Trakų kultūros rūmai Jums ir dėl Jūsų

Parašyta: 2019-01-03 | Kategorija: Kultūra, Naujienos, Trakai |

Lietuvos kultūriniu gyvenimu bent kiek besidomintys žmonės turbūt pastebėjo, kad pastaraisiais metais kultūros darbuotojai deda nemažai pastangų siekdami kultūrą pateikti kaip įmanoma patraukliau ir įdomiau.

2018 metai Trakų kultūros rūmuose

Tautinių mažumų festivalyje „Čia mūsų gimtinė, čia mūsų namai“ sveikinimo žodžius taria Trakų kultūros rūmų direktorius Edvard Keizik ir rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė (centre)

2018 m. Trakų kultūros rūmuose (toliau – TKR) buvo aktyvūs. Nuo metų pradžios vyko gausybę renginių – įvairios tematikos muzikiniai vakarai, folkloro ansamblių, svečių iš užsienio šalių dainų ir šokių, šokių kolektyvų pasirodymai, tautinių mažumų, teatrų festivaliai, lietuviško kino peržiūros ir diskusijos su jų kūrėjais, įvairiausio pobūdžio parodų atidarymai, edukaciniai, saviugdos užsiėmimai ir t. t.Kultūra rajone yra palaikoma ilgametę kultūrinę patirtį turinčių žmonių, kurie atsidavę savo darbui, kuria ir siekia, kad kultūra regionuose neišnyktų. Sėkmingai vykdomi tradiciniai renginiai, kuriami nauji.Apžvelgiant 2018-uosius, matyti, kad jie prasidėjo tradiciškai minint valstybines šventes ir ypač sužibėjo Vasario 16-ąją, kuomet visa Lietuva šventė Valstybės atkūrimo šimtmetį. Šiemet jau tradiciniais tapę renginiai apjungė visą rajoną. Išskirtinė buvo Užgavėnių šventė, kuri Trakuose buvo švenčiama poniškai. Taip pat vyko Jungtinės Joninės Grendavėje. Šiai šventei organizuoti jėgas suvienijo TKR ir Rūdiškių kultūros centras. Kultūros rūmuose lankėsi garbūs svečiai iš Lenkijos –tai „Mokslobusas“, Varšuvoje įsikūrusio garsiausio Lenkijos mokslo muziejaus – Koperniko mokslo centro parengta mobilioji paroda. Jaunimas savo rankomis galėjo prisiliesti prie mokslo. Vienas didžiausių metų renginių – „Trakų vasara 2018“. Ji Trakuose praūžė birželio 1–3 d.Vyko pučiamųjų instrumentų orkestrų „Atataria vamzdžiai“ bei tarptautinis muzikos ir šokių „4Unity&Art“ festivaliai, policijos, ugniagesių ir Trakų kuopos karių savanorių parodomosios programos, vaikų, jaunimo pramogos, Galvės ežere – jachtų regata „Galvės taurė“. Su Trakų jaunimu diskutavo grupės „G&G Sindikato“ narys Svaras. Vakare Trakų miestą užpildė muzika. Vidurnaktį Trakų Salos pilis buvo nušviesta lazeriais, o dangų nušvietė įspūdingi fejerverkai. Birželio 3 d. vyko TKR organizuojamas tautinių mažumų festivalis „Čia mūsų gimtinė, čia mūsų namai“. Kasmet Vaikų dienos ir Kalėdų proga TKR vyksta sveikinti ir linkėti sveikatos mažiesiems mūsų rajono gyventojams, kurie ligas gydosi Trakų ligoninės Vaikų skyriuje. Mažieji labai džiaugiasi dovanomis ir džiaugsmu, kurį kaskart stengiamės jiems dovanoti. Tradiciškai gruodį vyksta šventinių renginių ciklas „Trakai –Kalėdų Senelių sostinė“, kuris šiemet suvienijo visą Trakų rajoną – jau vyksta ir dar bus įvykdyta per 50 įvairiausių renginių, užsiėmimų, parodų atidarymų.TKR organizuodami renginius bendradarbiauja su Vilniaus ir Trakų rajonų kultūros, švietimo, viešosios tvarkos, maisto tiekimo įstaigomis, Trakų 6 kuopos šauliais ir kt. Dažnai techniškai (scena, garsu, apšvietimu, pervežimais) aptarnauja viso rajono renginius. Labai džiaugiamės ilgamete draugyste su Lenkijos Respublikos ambasada, Vyriausybės fondu „Pomoc Polakom na Wschodzie“ ir asociacija „Wspólnota Polska“, kurie finansiškai remia mūsų organizuojamas veik-las, šiemet suteikė finansavimą naujos galerijos apšvietimui ir baldams, rėmė renginius.

Valstybės atkūrimo šimtmetis ir Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, metai

Šimtmečio renginiai prasidėjo dar vasario 6 d. įvairiomis konferencijomis, parodų atidarymais, teatriniais pasirodymais, koncertais, edukacijomis. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse, vasario 15 d., TKR aikštėje vyko projekto „Žodžiai, tapę kūnu – Valstybe“ teatralizuotas mobiliosios parodos atidarymas.2018-uosius Lietuvos vyskupai yra paskelbę Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, metais, o Seimas – Trakų bazilikoje esančio paveikslo karūnavimo 300 metų jubiliejaus minėjimo metais. Šia proga vasario 11 d. Trakų Švc. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje Lietuva paaukota Nekaltajai Marijos, Lietuvos Globėjos, Širdžiai. Ir jau vasario 16 d. Trakų bazilikoje vyko iškilmingas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimas ir Kunigaikščio Vytauto Didžiojo nominacijų įteikimo ceremonija. Šimtmečio dainų šventėje šiemet dalyvavo 12 Trakų rajono kolektyvų, iš jų 3 TKR kolektyvai – yresniųjų liaudies šokių grupė „Nava“, folkloro ansamblis „Radasta“, jaunimo liaudies šokių grupė. Švenčiant Lietuvos valstybės atkūrimo ir Lietuvos kariuomenės atkūrimo šimtmečius, TKR lapkritį vyko šventinis vakaras „Kariškas vaizdelis“, kurio metu buvo prisiminta kariuomenės istorija, pagerbti šaliai nusipelnę karininkai.Visus metus rajonas mirgėjo šimtmečiui skirtais renginiais. Šių puslapių net neužtektų visoms veiklos aprašyti. Džiaugiamės, kad rajono gyventojai aktyviai prisijungė ir dalyvavo šimtmečio šventėse.

Projektinė veikla

TKR vykdydami kultūrinę veiklą daug dėmesio skiria kultūriniams projektams rengti ir vykdyti. 2018 m. kultūros rūmų darbuotojai parengė 20 kultūrinių projektų paraiškų, kurias pateikė įvairių Lietuvos ir užsienio fondų programoms. 2018 m. finansuoti 7 projektai. Jau įvykdyti trys, kiti bus vykdomi dar ir 2019–2020 m. Trakų rajono savivaldybė ir TKR, bendradarbiaudami su Gyžicko rajono savivaldybe, pateikė projekto paraišką „TURIZMO IR KULTŪROS PUOSELĖJIMAS TRAKUOSE IR GIŽYCKO REGIONE“ INTERREG Lietuvos–Lenkijos programai ir gavo finansavimą šiam projektui įgyvendinti. Kitais metais bus pradėtos vykdyti numatytos veiklos, o jų suplanuota daug ir įdomių. Jas organizavo Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Karolina Narkevič ir TKR direktorius Edvard Keizik, siekdami ieškoti įvairių finansavimo šaltinių numatytoms veiklos ir užsibrėžtiems tikslams įvykdyti. Be suplanuotų renginių, bus remontuojama Trakų kultūros rūmų didžioji salė – pakeistos grindys, kėdės, sutvarkyta ir įdiegta nauja garso ir šviesos įranga. Tai neabejotinai suteiks daugiau galimybių ir pritrauks daugiau lankytojų.

Trakų kultūros rūmų renovacija

Džiaugiamės, nes vėl prabilta apie TKR pastato rekonstravimą, pritaikant juos šiuolaikiškam ir labiau lankytojų poreikius atitinkančiam centrui. Šiais metais savivaldybės administracija ir Lietuvos architektų sąjunga paskelbė atvirą vieno etapo Trakų kultūros rūmų pastato rekonstravimo architektūrinio projekto konkursą. Kaip teigia rajono merė Edita Rudelienė, siekiama, kad atnaujinti kultūros rūmai būtų ne tik svarbus bendruomenės centras, bet ir pastatas, kuris puoš Trakų miestą ir išryškins unikalią erdvę į Totoriškių ežerą. Tikimasi, kad projekto įgyvendinimas vyks maksimaliai greitai ir kokybiškai, o mes visi turėsime išskirtinę, modernią ir Trakus garsinančią erdvę bendravimui, kultūrai, menui. Šiemet buvo skirtas finansavimas kelių vidinių TKR patalpų remontui. Visiškai suremontuota fojė, atnaujintos didžiosios salės ir šokių salės grindys, sienos, įrengta didžiosios salės šildymo sistema. TKR direktoriaus E. Keizik ir meninių parodų kuratorės Editos Tamulytės iniciatyvia Trakų kultūros rūmuose spalį atidaryta nauja meno galerija „FOJĖ“. Atidarymo metu galerijoje buvo pristatyta Benjamino Jenčiaus akvarelių paroda „Šėlstančios spalvos“. Tikimasi, kad galerija padės kitaip pažvelgti į Trakų kultūrinę veiklą, sudomins ir pritrauks daugiau profesionalų ir lankytojų dėmesio.

Pasiekimai

TKR meno mėgėjų kolektyvai dirba kūrybingai ir profesionaliai, jų veikla aukštai vertinama rajone, šalies mąstu ir net užsienyje. Keliais įvykiais norisi pasidžiaugti.Birželio 1-oji TKR buvo ypatinga – Trakų kultūros rūmų folkloro ansamblis „Radasta“ šventė 30-ies metų kūrybinės veiklos jubiliejų. Pristatyta kolektyvo veikla, pasidžiaugta 30-mečio pasiekimais. TKR direktoriaus E. Keizik iniciatyva Trakų karališkasis teat-ras rugpjūčio 25–31 d. dalyvavo Žešuve vykusiame tarptautiniame meno festivalyje TRANS/MISIJOS. Teatras atstovavo Lietuvai su spektakliu „Karūnos šešėlyje –legenda apie Vytautą Didįjį“, rež. V. Mikalauskas. Žešuve užsimezgusi draugystė atnešė daug reikalingos patirties tiek teatralams, tiek visai kūrybinei TKR komandai. Kitų metų pradžioje esame pakviesti dalyvauti šiame festivalyje, tik jis vyks jau ne Lenkijoje, o Slovakijoje. Teatras ruošiasi dalyvavimui ir kuria naują spektaklį, kuris bus skirtas Baltijos kelio 30-mečiui paminėti. 2020 m. planuojama tarptautinį meno festivalį TRANS/MISIJOS organizuoti Trakuose. Šiemet Trakų karališkasis teatras su spektakliu „Per daug vedęs taksistas“ (rež. R. Čuta) Lietuvos suaugusiųjų mėgėjų teatrų apžiūroje „Atspindžiai“ tapo laureatais ir buvo atrinkti pasirodyti baigiamojoje šventėje tarp septynių ryškiausių Lietuvoje sezono teatro pastatymų. Nuo šių metų TKR pradėjo gyvuoti vyresniųjų liaudies šokių kolektyvas (vad. Vida Bagdonienė). Vis dar laukiami norintys prisijungti prie šokių kolektyvo.
Aukštadvaris – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2018 m. Aukštadvaris buvo paskelbtas Lietuvos mažąja kultūros sostine. Tai išskirtinis įvykis Trakų rajono miestelių ir kaimų istorijoje. Šis titulas per visus metus dovanojo gausybę įvairiausių renginių ne tik Aukštadvariui, bet ir visam rajonui. Gruodžio 26 d.vyko padėkos šventė, baigiamasis 2018 m. mažosios Lietuvos kultūros sostinės atliktų darbų ir sukurto filmo „Aukštadvaris. Čia gyventi gera“, knygos „Aukštadvario šviesuoliai“, albumo „Aukštadvaris per laiko tėkmę“ pristatymai.

Trakų karališkasis teatras parodė spektaklį „Karūnos šešėlyje – legenda apie Vytautą Didįjį“ tarptautiniame meno festivalyje „TRANS/MISIJOS“ Žešuve

2020 m. Trakai taps Lietuvos kultūros sostine

Trakų rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyrius paruošė projektą „Trakai – valstybingumo lopšys – daugiatautė kultūros sostinė“. Jo tikslas – pasiekti, kad Trakai 2020 m. taptų šalies kultūros ir meno židiniu, išplėtoti miesto kultūrinį potencialą, atverti mieste istoriškai gyvenusių tautų kultūros paveldą visuomenei, įtraukiant vietos bendruomenę, kultūros bei meno veikėjus. Projektui įgyvendinti iš valstybės biudžeto numatyta skirti iki 100 000 Eur. Planuojama, kad Trakų viešose erdvėse įvyks nemažai meno renginių bei atsiras nauji vizualaus meno objektai, pritraukiantys lankytojų dėmesį; meno kūrėjai ir verslo sektoriaus atstovai susiburs į kūrybinio bendradarbiavimo bendruomenę; mieste įvyks daugiau renginių jaunimui; vyks tautinių bendruomenių renginiai; pagerės miesto įvaizdis Lietuvoje ir užsienyje, tarptautiniu lygmeniu jis taps žinomas kaip atviras įvairioms tautoms, kultūroms ir kūrybiškumą skatinantis miestas ir kt.

2019-uosius pradėsime energingai

Jau sausio 10 d. 17:30 val. lankytojus kviesime į meno galeriją „FOJĖ“, kurioje bus atidaroma I. Kavaliauskienės paroda „Pradžių pradžia“. Meno galerijoje per metus pamatysite įvairiausios tematikos profesionalių menininkų darbų, juos pristatys patys autoriai. Sausio pabaigoje kūrybinė kultūros rūmų komanda vyks į Slovakiją, kurioje bus aptariami vasarą ten vyksiančio antrojo tarptautinio meno festivalio TRANS/MISIJOS darbai. Vasarį praūžus Lietuvos valstybės atkūrimo dienai, prasidės pirmieji didžiosios salės remonto darbai, kurie šiek tiek sustabdys koncertinę rūmų veiklą. Tačiau nereikia nerimauti, nes veiklos bus vykdomos kitose rūmų patalpose. Kovo 11-ąją žadame parodyti šokio spektaklį „Birutė ir Kęstutis“. Balandį Aukštadvario etnografinio ansamblis „Verknė“ ir lapkritį Tiltų kapela švęs savo 10-mečio veiklos sukaktis. Spalį numatomas vaikų ir jaunimo šokių festivalis-konkursas „Šokio žingsniu į Trakus“. Lapkritį bus organizuojamas liaudies muzikos festivalis „Prie penkių ežerų“. Laukia daug užsiėmimų jaunimui. Ir, žinoma, toliau bus vykdomi tradiciniai renginiai, bus ruošiamasi „Trakai – kultūros sostinė 2020“ programai. 2019 m. minėsime Vietovardžių, Pasaulio lietuvių, Lietuvos šaulių sąjungos, Juozo Tumo-Vaižganto, Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimo, Jono Žemaičio-Vytauto metus, organizuodami šioms temoms skirtus renginius, parodas. Dar šiais metais teikėme projektus į Lietuvos ir užsienio fondų programas, todėl dar laukiame jų įvertinimų. Jeigu bus laimėti projektai, lankytojus džiuginsime tikrai dėmesio verta veikla.

Dar šis tas…

Žmogaus asmenybės formavimuisi kultūra užima vieną iš svarbiausių vietų. Kultūra ypač reikalinga tam, kad jaunas ar jau suaugęs žmogus suvoktų, kas jam patinka, kas ne, ir ką su visu tuo turėtų daryti. Žmogus kuria kultūrą, o kultūra kuria žmogų. Tiktai kultūros dėka mes ir esame – protingi, išsilavinę, dvasingi, besikeičiantys, kuriantys ir auginantys patys save.Organizuojama daug įdomių ir dažniausiai nemokamų renginių. Per šiuos metus įvyko jų per 300 visame Trakų rajone. Kartais pamirštama, kad svarbiausias yra kiekvieno iš mūsų apsisprendimas ir supratimas, kokį vaidmenį kultūra turėtų vaidinti mūsų gyvenime ir kiek mes esame pasiruošę būti atviri kultūrai. Mes dirbame ir kuriame jums. Tikimės, kad artėjantys pokyčiai ir naujos veiklos pritrauks daugiau jūsų dėmesio ir kiekvienas iš jūsų aktyviai dalyvausite kultūriniame rajono gyvenime!

Meida MIKUČIONIENĖ,

Trakų kultūros rūmų direktoriaus pavaduotoja


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite