Tikrosios gegužinės Bijūnuose

Parašyta: 2023-06-05 | Kategorija: Aukštadvaris, Kultūra, Naujienos, Renginiai, Seniūnijos, Trakai |

Gegužės mėnesio pamaldos yra labai sena religinė praktika. Jau XII a. aptinkami gegužinių pamaldų pėdsakai Ispanijoje, Prancūzijoje. Apie 1840 m. tokios pamaldos įsigalėjo Vokietijoje, Lenkijoje ir, žinoma, Lietuvoje. Čia jas labiausiai išpopuliarino vyskupas Motiejus Valančius.

Tarpukario Lietuvoje šios pamaldos pradėtos rengti beveik kiekviename kaime. Maldininkai susirinkdavo vienoje didesnėje sodyboje, po šv. Mišių vykdavo vakaronės, vadinamos gegužinėmis arba „majavomis“. Jų metu kaimo muzikantai smagiai grodavo, jaunimas šokdavo, eidavo ratelius, žaisdavo įvairius žaidimus, vyresni dainuodavo, smagiai bendraudavo.

Tokie nostalgiški mamos ir tetų bei vyresnių kaimynių pasakojimai paskatino dabartinę Bijūnų bibliotekininkę Ireną 2013 m. pabandyti suorganizuoti Bijūnų bendruomenėje gegužines pamaldas.

Iniciatyvą palaikė Bijūnų bendruomenė ir buvęs Semeliškių Šv. Lauryno parapijos klebonas Gintautas Jančiauskas. Ši šventė visiems labai patiko ir sėkmingai tęsiama jau dešimt metų.

Kadangi šie metai yra jubiliejiniai, tai nutarta prisiminti tikras gegužines su muzika, dainomis, šokiais, smagiu pabendravimu. Labai džiugu, kad pakviesti kolektyvai iš karto sutiko dalyvauti.

Š. m. gegužės 27 d. popietę į Bijūnų universalų daugiafunkcį centrą rinkosi gausus būrys lankytojų. Kaip ir kiekvieną gegužės mėnesio vakarą, taip ir šią popietę įvyko gegužinės pamaldos. Jų metu melstasi Švč. Mergelei Marijai prašant Jos užtarimo, kad visiems Bijūnų bendruomenės nariams ir čia susirinkusiems netrūktų sveikatos, ištvermės, džiaugsmo, geros bendrystės ir Dievo palaimos.

Po pamaldų visi išskubėjo į Bijūnų universalaus daugiafunkcio centro kiemelį, kur naujoje pastatytoje lauko scenoje vyko muzikinių kolektyvų koncertas. Šventę pradėjo Bijūnų vyr. bibliotekininkė Irena Stankevičienė. Ji trumpai papasakojo apie gegužinių tradicijas, papročius Lietuvoje ir Bijūnų krašte. Visus dalyvius pasveikino Trakų rajono savivaldybės tarybos narė Jadvyga Dzencevičienė, perdavusi LR Seimo nario Kęstučio Vilkausko linkėjimus ir dovaną.

Kaip ir dera šeimininkams, pirmiausiai prisistatė Bijūnų muzikinis ansamblis. Moterys padainavo du kūrinius, kuriuos sukūrė ilgametis Bijūnų kaimo gyventojas, Aukštadvario krašto šviesuolis Antanas Matkevičius.

Nuostabią nuotaiką sukūrė Aukštadvario bendruomenės ansamblis (vadovas Vytautas Dzencevičius). Jų atliekamas dainas kartu dainavo ir žiūrovai, kurie smagiai sukosi šokio rateliuose.

Vievio kultūros centro liaudies muzikos kapela „Pylimėlis“ (vadovė Ona Nenartavičienė) dar labiau savo dainomis ir šokiais išjudino žiūrovus. Šio kolektyvo narys Gintaras Jančiauskas yra mūsų kraštietis, gimęs Bijūnuose. Visi noriai klausėsi jo linksmų pašmaikštavimų. Pasirodo, Gintaro senelis a. a. Juozas Kalašinskas grodavo beveik visose Bijūnų kaimo gegužinėse, kurios vyko senaisiais laikais. Tai prisiminė mūsų garbiosios senjoros Salomėja Lukšienė ir Kazimiera Ovčinikienė. Jos ir dabar nepraleidžia nei vieno gegužinių pamaldų vakaro.

Nuoširdžiai dėkojame kolektyvams už padovanotas dainas, muziką ir gerą nuotaiką. Prisigroję, prisišokę, prisidainavę visi ėjome ragauti Bijūnų bendruomenės šeimininkių suruoštų vaišių. Esame dėkingi Milei ir Kęstučiui Blaževičiams už nepaprastai skanią rūgštynių sriubą ir grikių košę, Bijūnų bendruomenei – už materialinę pagalbą, Bijūnų universalaus daugiafunkcio centro darbuotojoms: Aušrai Venskutonienei – už išradingą scenos puošybą, Marytei Židonienei, Viktorijai Stankevičienei ir Nijolei Jankauskienei – už stalų paruošimą ir papuošimą. Taip pat tariame ačiū visiems buvusiems kartu.

Ši graži šventė Bijūnuose dar kartą įrodė, kad sujungus kartu jėgas bibliotekai, bendruomenei, universaliam daugiafunkciam centrui galima nuveikti prasmingus darbus. Svarbiausiai, kad nutarta puoselėti ir tęsti gražią tradiciją bei kitais metais vėl susirinkti į šią šventę.

Irena Stankevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Bijūnų padalinio vyr. bibliotekininkė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite