega dieną, pats migdymas trunka ilgiau nei pogulis; ilgai būdrauja vakare iki nakties miego ir vėlai užmiega nakčiai; nakties metu dažnai atsibunda, atsibudimai gali būti ilgi, jų metu gali atrodyti, kad vaikas jau yra pailsėjęs“, – pasakoja šeimos gydytoja, holistinio vaikų miego specialistė (HSC) Vytenė Menkevičienė.

Iniciatyva remiasi moksliniais šaltiniais, teisiniu reglamentavimu, gerosios praktikos pavyzdžiais bei organizuotos šeimų apklausos rezultatais. Ji parodė, kad pokyčiai būtini visos Lietuvos mastu, o ne asmeniškai derinami konkrečiu atveju. Šeimos dalijosi patirtimi, kad aptarti situacijos su pedagogais nepakanka. Jei ir pavyksta iškovoti individualius fiziologinius poreikius atitinkantį dienos poilsį vienam vaikui, kiti to paties siekiantys tėvai turi įveikti tuos pačius iššūkius: darželio vadovų, darbuotojų ir net kitų grupės vaikų tėvų/globėjų pasipriešinimą iš naujo. Tėvų ir globėjų pastangos keisti įsisenėjusią ir tik vienai šeimų grupei tinkančią tradiciją darželių pedagogų ir administracijos atremiamos tais pačiais argumentais: nėra erdvių, personalo, sąlygų.

Vilniaus Vilkpėdės lopšelio-darželio poilsio metas

Iniciatyvinės grupės atstovai atkreipia dėmesį, kad Lietuvos teismų praktikoje suformuluotas precedentas, kuriuo išaiškinama, jog resursų trūkumas nesudaro pagrindo nukrypti nuo higienos normos nustatytų reikalavimų, kurie savo prasme yra imperatyvūs, tad privalomi įgyvendinti. Šiuo metu šalyje galiojančioje Higienos normoje HN 75:2016 numatoma, kad jei vaikų ugdymas vykdomas ilgiau nei 4 val., turi būti organizuojamas vaikų maitinimas ir poilsis tam skirtose patalpose ir (ar) pritaikytose erdvėse, o vaiko dienos režimas turi būti organizuojamas taip, kad atitiktų vaiko fiziologinius poreikius, jo amžiaus ypatumus, sveikatos būklę. Reikalavimo, kad vaikai miegotų ar gulėtų, šioje normoje nėra. Nors kokybiškas miegas yra ypatingai svarbus vaiko raidai, svarbiausias sveikatai kuo ilgesnis nepertraukiamas miegas naktį, o pietų miegas gali būti arba nebūti paros režimo dalimi.

Vilniaus Vilkpėdės lopšelio-darželio poilsio metas – vaikai ilsisi ir ne lovose

Praktika vaikų nemigdyti, kai jie neturi tam fiziologinio poreikio, taikoma daugelyje Vakarų Europos šalių. Ir Lietuvoje pokyčius įgyvendina iniciatyvūs direktoriai, pedagogai, po truputį viešai apie visų vaikų poreikių užtikrinimo svarbą pasisako ir savivaldybės.


„Mūsų darželyje pietų poilsio laikas yra skirtas vaikams pailsėti tiek fiziškai, tiek kognityviai, t.y. protiškai. Pietų miego darželyje nemiegantys vaikai, prižiūrimi darbuotojo, paprastai užsiima mažai pažintinius procesus stimuliuojančia veikla, kuri leidžia vaikams pailsėti nebūtinai miegant. Tai gali būti piešimas, spalvinimas, įvairūs rankdarbiai, stalo žaidimai ar dėlionės, žaidimai su plastilinu ar kinetiniu smėliu, ramios muzikos klausymas, knygelių vartymas ir pan. Esant palankioms oro sąlygoms, vaikai tuo metu būna lauke, žaidžia su smėliu, supasi, žaidžia jų pasirinktus vaidmenų žaidimus“, – gerąja praktika dalijasi Vilniaus Vilkpėdės lopšelio-darželio direktorė Lina Banaitienė.

Vilniaus Vilkpėdės lopšelio-darželio direktorė Lina Banaitienė

Geroji praktika rodo, kad siekiant užtikrinti skirtingiems vaikams tinkamas poilsio formas, nebūtinos papildomos patalpos ar pedagogai. Nuo mažens mokydamiesi pažinti ir vertinti savo ir kitų poreikius, vaikai geba užsiimti tyliomis veiklomis, kai šalia miega jų draugai. Yra ir kitų būdų, kuriuos pasitelkia darželiai. Pavyzdžiui, poilsis salėje, sensoriniame kambaryje ar kitose erdvėse kartu su meninio ugdymo, kūno kultūros mokytojais ar papildomo ugdymo pedagogais.

***

Pietų miego reforma – neformali piliečių iniciatyvinė grupė, atstovaujanti šeimoms, kurios susiduria su darželiuose vyraujančia privalomo poilsio lovoje dieną problema, siekianti, kad Lietuvoje darželius lankantys vaikai turėtų galimybę ilsėtis jiems tinkamiausia forma.

 

Iniciatyvą palaiko Šeimų asociacija. Tai judėjimas, siekiantis vienyti šeimas, užsiimti šeimų poreikių advokacija bei švietimu šeimoms ir apie šeimas.

Šeimų asociacijos pranešimas


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite