Knygnešio diena Paluknio bibliotekoje

Parašyta: 2022-03-22 | Kategorija: Kultūra, Paluknys, Seniūnijos, Trakai |

„Knygnešystė – viena iš lietuvių tautinės atminties sąvokų. Tai ne tik istorinė, kultūrinė vertybė, bet ir dorovinė. Tik suprasdami, kokį erškėčių vainiką mūsų tautai uždėjo spaudos draudimas, trukęs ištisus keturiasdešimt metų, mes rasime jėgų išsaugoti savo kalbą, kartu ir apginti savo tautinį orumą.“ (dr. Irena Kubilienė).

Kaip ir kiekvienais metais Paluknio bibliotekoje vyko Knygnešio dienos minėjimas. Šįkart į minėjimą sugužėjo Paluknio „Medeinos“ gimnazijos priešmokyklinės grupės vaikai lydimi priešmokyklinio ugdymo pedagogės A. Židanavičienės.

Minėjimo metu vaikams buvo papasakota apie uždraustos lietuviškos spaudos laikotarpį, apie drąsiųjų knygnešių žygdarbius, apie tai, kad  2004 metais UNESCO knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų veiklą. Vaikai sužinojo, kad Lietuvoje yra knygnešystės muziejai Ustronės sodyboje bei Bistrampolio knygnešių koplyčioje (Panevėžio rajonas), o 1936 m. Kaune buvo pastatytas Vytauto Didžiojo karo muziejaus ansamblis ir įrengtas Knygnešių sodelis, kuriame yra garsusis skulptoriaus Juozo Zikaro paminklas „Knygnešys“ bei knygnešių sienelė, skirta žymiausiems knygnešiams pagerbti.

Bibliotekininkė D. Nekulsian akcentavo, kad  dabar, vargu, ar galėtume džiaugtis savo nuostabia kalba be mūsų knygnešių, kurie nepaisydami jokių sunkumų ir kliūčių spaudos draudimo metais nešė „liepsneles“ į dažno lietuvio trobą.

Renginį paįvairino trumpametražio filmo „Lietuviškos spaudos draudimas ir tautinis atgimimas“ peržiūra.

Bibliotekoje knygnešiams atminti buvo parengta knygų ir spaudinių paroda, kuria remiantis vaikai sužinojo, kiek daug knygnešių ir daraktorių buvo mūsų gimtajame Trakų krašte.

Išeidami svečiai pasižadėjo gražiai elgtis su knygomis, jas mylėti ir saugoti.

 

Danutė Nekulsian

Trakų viešosios bibliotekos Paluknio filialo vyr. bibliotekininkė

Renginio organizatorių nuotr.

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite