Urėdijos atstovai siūlo medieną šildymui susirinkti patiems gyventojams, ir taip mokėti kelis kartus mažiau

Parašyta: 2018-10-12 | Kategorija: Naujienos, Seniūnijos, Urėdija |

Prasidedant šaltajam metų sezonui, Trakų rajono gyventojai ima galvoti apie namų apšildymą. Specialistai ragina dėl pigesnės medienos kreiptis tiesiai į vietinį Valstybinių miškų urėdijos padalinį, kur mediena kelis ar net keliolika kartų pigesnė už mažmenininkų siūlomas alternatyvas. Tiesa, labiausiai sutaupyti norintis pirkėjas medieną turės susirinkti savo rankomis.

Jolantos Zakarevičiūtės nuor.

 

Daugelis pirkėjų lieka tie patys

Trakų regiono, kaip ir visos likusios Lietuvos, gyventojai namų apšildymui reikalingos medienos gali įsigyti ne vien iš mažmeninių pardavėjų ar privačių miškų savininkų, bet ir iš Valstybinių miškų urėdijos. Pastaroji parduoda dviejų tipų medieną: jau paruoštą dviejų metrų ilgio medieną bei kirtimų metu atsirandančias medžio liekanas, nuopjovas, šakas.
Perkant iš Valstybinių miškų urėdijos Trakų regioninio padalinio jau paruoštą medieną kurui, jos kainos priklauso nuo kaitrumo grupės. Pirmosios kaitrumo grupės mediena kartu su PVM kainuoja 37,21 euro už kubinį metrą, o antrosios ir trečiosios grupių kaina tokia pati – 35,09 euro.
Vis tik pigiausia alternatyva yra kirtimo atliekos – kirtavietėje atliekant darbus liekančios šakos, nuopjovos, medžių viršūnės bei kitos dalys. Jas puikiai galima panaudoti apšildymui, o kadangi kubinis kirtimų atliekų metras kainuoja vos 3 eurus, tokia alternatyva – pati pigiausia. Tačiau omenyje reikia turėti tai, kad pirkdamas šią medieną susirinkti ją privalo pats žmogus.
„Šiemet jau esame pardavę 250 kirtimo atliekų kietmetrių. Vieno pirkimo metu žmogus įsigyja maždaug 5–8 kubinius metrus atliekų – dažniausiai pirkėjai būna gyventojai, kurie atvyksta jau nebe pirmus metus. Žmonės susiskaičiuoja, kad per dieną galės susirinkti apie 5 kubinius metrus medienos, tai net turint omenyje įdėtą darbą už 3 eurų kainą tai vis tiek apsimokės labiau nei pirkti paruoštas malkas“, – sako Valstybinių miškų urėdijos Trakų regioninio padalinio vadovas Vaidotas Pauželis.
Specialistas teigia, jog atėjus rudeniui medienos pardavimai kiek sumažėjo. Taip yra todėl, kad pavasarį ar vasarą rinkti ir gabenti kirtimo atliekas tiesiog patogiau, nei rudenį. Na, o idealiu atveju malkas rinkti reikėtų apie du metus prieš kūrenimą, kad jos spėtų gerai išdžiūti, tad net ir rudenį medieną renkančiųjų tarpe daugelis turbūt jau ruošiasi 2019-ųjų žiemai.

Ragina skambinti ir klausti

Trakų rajone kirtimų liekanas kirtavietėje dažniausiai perka vietiniai gyventojai. Medienos kurui įsigyti norintys gyventojai gali kreiptis į regioninio padalinio administraciją arba tiesiog į artimiausios girininkijos girininką.
Anot V. Pauželio, regione valstybiniai miškai sudaro maždaug 50 procentų visų miškų, tad tiek malkų, tiek kirtimų atliekų pardavimai populiarūs, o gyventojus stengiamasi nuolat informuoti apie galimybę pirkti medieną iš Valstybinių miškų urėdijos. Taip pat pabrėžtina, jog perkant jau paruoštas malkas ir mokant už jų atvežimą kaina kinta ir pagal tai, kaip toli nuo girininkijos gyvena perkantysis.
„Nors medienos kainos metai iš metų kinta, didelė dalis vietinių žino, kad perkant tiesiogiai iš urėdijos padalinio ar girininkijos tai vis vien bus pigiau, tad drąsiai kreipiasi dėl leidimų, atvyksta susirinkti medienos, tuomet girininkas ją pamatuoja, įvertina ir surašo sutartį. Žinoma, šis metodas ne visiems, nes jis reikalauja laiko, bet perkant daug vienu metu pigesnės alternatyvos tikrai nėra“, – tvirtina V. Pauželis.

Kainos nustatytos aukcionų metu

Kaina už kubinį medienos metrą nustatoma kiekviename regione pagal kas pusmetį vykstančių aukcionų rezultatus. Šiuo metu visoje Lietuvoje galioja 2018-ųjų antrojo pusmečio įvykusių aukcionų rezultatų kainos. Aukcionų, kuriuose gali dalyvauti tiek juridiniai, tiek fiziniai asmenys, metu, medienos rinkos operatorius, valstybės valdoma įmonė „Baltpool“, parduoda daugiau kaip 93 proc. visos pagamintos medienos ir miško kirtimo liekanų.
Kainas aukcionuose suformuoja pačių pirkėjų paklausa, tad Valstybinių miškų urėdija jai neturi įtakos. Atitinkamų sortimentų mažmeninės pardavimo kainos negali būti mažesnės už vidutines svertines kainas, nustatytas ilgalaikėse pusmetinėse ir trumpalaikėse sutartyse.
„Manau, kiekvienam žmogui sudarytos sąlygos pasirinkti pagal savo galimybes. 3 eurai už kubinį metrą medienos yra, ko gero, mažiausia įmanoma kaina, bet jei žmogus nenori skirti savo laiko, tam yra jau paruošta mediena. Normalu, kad skirtingi gyventojai turi skirtingus poreikius ir jei jie informuoti, kiekvienas gali pasirinkti, kuris metodas jam priimtiniausias“, – reziumuoja  V. Pauželis.
Iš viso per 2017-uosius Valstybinių miškų urėdija pardavė 3,68 milijonus kubinių metrų žaliavinės medienos. Iš jų 0,61 mln. kubinių metrų arba 17 procentų sudarė malkinė mediena. Tuo tarpu patiems gyventojams mažmeninėje prekyboje rinkos kainomis parduota 100 tūkstančių kubinių metrų žaliavinės medienos.

Užs. Nr. 623


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite