Velykų atradimai ir tradicijų puoselėjimas

Parašyta: 2019-04-19 | Kategorija: Bažnyčia, Naujienos |

Jolanta Veličkienė

Artėjant šv. Velykoms, mielai dalinuosi savo ir kitų kulinarų išbandytais receptais. Kas gali būti nuostabiau, kaip tradicijų puoselėjimas ir papročių perteikimas žmonėms. Šventės persipina su tradicijomis, kiekviena šventė turi savo tradicinius patiekalus. Tradicijos, papročiai, šventinės apeigos perduodamos iš kartos į kartą. Kartais tai, ko ankščiau visai nevertinai, tampa nepaprastai svarbu ir įsimintinu dabar. Šv. Velykų laukimo laikotarpis ir šiandien mums suteikia ypatingo sakralumo, priverčia kiekvieną iš mūsų prisiminti kiek pamirštas senąsias, bet laukiamos šventės tradicijas. Kiekvienas regionas turi jam būdingus papročius. Bėgantis laikas vienas tradicijas keičia kitomis, tačiau pagrindiniai šventės akcentai, kurie neatsiejami nuo ryškiaspalvių verbų, margintų kiaušinių, želmenų ir gausiai nukrauto Velykų pusryčių stalo, išliko iki šių dienų. Stalo vidurys skirtas pagrindiniam Velykų akcentui – margučiams. Ne ką mažiau svarbus ir mielinis kepinys – Velykų boba. Ant stalo tradiciškai dedama įvairios keptos, virtos bei rūkytos mėsos, salotų, pyragų. Šventiniai pusryčiai prasidėdavo malda, po jos valgomas margutis. Po šio ritualo kviečiame išbandyti patiekalų pagal šiuos siūlomus receptus. Atradimų ir tradicijų perteikimo jausmas garantuotas, nes mieliausias ir skaniausias patiekalas vis tiek bus tas, kurį pagaminome patys.

 

Velykų boba

Tešlai reikės: 1 kg miltų, 100 g presuotų mielių, 2 stiklinės cukraus, 2 stiklinių pieno, 4 kiaušinių, 200 g sviesto, 1 pakelio vanilinio cukraus, razinų, 1 apelsino, 4 šaukštų aliejaus.

Glajui reikės: cukraus pudros, citrinos sulčių, maistinių dažų.

Gaminimas. Į mieles įberiame šaukštą cukraus ir viską ištriname, tada įpilame dar porą šaukštų šilto pieno. Paliekame šiltai stovėti, kol mielės pakils. Į pakilusias mieles supilame su cukrumi išplaktus kiaušinius, įpilame šilto pieno. Įberiame vanilinio cukraus, sutarkuotas apelsino žieveles, išspaudžiame apelsino sultis – viską gerai išminkome su miltais. Galiausiai supilame ištirpintą sviestą ir aliejų. Dar paminkome. Paliekame tešlą šiltai stovėti, kad pakiltų. Maždaug po pusantros valandos tešlą vėl išminkome ir į ją sudedame išmirkytas razinas. Dar kartą viską išminkome. Dedame tešlą į kepimo popieriumi išklotas ir sviestu išteptas formas bei paliekame pakilti. Pakilusios tešlos kiekis padvigubės, tad formas reikėtų pripildyti iki pusės. Kai tešla pakils, kepame 160–170 laipsnių orkaitėje apie 40–50 min. Pradėję kepti pusvalandį jokiu būdu neatidarome orkaitės, kitaip kepiniai sukris. Kol kepiniai vės, paruošiame glajų – cukraus pudrą, citrinos sultis ir mažą lašelį maistinių dažų sumaišome iki grietinės tirštumo konsistencijos. Atvėsusias bobas aptepame glajumi ir papuošiame.

Menkių kepenėlėmis įdaryti kiaušiniai

 

Jums reikės: 5 kiaušinių, 1 dėžutės menkių kepenėlių, 2 šaukštų majonezo, pipirų, žalumynų.

Gaminimas. Kiaušinius dedame į šaltą vandenį ir, kai užvirs, verdame ant silpnos ugnies 10 min.

Virtus kiaušinius atvėsiname šaltame vandenyje, po to juos nulupame, perpjauname pusiau.  Atsargiai išimame kiaušinių trynius. Trynius, menkių kepenėles, majonezą, pipirus – viską sutriname su maišytuvu.

Gautą įdarą dedame į kiaušinio baltymo puseles. Puošiame žalumynais.

Pekininių kopūstų salotos su vištiena ir ananasais

 

Jums reikės: apie 1 kg pekininio kopūsto, 200 g vidinės vištienos krūtinėlės fi lė, 1 skardinės gabaliukais konservuotų ananasų, 200 g žalių vynuogių (be kauliukų), 100 g saulėgrąžų sėklų, pipirų, pagal skonį majonezo (aš naudoju „Kėdainių tradicinį“ arba „Helmans“).

Gaminimas. Vištienos krūtinėlę išverdame ir suplėšome, kopūstą supjaustome, ananasus nukošiame, vynuoges n u p l a u n a m e . Saulėgrąžų sėklas pakepiname sausoje keptuvėje. Visus ingredientus sumaišome su majonezu, pagardiname pipirais. Puošiame pagal savo nuožiūrą.

Kiaulienos šoninės vyniotinis su slyvomis

 

Jums reikės: 1 kg kiaulienos šoninės, 300 g maltos kiaulienos, 100 g džiovintų slyvų, poros skiltelių česnako, šaukštelio kmynų, 0,5 šaukšto druskos, pipirų, žiupsnelio cukraus, muskato riešutų.

Gaminimas. Šoninę supjaustome taip, kad būtų patogu ant jo sudėti įdarą, o po to – suvynioti.

Susmulkintą česnaką ir prieskonius sumaišome, įtarkuojame šiek tiek muskato riešutų. Paruoštu prieskonių mišiniu marinuojame paruoštą šoninę ir maltą mėsą. Paliekame stovėti per naktį. Kitą dieną ant šonines gabalo sudedame maltą mėsą, išmirkytas slyvas ir stipriai spaudžiant, susukame į vyniotinį.

Aprišame siūlais. Dedame į kepimo rankovę ir kepame 180°C temperatūroje apie valandą. Iškepus suslegiame šaltai.

Kimštas viščiukas

Jums reikės: viščiuko, 200 g ryžių m i š i n i o s u laukiniais ryžiais, 1 svogūno, 1 morkos, ryšulėlio salierų stiebų, saujelės razinų ir anakardžių riešutų, šaukšto aliejaus, 3–4 skiltelių česnako, pipirų, druskos, maltos paprikos, ciberžolės.

Gaminimas. Viščiuką įtriname grustu česnaku su druska, pipirais ir paprika. Paliekame marinuotis 2–3 val. Svogūną ir morką supjaustome kubeliais, salierus – griežinėliais ir pakepiname aliejuje. Tada suberiame ryžius ir dar kelias minutes pakepiname. Įpilame į keptuvę vandens, kad apsemtų ryžius, ir uždengus troškiname, kol ryžiai suminkštės. Paskaniname druska, pipirais, ciberžole.

Galiausiai suberiame razinas ir riešutus. Šiuo įdaru kemšame viščiuko angą ir susmeigiame medinių pagaliuku. Kepame kepimo rankovėje apie 1,5 val.

 

 

Kepta antis su kriaušėmis ir karamelės padažu

 

Jums reikės: anties, prieskoninių žolelių mišinio paukštienai, druskos, pipirų, 6–8 kriaušių, 200 g rudojo cukraus, 1 apelsino, cinamono.

Gaminimas. Antį įtriname prieskoniais, pipirais, druska ir marinuojame per naktį. Į anties vidų sudedame kelių kriaušių puseles ir susmeigiame. Antį kepame apie 2 val. Į vandenį (kiekis – 1 stiklinė) suberiame tris šaukštus cukraus ir verdame. Tada įpilame nutarkuotas apelsino žieveles, įspaudžiame apelsino sultis, įberiame cinamono. Įdedame likusias kriaušes ir verdame kelias minutes. Iš nuo kriaušių likusio nuoviro paruošiame karamelės padažą. Ji perkošiame, įberiame likusį cukrų ir verdame ant mažos ugnies, kol sutirštės. Antį tiekiame su paruoštu padažu ir kriaušėmis.

Puoselėkite tradicijas ir būkite laimingi sulaukę prisikėlimo valandos! Sveikiname šv. Velykų proga!

 

Jolanta VELIČKIENĖ,

knygos „Senos ir naujos

tradicijos virtuvėje“ autorė,

Jovariškės, 2019


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite