Lietuvoje lankosi Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I

Parašyta: 2023-03-21 | Kategorija: Bažnyčia, Lietuva, Naujienos, Trakai |

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė susitiko su pirmą kartą Lietuvoje apsilankiusiu Visuotiniu (Konstantinopolio) patriarchu Baltramiejumi, atvykusiu Vyriausybės vadovės kvietimu.

„Nuoširdžiai džiaugiamės Jūsų Šventenybės pirmuoju vizitu Lietuvoje ir dėkojame už skiriamą dėmesį Lietuvos stačiatikių bendruomenei ir jai rūpimiems klausimams“, – sakė premjerė I. Šimonytė.

I. Šimonytė pabrėžė, kad Visuotinio Patriarchato sprendimas patenkinti penkių Lietuvos stačiatikių kunigų apeliaciją, atkurti jų religinį statusą ir priimti juos į Motininę Bažnyčią po to, kai Maskvos patriarchas Kirilas priėmė sprendimą pašalinti dvasininkus iš kunigų luomo, yra svarbus žingsnis religijos laisvei Lietuvoje.

Lietuva, istoriškai atvira ir tolerantiška tikėjimo įvairovei, darys viską, kad apgintų ir užtikrintų Konstitucijoje įtvirtintą tikėjimo, sąžinės ir religijos laisvę kiekvienam Lietuvos piliečiui ir gyventojui, pabrėžė premjerė.

I. Šimonytė pabrėžė, kad sprendimą dėl Ekumeninio patriarchato sugrįžimo į Lietuvą gali priimti tik pats Ekumeninis patriarchatas – tai yra Bažnyčios ir tikinčiųjų reikalas. Tačiau ji atkreipė dėmesį, kad galimybė išpažinti tikėjimą be konflikto su sąžine svarbi ne tik stačiatikybę išpažįstantiems Lietuvos piliečiams, tarp jų ir graikų ar ukrainiečių kilmės, bet ir nuo Rusijos vykdomo karo pabėgusiems ukrainiečiams ir dėl represijų čia persikėlusiems baltarusiams.

Susitikimui pasibaigus Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė ir Visuotinis patriarchas Baltramiejus pasirašė LR Vyriausybės ir Visuotinio Patriarchato susitarimą, kuriuo siekiama ir toliau stiprinti bei plėtoti bendradarbiavimą abiem šalims svarbiose srityse, siekiant palengvinti sąžinės ir religijos laisvės įgyvendinimą stačiatikių konfesijos tikintiesiems Lietuvoje.

Susitarimo dėl bendradarbiavimo tekstas lietuvių ir anglų kalbomis.

 

„Tai istorinis įvykis, – teigia kunigas Gintaras Sungaila, kovo pradžioje aukojęs pirmąsias Mišias jau kaip Konstantinopolio, o ne Maskvos patriarchato dvasininkas. – Lietuvoje lankysis 300 milijonų pasaulio ortodoksų (stačiatikių) dvasinis lyderis, pirmasis pagal garbę tarp Ortodoksų Bažnyčios patriarchų, 270-asis apaštalo Andriejaus įpėdinis.“

Ta proga Seime kovo 22 d. vyks konferencija „Bažnyčių ir religinių bendruomenių reakcija į karą ir konfliktus“. Joje dalyvaus ir Vilniuje viešintis J. Š. Ekumeninis patriarchas Baltramiejus I bei Chalkedono metropolitas Emanuelis.

Kaip rašoma pranešime spaudai, konferenciją atidarys ir sveikinimo žodį tars Europos Parlamento ELP frakcijos vicepirmininkas Janas Olbrichtas, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lietuvos Respublikos Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Renginyje pasisakys Ekumeninis patriarchas Baltramiejus I bei Europos Vyskupų konferencijų tarybos pirmininkas, Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas.

Konferencijos metu vyks diskusija „Bažnyčių ir religinių bendruomenių reakcija į karą ir konfliktus“, kurią moderuos EP narė R. Juknevičienė.

2023 m. vasario 17 d. Visuotinis (Konstantinopolio) patriarchatas oficialiai paskelbė, kad buvo peržiūrėtos Maskvos patriarchato iš kunigų luomo pašalintų Lietuvos kunigų Vladimiro Seliavko, Vitalijaus Mockaus, Vitalio Dauparo, Gintaro Sungailos ir Georgijaus Ananjevo pateiktos apeliacijos. Šie kunigai vasarą buvo pašalinti iš kunigų luomo Maskvos patriarchato sprendimu už tai, kad kritikavo Maskvos patriarchą Kirilą, kuris palaikė Rusijos agresiją prieš Ukrainą.

Pernai rugsėjo 19 d. Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I priėmė Lietuvos delegaciją, vadovaujamą užsienio reikalų viceministro Manto Adomėno. Susitikimo metu Fanaro vadovas ir Lietuvos atstovai aptarė ortodoksų bendruomenės situaciją ir kitus abiem pusėms svarbius klausimus, – rašo www.bernardinai.lt

Vyriausybės kanceliarijos nuotraukos ir informacija

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite