Halina Kobeckaitė apie Lietuvos tautinės politikos ištakas

Parašyta: 2023-03-31 | Kategorija: Karaimai, Lietuva, Naujienos, Renginiai, Trakai |

Pastarieji metai Lietuvos diplomatei, vertėjai, žurnalistei, humanitarinių mokslų daktarei, Trakų rajono savivaldybės garbės pilietei Halinai Kobeckaitei buvo darbingi. Pernai buvo minimi Karaimų metai, tad ta proga vyko nemažai renginių, kuriuose teko ir jai dalyvauti. Taip pat 2022-ieji jai buvo knygų leidybos metai. Ambasadorė parengė ir išleido net du leidinius. Pirmasis – straipsnių rinkinys „Karaimų istorijos pėdomis“, jį išleido VšĮ „Vorutos“ fondas. Antrasis leidinys dienos šviesą išvydo šiek tiek vėliau – tai knyga „Prie Lietuvos tautinės politikos ištakų 1988–1994“ (Vilniaus universiteto leidykla, 2022). Knyga pristatyta š. m. kovo 9 d. minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 33-ąsias metines Tautinių bendrijų namuose. 

 

Šešių šimtų puslapių leidinys pasakoja apie pirmuosius tautinės politikos kūrimo žingsnius, jos tikslus, parodoma, kaip buvo jų siekta. Pateikiama išsami informacija apie Tautybių departamento steigimą ir jo darbą, kurio pagrindinis tikslas – sudaryti sąlygas Lietuvos tautinėms mažumoms ir bendrijoms atkurti ir puoselėti savo tautinę kultūrą, išsaugoti tautinį identitetą. Leidinyje skiriamas dėmesys Tautinių bendrijų tarybai, pirmajam Tautinių mažumų įstatymo rengimui. Taip pat plačiai aprašomi tautinių mažumų švietimo iššūkiai, šalyje gyvenančių tautų sutarimo ir dialogo paieškos, autorės darbas tarptautinių organizacijų forumuose.

Ekumeninis susitikimas su Popiežiumi Jonu Pauliumi II Vilniuje nunciatūroje 1993 m.

Knygos įžanginiame žodyje Tautinių mažumų departamento prie LR Vyriausybės vadovė dr. Vida Montvydaitė dalijasi mintimis apie leidinį ir pažintį su dr. Halina Kobeckaite, kuri buvo pirmąja šios institucijos, tada vadintos Tautybių departamentu, vadove: „Gyvenimas mane apdovanojo nepaprasta pažintimi – susitikimu su Halina Kobeckaite. Ne vieną dešimtmetį trunka mūsų draugystė, ją labai vertinu ir didžiuojuosi. Ypač vertingi mielos Halinos patarimai man tapo, kai 2015 m. pradėjau eiti Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorės pareigas.“ Dabartinė institucijos vadovė kaip tik ir pasiūlė dr. Halinai Kobeckaitei parašyti knygą ir pasidalyti prisiminimais apie savo darbą. O veiklos buvo nemažai, nes atsisveikinus su departamento vadovės darbu dr. Halina Kobeckaitė dar 17 metų dirbo diplomatinį darbą. „Tad pirmiausia teko surūšiuoti tai, kas susikaupė, o paskui atrinkti, kas praverstų tikslinant ir papildant prisiminimus apie darbą Tautybių departamente. Rėmiausi stalčiuose užsilikusiais ruoštų dokumentų juodraščiais ir įvykių užrašais. Dėl to gali sušlubuoti kai kurios datos, nes ne visur pažymėta, kada ir kokia proga vienas ar kitas dokumentas rengtas“, – knygos pratarmėje rašo autorė. Taip pat Halina Kobeckaitė pažymi, kad pirmosios tautinės organizacijos, kurios vėliau diferencijavosi, buvo ir aktyvios bendro Lietuvos laisvėjimo proceso dalyvės.

Europos tautinių bendrijų federacijos (FEUN) delegacijos susitikimas su LR Aukščiausios Tarybos pirmininku Vytautu Landsbergiu (trečias iš dešinės)

Leidinys yra nespalvotas, iliustruotas daugiausia fotografijomis iš dr. Halinos Kobeckaitės profesinės veiklos, būnant Tautybių departamento vadove. Knygoje panaudotos Džojos Gundos Barysaitės, Jono Česnavičiaus, Romo Eidukevičiaus, Aleksandro Firkovičiaus, Dovydo Fligelio, Antano Gylio, Aleksejaus Grinkovo, Vladimiro Gulevičiaus, V. Charino, Bronisławos Kondrotowicz, Darijos Martinkutės, Arturo Mari (Vatikanas), Onos Pajėdaitės, Yvo Plasseraud, Arvydo Reklaičio, Rasos Stundienės, Algimanto Žižiūno ir kitų fotografų, kurių pavardžių autorei nepavyko atsekti, nuotraukos. Taip pat yra pateiktos dokumentų faksimilės, tai suteikia knygai dar didesnį istorinį svorį. Leidinio gale, kaip ir priklauso tokio pobūdžio leidiniams, yra asmenvardžių rodyklė. Ją „užbaigia“ Halinos Kobeckaitės gyvenimo aprašymas.

Kaip ir bet kokiai gerai iniciatyvai, taip ir knygos leidybai yra reikalinga finansinė parama. Už tai dr. Halina Kobeckaitė yra dėkinga Tautinių mažumų departamentui prie LR Vyriausybei, kuris skyrė lėšų leidybai. Knygos tekstą redagavo Jurgita Jasiūnienė, korektorė – Danutė Petrauskienė, maketuotoja – Nijolė Bukantienė, dailininkė – Jurga Tėvelienė.

Trakų rajono savivaldybės meras Vytautas Zalieckas (kairėje) su ambasadoriais dr. Halina Kobeckaite ir Remigijumi Motuzu Trakų istorijos muziejuje, 2014 m.

Ši knyga – puikus šaltinis visiems, kas domisi tautinių bendrijų ir mažumų istorija, nagrinėjantiems Lietuvos valstybės pastangų asmenims, priklausantiems tautinėms mažumoms, teisių užtikrinimo raidą XX a. pabaigoje, tyrinėjantiems tautinių kultūrų sąsajas su Lietuvos kultūra. Svarbiausia – skaitant knygą akivaizdžiai matyti, kaip aktyviai tautinės mažumos dalyvavo įtvirtinant Lietuvos nepriklausomybę.

Visi, kam įdomu daugiau sužinoti apie šią knygą, yra kviečiami balandžio 13 d. 17:00 val. į Trakų viešąją biblioteką (Vytauto g. 69, Trakai), kur vyks leidinio pristatymas ir susitikimas su jo autore dr. Halina Kobeckaite.

 Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite