Pakitęs odos darinys – kaip pastebėti ir išvengti?

Parašyta: 2023-03-22 | Kategorija: Naujienos, Sveikata, Trakai |

Asociatyvi pexels.com nuotrauka

Šiuo metu dažnas žmogus itin rūpinasi savo kūnu. Įvairios estetinės procedūros, aktyvus gyvenimo būdas bei sveika mityba neretai tampa neatskiriama kasdienybės dalimi, kas padeda palaikyti dailias kūno linijas ir pasirūpinti gera savijauta. Tačiau vis dar retas skiria pakankamai dėmesio ant kūno esantiems apgamams. Ne paslaptis, kad įvairios spalvos bei formos apgamų turi daugelis žmonių, todėl šie odos dariniai priimami gan svetingai ir vertinami kaip visiškai nekenksmingi. Tačiau, ar tai tikrai yra tiesa? Verta pastebėti, kad apgamai yra linkę kisti, kas gali prišaukti vieną dažniausių šių dienų ligų – grėsmingąjį odos vėžį.

Kaip laiku pastebėti pakitusius apgamus? Kaip išvengti sveikatai ir net gyvybei pavojingos ligos? Atsakymus į šiuos klausimus reikia žinoti visiems besirūpinantiems ne tik savo išvaizda, bet ir sveikata.

Svarbu pasitikrinti

Kiekvienas žmogus savo kūną pažįsta geriausiai, tiesa?  Todėl nenuostabu, jog dažnas iš mūsų žino, kiek ir kuriose kūno vietose turi apgamų. Žinome, bet ar dažnai juos apžiūrime? Deja, neretai apie turimus apgamus tiesiog pamirštame ir neskiriame jiems pakankamai dėmesio. Tačiau anot sveikatos specialistų, tai – didelė klaida. Atidžiai stebėti savo kūną ir ant jo esančius apgamus yra būtina tam, jog būtų laiku atpažinti visi galimi apgamų pakitimai, paskirtas efektyvus gydymas ir užkirstas kelias odos vėžio išsivystymui bei plitimui.

Žinoma, vien savistebėsenos nepakanka, reguliarūs apsilankymai pas dermatologą taip pat yra labai svarbu. O itin didelį dėmesį apgamams turėtų skirti tie, kas turi iškilusių, didelių, nuolat dirginamose kūno vietose esančių odos darinių. Tokie apgamai dažnai kelia diskomfortą, yra estetiškai nepatrauklūs ir, svarbiausia, jog  turi didesnę supiktybėjimo riziką. Tam, kad būtų išvengta šių nemalonių pojūčių ir gresiančių sveikatos pavojų geriausia tokius apgamus pašalinti. Šiuo metu nepageidaujami apgamai pašalinami itin greitai ir lengvai, o apgamų šalinimas lazeriu laikoma viena efektyviausių procedūrų norint pasirūpinti tiek savo grožiu, tiek sveikata. Ar visus apgamus galima pašalinti lazeriu? Reikia žinoti, kad lazeriu geriausia šalinti aiškiais kraštais, iškilusius virš odos paviršiaus, odos spalvos apgamus, neturinčius plaukų. Svarbu tai, jog apgamų šalinimas lazeriu atliekamas tik tuomet, kai dermatovenerologas patikrina ir įvertina, jog apgamas nėra piktybinis. Verta akcentuoti, kad pašalinus komfortiškai jaustis trukdantį, negražiai atrodantį apgamą yra išsprendžiamos ir psichologinės bėdos, ir užkertamas kelias odos vėžio išsivystymui.

Pagrindiniai apgamo pakitimo požymiai

Į klausimą, kodėl ant žmogaus kūno atsiranda apgamai yra vis dar sunku atsakyti. Žinoma, kad apgamai – pigmentiniai odos dariniai, susiformavę iš pigmentinių odos ląstelių, vadinamų melanocitais. Nuolat pabrėžiama, jog vienas pagrindinių veiksnių įtakojantis apgamų atsiradimą – kenksmingas saulės poveikis. Tačiau apgamų gali atsirasti ir tose kūno vietose, kurių neveikia saulė. Ir nors dauguma apgamų laikomi nepiktybiniais odos dariniais, deja, nuo to, kad apgamas supiktybės ir iššauks grėsmingą odos vėžį nėra apsaugotas nei vienas. Tad į kokius apgamo pakitimus svarbu laiku atkreipti dėmesį? Pagrindiniai požymiai, rodantys, jog apgamas gali būti piktybinis yra šie:

  • Asimetrija. Svarbu žinoti, kad toks apgamas, kurio viena pusė nesutampa su kita puse yra laikomas pavojingu.
  • Kraštinės. Gerybiniai apgamai dažniausiai būna lygiais kraštais. Jei apgamo kraštai yra nelygūs, neryškūs, netaisyklingi, tuomet tokį apgamų derėtų patikrinti.
  • Spalva. Piktybinis apgamas labai dažnu atveju būna įvairiaspalvis. Pastebėjote, kad ant apgamo atsirado juodų, pilkų, raudonų atspalvių? Tai gali būti ženklas, jog vyksta piktybiniai apgamo pakitimai.
  • Skersmuo. Gerybinio apgamo skersmuo turėtų siekti 6 mm. Tačiau pasitaiko ir didesnių nepiktybinių apgamų. Sunerimti reikėtų tuomet, jei apgamas pradėjo intensyviai didėti, plėstis, nes tokie pakitimai signalizuoja apie galimą odos vėžį. Verta įsiminti ir tai, jog ne visuomet dideli apgamai yra piktybiniai. Maži, netaisyklingos formos, kelių atspalvių apgamai taip pat gali pranašauti apie odos vėžį.
  • Evoliucija. Akcentuotina, kad gerybiniai apgamai laikui bėgant nesikeičia. Jei apgamas pradėjo didėti, pakeitė formą ar spalvą, tai nėra normalu ir dažnai tokie pokyčiai siejami su odos vėžio atsiradimu.

Taip pat būtina suskubti apsilankyti pas dermatologą, jei apgamas pradėjo kraujuoti, niežtėti, tapo skausmingu, jautriu ar oda aplink apgamą paraudo.

Kokioms kūno vietoms skirti ypatingą dėmesį?

Verta žinoti, kad piktybiniai, apie odos vėžį perspėjantys apgamai gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Todėl bent kartą per mėnesį atidžiai apžiūrėti reikėtų visą savo kūną:

  • Odą apžiūrėkite gerai apšviestoje patalpoje atsistoję prieš viso ūgio veidrodį.
  • Pasinaudokite mažesniu rankiniu veidrodžiu, kad apžiūrėtumėte nugarą, sėdmenis, kojų padus.
  • Svarbu atidžiai apžiūrėti net ir intymiausias kūno vietas – lytinius organus.
  • Apžiūrėkite patys arba paprašykite šeimos narių patikrinti galvos odą. Taip pat atkreipkite dėmesį į šiurkščias ar iškilusias galvos odos vietas, kai plaunate galvą.

Derėtų pažymėti, kad nors piktybiniai apgamai gali atsirasti bet kuriose kūno vietose, daugelis atliktų tyrimų atskleidžia, kad pas vyrus supiktybėję apgamai labai dažnai randami ant krūtinės bei nugaros, o pas moteris – ant blauzdų. Be to, odos vėžys gali išsivystyti neatsižvelgiant nei į lytį, nei į amžių, nei į odos spalvą, todėl nuolatinė ir atidi apgamų patikra – būtina.

Rūpinimasis savimi – veiksmingiausia apsauga

Siekiant ne tik laiku pastebėti apie grėsmingą odos vėžį signalizuojančius apgamų pakitimus, bet ir užkirsti kelią šiems pakitimams svarbiausia yra rūpintis savimi:

  • Venkite tiesioginių saulės spindulių. Nepamirškite, pavojingiausi saulės spinduliai – nuo 10 val. iki 16 val.
  • Naudokite nuo neigiamo saulės poveikio apsaugančias priemones su stipria SPF apsauga – kremus, losjonus ir kt.
  • Pasinaudoję šiuolaikinės medicinos pagalba, pašalinkite iškilusius, diskomfortą keliančius, riziką supiktybėti turinčius apgamus.
  • Kartą per mėnesį atlikite odos savityrą. Kasmet apsilankykite pas dermatologą profesionaliai odos apžiūrai.

Šie keli, nesunkiai įgyvendinami patarimai – efektyvi prevencija prieš grėsmingąjį odos vėžį. Svarbu jais pasinaudoti ir tinkamai savimi pasirūpinti. Atminkite, pavojingų ligų galima išvengti, kai myli, stebi ir prižiūri save.

PR


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite