Karaimiškų rankdarbių paroda „ Protėvių skrynias pravėrus“

Parašyta: 2023-07-11 | Kategorija: Karaimai, Kultūra, Naujienos, Trakai, Užutrakis |

2023 m. liepos 5 d.  Užutrakio dvaro sodybos Istorinių parkų pažinimo centre atsidarė karaimiškų rankdarbių paroda „Protėvių skrynias pravėrus“, kurią kuruoja Raisa Kobecka, Margarita Rajeckienė, Jelena Špakovska ir Nadežda Zajančkovskaja.

Parodoje eksponuojami XIX – XXI a. rankdarbiai, atlikti įvairiomis technikomis. Tai daugelyje karaimų šeimų pagarbiai, su meile išsaugotos mūsų mamų, tetulių, močiučių, promočiučių nertos,  siuvinėtos staltiesės, servetėles, rankšluosčiai, lovatieses ar pagalvės. Darbai atlikti įvairiomis siuvinėjimo  technikomis: siuvinėti kryžiuku, rišelje, puošti aplikacijomis, lygiuoju siuvinėjimu. Nertose, siuvinėtos staltiesėse ar servetėlėse, rankšluosčiuose atsispindi ornamentų, technikų bei spalvų įvairovę. Daugelis parodos eksponatų unikalūs – XX a. pradžios jaunosios kraičio rankšluostis su jos inicialais, rankšluosčiai su palinkėjimais,  mūsų močiučių siuvinėtos ir dėvėtos „vyšyvankos“, siuvinėta vaikiška suknelė, pagalvės su karaimiškais ornamentais, nerta lovatiesė, tekstilinis paveikslas su Trakų kenesa.

Parodos eksponatai atspindi karaimių kūrybiškumą ir nagingumą. Istoriniai artefaktai: prosenelių portretai, 1902 m. palinkėjimų albumas pasiskolinti iš jas kruopščiai saugančių karaimų šeimų, už ką parodos organizatoriai jiems be galo dėkingi. Įvairūs buities daiktai, tarp kurių išsiskiria unikalus tymbylo tešlos minkymo įrankis talky, indai, žaislai ir kelionės skrynia sukuria šiltą naminę ekspozicijos atmosferą.

Kaip pasakoja parodos kuratorė Nadežda Zajančkovskaja sumanymas surengti šia parodą kilo jau prieš kelis metus: „Ne kartą, lankydamasi pas gimines ar draugus pastebi, kokį nors išskirtinai gražų daiktą – nertą ar siuvinėtą staltiesę, pagalvę ar dar ką kitą. Tuomet pradedi šeimininkų klausinėti: kas tai darė? Atsakymai paneria tave į unikalias šeimynines kronikas, pasakojančias ne tik daikto istoriją, bet ir jo kūrėjo gyvenimo peripetijas. O juk tokių daiktų karaimų šeimose yra ne vienas ir ne du. Mūsų namuose taip pat gausu mamos ar močiučių rankdarbių.  Tuomet ir kilo mintis ištraukti juos į dienos šviesą ir parodyti plačiai publikai.

Parodos kuratoriai. Iš kairės: Jelena Špakovska, Raisa Kobecka, Nadežda Zajančkovskaja, Gintaras Abaravičius, Margarita Rajeckienė

Pasitelkusi Raisos, Jelenos ir Margaritos pagalbą pavyko šį sumanymą įgyvendinti. Dėkoju joms už tai“. Visus maloniai kviečiame aplankyti parodą ir pasigrožėti unikaliu karaimų kultūros paveldu. Paroda veiks Užutrakio dvaro sodybos Istorinių parkų pažinimo centre (Užutrakio g. 8, Trakai) iki 2023 m. rugsėjo 30 d. Darbo laikas trečiadienį – sekmadienį nuo 10 iki 19 val.

Nadežda Zajančkovskaja                                         

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos  archyvarė  


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite