Mantinum projektas – tai lauko teatro sukūrimas Bastijos citadelės papėdėje, šiaurinėje Korsikos dalyje, jungiant žemutinę miesto dalį su aukštutine.
„Šis projektas atspindi rytojaus Bastiją, su alternatyviu, ramiu judėjimu iš vienos vietos į kitą.“
Pierre Savelli, Bastijos meras
Prie gubernatorių rūmų papėdės Mantinum (taip Senovės Romoje vadinta Bastija) yra lauko teatras priešais Senąjį uostą, kuris tarnaus kaip renginių vieta, bet dar svarbiau – sukurs naują gyvenamąją erdvę. Taip pat bus įrengtas išorinis liftas, jungiantis žemutinę miesto dalį su aukštutine.
Mantinum taps trūkstama grandimi tarp Terra Nova ir Terra Vecchja, paversdamas šią vietą sąveikos, pasivaikščiojimų ir pramogų erdve. Šiuo metu vykdomi pakeitimai suteikia sprendimų prieinamumo srityje, pagerina ryšį tarp Senojo uosto ir Citadelės, padidina patrauklumą ir skatina turizmo plėtrą Citadelėje.
Miesto paveldo saugomos vietos
Šiam projektui įgyvendinti pasirinktas architektas Buzzo Spinelli. Pats objektas, pripažintas istoriniu paminklu, įtrauktas į miesto paveldą, apimantį daugybę atskirų ir susijusių istorinių objektų:
- Citadelė, fortifikuotas kompleksas, kurio statyba pradėta XVI a., o darbai tęsėsi XVII ir XVIII a.;
- buvęs Genujos gubernatorių sodas, besiribojantis su rūmais;
- Romieu sodas, esantis po Šv. Karolio bastionu, ir įspūdingi laiptai, jungiantys prieplauką ir aukštutinį miestą – jie atspindi XIX a. pabaigos pertvarkas, pradėtas 1819 m., kai buvo sukurta Šv. Karolio ricciata.
Atsižvelgiant į šias svarbias dalis, projektas subtiliai įsilieja į kraštovaizdį, siekiant patobulinti erdvę. Nauji apatiniai vartai su į bastioną integruotu sieniniu liftu, viršutiniai vartai su glotniais viršutinės dalies pylimais ir galiausiai lauko teatras harmoningai dera su aplinka. Visi pakeitimai kuria bendrą kalbą, naudodami esamas gynybines struktūras kaip atskaitos tašką, derinant sienas, mineralinę sudėtį ir storį.
Integracija į kraštovaizdį ir bendra urbanistinė tapatybė
Šio projekto ypatybė – medžiagų, gautų iš vietoje iškastų uolienų (kasant liftui vietą), naudojimas betono sudėtyje. Šis betonas laikomas „sausu“ vietoje gamintu betonu, liejamu horizontaliai ir rankomis tankinamu, primenančiu sienų ir pylimų akmens pagrindą. Medžiaga yra patvari, įsiliejanti į vietos laikinumą ir mineralinę struktūrą. Šis statybos metodas leidžia naudoti vietines medžiagas, pasitelkiant meistrišką darbą.
„Sieninis“ liftas – stiprus architektūrinis sprendimas, atliepiantis įspūdingus Romieu laiptus. Jis visiškai pakeis ryšį tarp Senojo uosto ir Citadelės. Tai daugiau nei vertikalus ryšys – jis kurs bendrą urbanistinę tapatybę, galinčią atgaivinti miesto rajonus.
Lauko teatras, nauja renginių vieta su unikaliu ir įspūdingu vaizdu, turės daugiau nei 600 sėdimų vietų ir vietos 2000 stovinčių žiūrovų. Romieu sodas, dabar registruotas kaip paveldas, bus atnaujintas, čia bus sukurtas Viduržemio jūros sodas su vartais, apšvietimu ir edukacine paskirtimi. Planuojama pasodinti vietines rūšis, pertvarkyti kraštovaizdį, kad atsivertų aiškus vaizdas į Senąjį uostą.
Tikimasi, kad kasmet čia apsilankys apie 5000 lankytojų.
Bendra investicija ir Europos finansavimas
Projektas „Parengiamojo įgyvendinamumo tyrimo ir turizmo gerinimo Bastijos citadelėje darbų įgyvendinimas“ sulaukė 2 355 770 eurų bendros investicijos; Europos regioninės plėtros fondas prisidėjo 1 413 462 eurais pagal ERPF-ESF Korsikos bendradarbiavimo programą 2014–2020 m. Investicija įgyvendinta pagal prioritetinę sritį „gyvenimo kokybės gerinimas urbanistinėse zonose“.
„Europos Pulso“ informacija