Pranas Surintas. Rinkimams artėjant. Kaip keisis savivaldos modelis? (III)

Parašyta: 2022-09-15 | Kategorija: Komentarai, Naujienos, Politika, Trakai |

Pranas Surintas. Asmeninė nuotr.

Jau po gero pusmečio būsime pakviesti prie balsadėžių rinkti savo atstovus savivaldoje. Įstatymai pakeitė savivaldos valdymą, todėl ir siūlau toliau susipažinti su būsimais pokyčiais. Juos žinoti tikrai bus naudinga.

 

Mąžta administracijos direktoriaus galios

Dabar veikiančiame įstatyme savivaldybės administracijos direktorius ir jo pavaduotojas įvardinami kaip pagrindiniai vykdomosios valdžios atstovai, tačiau po rinkimų pagrindinės vykdančios valdžios galios kelsis į mero kabinetą. Administracijos direktorius kaip ir jo pavaduotojas buvo skiriami savivaldybės taryboje, buvo jai atskaitingi ir neabejotinai buvo svarbiausios figūros savivaldybės šachmatų lentoje. Nors direktoriaus statusas išlieka toks pat  – politinio (asmeninio) pasitikėjimo pareigūnas – į pareigas jį paskirs meras ir jam paskirtasis bus tiesiogiai atskaitingas. Įstatyme gerokai sumažėjo punktų, reglamentuojančių administracijos direktoriaus įgaliojimus. Nebevarginsiu Jūsų vardindamas juos, tačiau vieną noriu paminėti: dabar direktorius administruoja savivaldybės biudžeto asignavimus ir kitus piniginius išteklius, organizuoja biudžeto vykdymą ir atsako už savivaldybės ūkinę finansinę veiklą, taip pat administruoja savivaldybės turtą, tai po rinkimų šie svarbūs įgaliojimai atiteks  merui. O juk visi nuo seno žinome, kas valdo pinigus – tas turi ir valdžią.

Svarbios administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigybės nebelieka.

Papildomos teisės savivaldybės mažumai

Naujojoje įstatymo redakcijoje įtvirtinama savivaldybės tarybos dauguma, mažuma, opozicija, opozicijos lyderis. Patikslinta frakcijos ir grupės sudarymas. Frakcijoje privalo būti ne mažiau kaip trys, o darbo grupėje ne mažiau kaip du susivieniję savivaldybės tarybos nariai. Papildomai įvardinta mišri savivaldybės narių grupė – savivaldybės tarybos nariai nesusivieniję savivaldybės narių frakciją ar savivaldybės narių grupę.

Savivaldybės tarybos opozicijos lyderis – nauja sąvoka įstatyme. Juo galės būti ne mažiau kaip pusės savivaldybės tarybos narių, priklausančių opozicijai, deklaruotas savivaldybės tarybos opozicijai atstovaujantis tarybos narys. Jis atlieka įstatymu ir savivaldybės tarybos reglamentu jam pavestas funkcijas, turi  įstatyme ir reglamente nustatytas teises: atstovauti savivaldybės mažumą savivaldybės kolegijoje; savivaldybės tarybos mažumos valandos metu pirmas užduoti iki dviejų klausimų; įtraukti į savivaldybės posėdžių darbotvarkę klausimus opozicijos vardu. Taip pat turi pirmumo teisę klausti ir pasisakyti tarybos posėdyje svarstomais klausimais.

Mažumos valandane rečiau kaip kartą per pusę metų vieno iš savivaldybės tarybos posėdžių pabaigoje yra organizuojama savivaldybės tarybos mažumos valanda. Jos metu mažumai priklausantys tarybos nariai turės galimybę užduoti klausimų merui, vicemerams, administracijos direktoriui, komitetų pirmininkams, komisijų pirmininkams ir gauti į juos atsakymus. Mažumos valanda trunka ne trumpiau kaip vieną valandą.

Mažumos posėdžio darbotvarkė įstatyme taip pat yra numatyta. Savivaldybės tarybos mažuma gauna teisę vieną kartą per pusę metų įtraukti klausimus į vieną tarybos posėdžių darbotvarkę. Į darbotvarkę privalomai įtraukiami visi savivaldybės mažumos siūlomi klausimai.

Įstatyme nustatoma minimali trukmė, kiek privalu leisti pasisakyti, klausti, atsakyti į klausimus savivaldybės tarybos posėdyje. Reglamente nustatoma tarybos narių užduodamų klausimų ir pasisakymų trukmė negali būti trumpesnė kaip: pranešėjui svarstomam klausimui ir (ar) įregistruoto sprendimo projektui pateikti – 3 minutės; tarybos nariui pateikti klausimą pranešėjui – 2 minutės; pranešėjui atsakyti į klausimą – 2 minutės; tarybos nariui pasisakyti dėl projekto – 3 minutės.

Vietos savivaldos įstatyme patikslintos normos ir dėl savivaldybės tarybos komisijų ir komitetų darbo, numatant, kad jų posėdžiai, išskyrus uždarus posėdžius, tiesiogiai transliuojami.

Kaip tikslinama savivaldybės kolegijos sudarymo tvarka, savivaldybės tarybos nario veiklos apmokėjimas, kaip keičiasi Rinkimų kodeksas apžvelgsiu kitame straipsnyje.

Pranas Surintas

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite