Iniciatyva, įgyvendinama Šiaurės periferijos ir Arkties regionuose, siekia ne tik valyti aplinką, bet ir padėti vietos mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) paversti atliekas naujomis galimybėmis. Projektas „Mėlynoji žiedinė ekonomika“ (angl. Blue Circular Economy, BCE) remia panaudotos žvejybos įrangos ir jūrinių plastikinių atliekų perdirbimą į naujus produktus. Projektas apima atokiausius vandenynus ir jūras aplink Norvegiją, Grenlandiją, Airiją ir Jungtinę Karalystę.
Projekto tikslas
BCE misija – sukurti tvarias verslo galimybes, pasinaudojant apleista, pamesta ar kitaip išmesta žvejybos įranga ir jūrinėmis plastiko atliekomis. Vizija – sutelkti dėmesį į visą produkto gyvavimo ciklą, suteikiant MVĮ įgūdžių kurti išteklius tausojančius verslus, siūlančius produktus ir paslaugas iš jūrinių atliekų bei palaikant technikų perkėlimą.
BCE padeda MVĮ tolimuose šiaurės regionuose kurti ir rinkai pristatyti novatoriškus produktus ir paslaugas, pagamintus iš tinklų, virvių ir kitų medžiagų, kurios buvo apleistos ar išmestos. Ši periferinė sritis, kurioje dominuoja žvejyba, turi didelį potencialą paversti jūrines plastikines atliekas pelningais ištekliais.
Taikydamas žiedinės ekonomikos principus, projektas padeda MVĮ rasti būdų, kaip paversti kitaip nepageidaujamas ir teršiančias medžiagas į įvairius švarius, tvarius daiktus, tokius kaip sportiniai bateliai, drabužiai, saulės akiniai ir statybinės medžiagos.
Inovacijų skatinimas
Siekiant padėti dalyvaujančioms įmonėms diegti naujoves ir plėsti rinkos pasiekiamumą, projektas įsteigė tris tarptautinius klasterius žvejybos įrangos perdirbimui. Du iš jų yra geografiniai, apimantys Norvegiją ir Airiją, o trečiasis apima visą Šiaurės periferijos ir Arkties regioną.
Projekto komanda dirba su MVĮ, siekdama sukurti žiedinius verslo modelius ir rinkodaros strategijas, kurios apimtų tiek aplinkosauginius, tiek ekonominius aspektus. Tikslas – sukurti vertės grandines ir skatinti žvejybos įrangos pakartotinį naudojimą kaip gyvybingą ir tvarią verslo galimybę.
Rinkų paieška
BCE skatina naujų produktų paklausą ir padeda MVĮ įsiskverbti į naujas rinkas. Tai pasiekiama teikiant patarimus dėl produktų komercializavimo ir kuriant ekologišką etiketę prekėms, pagamintoms iš perdirbtos žvejybos įrangos.
Siekiant įgyvendinti gamybos tikslus, BCE jungia dalyvaujančias MVĮ su pažangiomis technologijomis, tokiomis kaip 3D spausdinimas, jutikliai ir dirbtinis intelektas. Be to, projektas kuria internetinių seminarų ir vaizdo turinio biblioteką, siekiant perduoti žinias ir gerąją praktiką.
BCE partnerystė apjungia mokslinių tyrimų ir plėtros institucijas bei verslo paramos organizacijas Airijoje, Anglijoje, Škotijoje, Norvegijoje ir Grenlandijoje. Uostų valdžios institucijos ir savivaldybės taip pat remia projekto veiklą. BCE veiklos prisideda prie ES Vandens pagrindų direktyvos ir Plastiko strategijos žiedinėje ekonomikoje įgyvendinimo.
Bendra investicija ir
ES finansavimas
Bendra projekto „Mėlynoji žiedinė ekonomika“ investicija siekia 1 690 661 EUR, iš kurių 1 012 529 EUR skiria ES Europos regioninės plėtros fondas per Šiaurės periferijos ir Arkties operacinę programą 2014–2020 m. laikotarpiui. Investicija patenka į prioritetą „Aplinkos apsauga ir išteklių efektyvumas“.
Daugiau informacijos skaitykite https://ec.europa.eu/regional_policy/projects/projects-database/blue-circular-economy-turning-waste-fishing-gear-into-business-opportunities-in-the-far-north_en