Žolinės aidai Trakuose

Parašyta: 2022-08-19 | Kategorija: Bažnyčia, Kultūra, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Nešama Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, stebuklingojo paveikslo kopija. Priekyje eina Trakų kleb. dek. Jonas Varaneckas (dešinėje), Vilniaus šv. Juozapo kunigų seminarijos rektorius Andžej Šuškevič ir seminarijos auklėtinis kraštietis Robert Gaičauskas (antroje eilėje)

Rugpjūčio 15-oji – Žolinė, arba Švč. Mergelės Marijos Dangun ėmimo šventė. Jos ištakos siekia IV a. pab.  Per Žolinės liturgiją iškilmingai paminima, kad Švč. Mergelė Marija, Jėzaus Kristaus Motina, žemiškojo gyvenimo pabaigoje su kūnu ir siela buvo paimta į Dangų dėl ypatingo dalyvavimo išganymo istorijoje.

Žolinės procesija Trakų miesto gatvėmis. Priekyje žengia parapijietis Gintaras Kareiva (kairėje) ir bazilikos zakristijonas Žygimantas Jacevičius

Pavadinimas Žolinė kildinamas iš legendos, pagal kurią stebuklingai surinkti apaštalai spėjo atsisveikinti ir išlydėti į anapusybę Švč. Mergelę Mariją, o atidarę jos karstą kūno neberado, vien nuostabiai kvepiančias gėles. Žolinės šventimo tradicija perėmė kai kuriuos žemės deivės Žemynos kulto papročius. Per Žolinę į bažnyčią einama su lauko ir darželio gėlių puokštėmis.

Žolinės atlaiduose dalyvavo (iš dešinės) Trakų rajono savivaldybės mero patarėja Jovita Sajavičienė, meras Andrius Šatevičius, LR Seimo narė Edita Rudelienė su vyru Henriku ir patarėja, savivaldybės tarybos nare Inesa Židonyte, savivaldybės Teisės, personalo administravimo ir viešųjų pirkimų skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Večerinskienė

Šiemet Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje susirinko daugiau parapijiečių negu ankstesniais metais – tam įtakos turėjo 2020 m. pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija. Iškilmingas šv. Mišias Trakų Dievo Motinos šventovėje aukojo Vilniaus šv. Juozapo kunigų seminarijos rektorius Andžej Šuškevič. Pasibaigus lenkiškosioms pamaldoms ir prasidedant lietuviškosioms visi susirinko į procesiją Trakų miesto gatvėmis (Birutės, Mindaugo ir Vytauto g.), kuomet buvo nešama Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, stebuklingojo paveikslo kopija.

Visus sužavėjo pučiamųjų orkestras (dirigentas ir vadovas Egidijus Miknius)

Visų dėmesį patraukė pučiamųjų orkestras (dirigentas ir vadovas Egidijus Miknius). Į procesiją išneštos visos turimos vėliavos, buvo gausybė gėlių, daug muzikos ir puikios nuotaikos. Trakų kleb. dek. Jonui Varaneckui padėjo Vilniaus kunigų seminarijos rektorius Andžej Šuškevič ir seminarijos auklėtinis kraštietis Robert Gaičauskas. Procesijoje dalyvavo ir Trakų rajono savivaldybės vadovai: meras Andrius Šatevičius su patarėja Jovita Sajavičiene, taip pat kasmet atlaidų nepraleidžia LR Seimo narė Edita Rudelienė su vyru Henriku ir patarėja, tarybos nare Inesa Židonyte, buvęs LR Seimo narys, Susisiekimo minist­ras Jaroslav Narkevič su žmona Irena ir dukra Karolina.

Parapijietė Milda Audarienė (kairėje) su tėvais Rima ir Zigmuntu Babravičiais

Visą ilgąjį savaitgalį, rugpjūčio 12–15 d., Karaimų (Kopūstinės) saloje šurmuliavo Kopūstinės kermošius, kur vyko amatininkų, tautodailininkų ir ūkininkų prekyba. Žolinės dieną po šv. Mišių atėjusieji į Simono Firkovičiaus skverą / Karaimų (Kopūstinės) salą galėjo džiaugtis ir šokiais, dainomis bei žaidimais su Trakų kultūros rūmų kolektyvais: folkloro ansambliu „Radasta“ (vad. Marytė Morkūnienė, Rasa Zakarė), Aukštadvario etnografiniu ansambliu „Verknė“ (vad. Vaidas Lengvinas), Onuškio kapela „Samė“ (vad. Gražina Kulbickienė), Tiltų kaimo kapelija (vad. Vaiva Neteckienė, Nijolė Bižokienė), Rūdiškių kultūros centro folkloro ansambliu „Diemedis“ (vad. Dalia Žalpienė), Trakų Vokės dvaro sodybos folkloro ansambliu „Vija“ (vad. Vaidas Lengvinas) bei Vaido Lengvino dainomis, dainuojamąja poezija. Amatų kieme (Karaimų g. 41, Trakai) vyko amatų ir menų mokymai vaikams bei suaugusiesiems. Edukacijas vedė Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos nariai. Viską vainikavo gardžioji gaspadinės kopūstinė.

Ilga norinčiųjų eilė paragauti gaspadinės kopūstinės

Kaip informavo Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos pirmininkė Dominyka Semionovė, iš viso buvo 32 prekybos taškai. Prekybininkai atvyko iš įvairių Lietuvos vietų: Kauno, Panevėžio r., Vilniaus miesto ir rajono, Alytaus, Radviliškio.

Ramunė Petkevičienė prie medžio „pririšo“ ne vieną – mokino austi skėtuku

„Džiugina, kad vis paklausesni lietuviški vaikiški ir suaugusiųjų drabužiai – nerti ir siūti.  Žmonės labai pirko ir papuošalus. Kadangi buvo labai karštas savaitgalis, girą prekybininkai išpardavė per porą dienų“, – sakė D. Semionovė.

Alma Kasperavičienė rodė, kaip lieti žvakes

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ,

Juozas VERCINKEVIČIUS

Juozo Vercinkevičiaus nuotr., nuotr. iš Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijos archyvo

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite