Iliustracija – pexels.com
Mityba – viena svarbiausių augintinio sveikatos pamatų. Nuo to, ką kasdien dedame į savo augintinio dubenėlį – priklauso ne tik jo savijauta, bet ir gyvenimo trukmė. Deja, net ir mylintys šeimininkai dažnai daro klaidas, kurios laikui bėgant gali brangiai kainuoti.
Pasak vet klinika Vilnius specialistų, netinkama mityba yra viena dažniausių priežasčių dėl kurių augintiniai susiduria su lėtinėmis ligomis, antsvoriu ar net gyvybei pavojingomis būklėmis.
Perteklinis šėrimas
Vienas didžiausių šiuolaikinių augintinių priešų – antsvoris. Tyrimai rodo, kad apie 60 % šunų ir 50 % kačių Europoje turi viršsvorio ar net nutukimo problemų. Perteklinis šėrimas, dažni užkandžiai ir per didelės porcijos ne tik apsunkina gyvūną, bet ir didina diabeto, sąnarių ligų, širdies problemų riziką.
Verta atkreipti dėmesį į pakuotėse nurodytas rekomenduojamas maisto normas ir koreguoti jas pagal gyvūno amžių, aktyvumą ir sveikatos būklę. O jei kyla abejonių – vet klinika gali padėti sudaryti tinkamą mitybos planą.
Žmogaus maisto dalybos
Kas nors išmaldavo skanėstą nuo jūsų stalo? Tai gali atrodyti nekaltai, bet tam tikri žmogaus maisto produktai yra pavojingi gyvūnams. Šokoladas, svogūnai, česnakai, vynuogės, razinos ar net avokadai gali sukelti apsinuodijimus, kepenų ar inkstų pažeidimus.
Be to, riebus, sūrus ar aštrus maistas apkrauna augintinio virškinimo sistemą. Tai ilgainiui sukelia pankreatitą, skrandžio problemas ar alergines reakcijas.
Netinkamas pašaro pasirinkimas
Ne visi komerciniai pašarai yra vienodai kokybiški. Pigesni produktai gali turėti daug užpildų, grūdų, dirbtinių dažiklių ir kvapiklių, bet mažai kokybiškų baltymų ar riebalų. Toks maistas nesuteikia reikiamų maistinių medžiagų, o ilguoju laikotarpiu silpnina imuninę sistemą, lemia kailio pablogėjimą, virškinimo sutrikimus.
Vet klinikos veterinarai rekomenduoja rinktis pašarus, kuriuose pirmoje sudedamųjų dalių vietoje yra mėsa arba žuvis, o ne grūdai ar augaliniai baltymai. Taip pat verta atsižvelgti į gyvūno amžių, veislę, sveikatos būklę. Pavyzdžiui, kai kuriems augintiniams reikalingi specializuoti dietiniai pašarai.
Vandens stygius
Kartais pamirštame, kad vanduo – gyvybiškai svarbus. Jei gyvūnas gauna per mažai skysčių – kyla dehidratacijos, inkstų ligų rizika. Šunys paprastai geria daugiau, bet katės, ypač šeriamos sausu pašaru, dažnai negauna pakankamai vandens.
Norint paskatinti kates gerti – galima naudoti geriamuosius fontanus, o šunis – nuolat skatinti atsigerti po aktyvumo. Jei gyvūnas nuolat geria per mažai arba pastebite, kad padidėjo troškulys – verta kreiptis į vet kliniką dėl sveikatos patikrinimo.
Staigūs mitybos pokyčiai
Net jei keičiate augintinio pašarą į geresnį – svarbu tai daryti pamažu. Staigus maisto keitimas gali sukelti viduriavimą, vėmimą, stresą. Rekomenduojama naują pašarą įvesti palaipsniui – maišant su senu, per 7–10 dienų, didinant naujojo kiekį.
PR