Tęsiasi „Kremblių“ sezonas – įvairaus lygio grybavimo čempionatų metas

Parašyta: 2023-09-14 | Kategorija: Gamta, Naujienos, Renginiai, Sportas, Trakai |

Akimirkos iš XXV  Europos grybavimo čempionato Venglince. K. Godlausko nuotr.

Nuo rugsėjo pradžios iki spalio vidurio  tęsiasi „Kremblių“ sezonas – įvairaus lygio grybavimo čempionatų metas. Kasmet labai laukiama Europos grybavimo čempionato, kuris ir šiais metais vyko rugsėjo 10 d. Lenkijos Venglinco miesto apylinkių miškuose, kone palei Lenkijos – Vokietijos sieną.

Į šį čempionatą išvyko kapitonas Vytenis Daugudis,  komandos nariai Mečislovas Grudinskis, Kazys Godlauskas ir Leonora Daugudienė. Kelionė netrumpa – važiuoti reikėjo daugiau kaip 1000 kilometrų, tačiau vis tiek komanda užsuko į Marcinkonis, kur vyko Varėnos grybavimo čempionatas. Kapitonas Vytenis Daugudis čempionato dalyviams džiugiai plojant paskelbė, kad Grybautojų asociacija skiria prizą  – 100 eurų  komandai, pirmajai radusiai baravyką. Radus reikėjo jį nufotografuoti ir nuotrauką kuo greičiau nusiųsti teisėjams (teisėjų telefono numerius turėjo visi)  ir, palinkėjęs visiems sėkmės, su komanda išvyko į Lenkiją. (Vėliau paaiškėjo, kad 100 eurų atiteko „Giminių“ komandai iš Suvalkijos).

Jau visai leidžiantis saulei „Krembliai“ pasiekė nakvynės namus miestelyje, esančiame beveik 50 km. atstumu nuo Venglinco. O startuoti reikėjo 7 val. ryto, todėl ilgai miegoti neteko.

Šiųmetinės Europos grybavimo čempionato taisyklės  buvo kiek kitokios. Nustebino tai, kad organizatoriai dalyviams dalijo pintines, sunumeruotas pagal kiekvieno užsiregistravimo laiką (lietuvių pintinių numeriai buvo nuo 3 iki 6). Kita naujovė – kiekvienas užsiregistravęs dalyvis burtų keliu buvo nukreipiamas į mikroautobusą, kurių aikštėje laukė visas penketas.  Sunumeruoti autobusiukai grybautojų grupes išvežė į 3 skirtingus miškus. Reiškia, draugai ir pažįstami pirmąsyk nebekonkuravo, bet grybavo skirtingomis sąlygomis. Visų grupių grybautojams buvo nurodyta rinkti visus valgomus grybus, išskyrus žvynabudę, bet (jau vėliau) Vytenis  ir Mečislovas pasakojo nematę raudonikių, kitų grupelių grybautojai visai  nerado voveraičių, kazlėkų ir pan. Viename miške grybai mažiau kirmijo, kitame daugiau – kaip visada.  O varžyboms atnešti grybai turėjo būti sveikutėliai, nesukirmiję ir nesupjaustyti, todėl sveikumą tiksliai nustatyti buvo beveik neįmanoma. Grybų buvo negalima atnešti daugiau, negu telpa į pintinę, bet jos skyrėsi dydžiu.  Laimei, „Krembliai“  gavo ne pačias didžiausias, bet ir ne  mažas.

Buvo ir daugiau keistenybių. Pirmojo autobusiuko (tiktai jo) keleiviams buvo pranešta, kad po 4 valandų autobusiukas lauks kitoje grybavimui skirto miško sklypo pusėje, o ne toje vietoje, į kurią atvežė. Todėl kai kam teko, užuot ieškojus grybų, ieškoti autobusiuko, tad vyrai nesivaržydami sodriai plūdo tokią tvarką.

Akimirkos iš XXV  Europos grybavimo čempionato Venglince. K. Godlausko nuotr.

Vienok dauguma parsinešė pilnas pintines, nė vienas nepaklydo. Nuotaika buvo puiki, tad vieno autobusiuko keleiviai išvykdami dar kantriai palaukė trejeto, panorusio susirinkti pakelyje pamatytas žvynabudes savo reikmėms, o kito autobusiuko grybautojų dalis laukė užsukusių į parduotuvę vandens. Nepykdė net tai, kad, saulutei kaitinant iki +26, 1-ojo autobusiuko vairuotojas įjungė šildymą…

Grįžę visi pintines statė salėje, o komisija tik prašė atidavusius išeiti. Niekas nežinojo, kiek svėrė kieno pintinė, kiek grybų iš bendro svorio buvo atmesta kaip  sukirmiję. Beje, kaip visada Europos grybavimo čempionato komisija grybautojams grybų neatidavė – jei kas nors norėjo sveikų grybų sau, galėjo juos pasiimti, bet tuomet tas grybautojas varžytis nebegalėjo (keletas tokių atsirado).

Komisija skaičiavo ilgai, mieste šurmuliavo šventė. Vakarop sužinota, kad džiaugtis dar nėra kuo, kad geriausias pasiekimas – kaip JAV krepšinio komandos.

Akimirkos iš Marcinkonių – Vytenis Daugudis informuoja apie Grybautojų asociacijos prizą. L. Daugudienės nuotr.

Daugiausia  įskaitinių grybų surinko, žinoma, kapitonas, likęs ketvirtas (kas žino, kodėl ne antras ar ne keturioliktas?).  Pasiteiravus sužinota, kad Mečislovas ir Kazys užėmė 5-6 vietas.

Ne, „Krembliai“ nenusivylė – treniruotė buvo puiki,  grybų pakako. Komanda susitiko ir pabendravo su gerai lietuviams pažįstamu 2020-ųjų ir 2022-ųjų Europos grybavimo čempionu Rodoslavu Kubiš, kuris, kaip ir jo draugai (net devynetas) irgi liko už borto. Visi susitarė susitikti paskutinį rugsėjo savaitgalį, kuomet vyks vienintelis Lenkijoje komandinis grybavimo čempionatas  (Lisėje) ir III Lenkijos Valstybinių miškų urėdijos grybavimo čempionatas, organizuojamas gerokai už Liublino, Janow Lubelski girininkijos miškuose.

Bet prieš  tai, rugsėjo 23-ąją, Paluknyje (Trakų r.),  „Kremblių gimtinėje, įvyks tradicinė Vytenio Daugudžio inicijuota ir jo organizuojama  Grybavimo olimpiada, kurioje komandos kapitonas ir nariai  tik teisėjauja. Šiai šventei teks rimtai ruoštis, nors ir iki jos dar lieka vienas savaitgalis. Ir kas žino, kur ir su kuo „Krembliai“  vėl susirungs? Juk čempionatų sezonas tik prasideda.

Spalį komanda dalyvaus IX Pasaulio grybavimo čempionate Italijoje. VII-ajame (2019) nugalėjo ir pasaulio čempionais tapo „Krembliai“. 2020 metais Pasaulio grybavimo čempionatas dėl pandemijos buvo virtualus, jame „Krembliai“ dalyvavo, bet jo rezultatai iki šiol nepaskelbti, o 2021 ir 2022 metais čempionatai nevyko. Todėl „Krembliai“ ketvirtus metus yra nenugalėti pasaulio grybavimo čempionai. Komanda ir jos kapitonas, žinoma,  bandys šį garbingą vardą išsaugoti. Telydi juos sėkmė.

Leonora Daugudienė

„Kremblių“ komanda


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite