Radvilė Morkūnaitė – Mikulėnienė: Ukrainos atstatymas turi būti koordinuojamas ES

Parašyta: 2022-09-20 | Kategorija: Ekonomika, Komentarai, Lietuva, Naujienos, Politika, Trakai |

Seimo kanceliarijos (aut. Džoja Gunda Barysaitė) nuotrauka

Seimo Europos reikalų komiteto (Komiteto) pirmininkės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės kvietimu, Vilniuje lankėsi Estijos ir Lenkijos parlamentų Europos reikalų komitetų pirmininkai. Susitikimo metu parlamentarai diskutuoja energetinio saugumo Rusijos karo akivaizdoje tema, aptaria Ukrainos atstatymo iššūkius, galimybes ir prioritetus bei būsimo Europos Sąjungos valstybių narių nacionalinių parlamentų Europos reikalų komitetų konferencijos (COSAC) (angl. Conference of Parliamentary Committees for Union Affairs) plenarinio posėdžio darbotvarkės temas.

Komiteto pirmininkė, sveikindama susitikimo dalyvius priminė praėjusios savaitės Europos Komisijos (EK) pirmininkės Ursulos fon der Lejen (Ursula von der Leyen) metinio pranešimo vieną iš žinučių, jog visa Europa turėjo įsiklausyti į Baltijos šalių ir Lenkijos atstovų ilgamečius perspėjimus, kad Vladimiras Putinas nesustos. Baltijos valstybės gerai pažinodamos grėsmes, kurias kelia Putino Rusija, ėmėsi veiksmų, kurdamos energetinę nepriklausomybę ir dabar yra pavyzdys visai Europai.

Energetinė krizė, su kuria šiuo metu susiduria Europa, reikalauja prisitaikymo veiksmų ir bendrų europinių sprendimų. Būtina kuo greičiau sutarti dėl veiksmingų laikinų priemonių, kurios padėtų suvaldyti energijos kainas, nepakenkiant energijos tiekimo saugumui ir vidaus energijos rinkos veikimui”, – pabrėžė Komiteto pirmininkė.

Komiteto pirmininkė pabrėžė, kad reikalingas garsesnis EK balsas ieškant sprendimų  bendrais Europos Sąjungos (ES) klausimais, tokiais kaip energetinė nepriklausomybė, kainos ir išteklių užtikrinimas, Ukrainos stojimo į ES ir atstatymo klausimai. „Ukrainos vieta ES šeimoje. Bendromis pastangomis reikia siekti, kad Ukrainos integracijos į ES kelias būtų kuo trumpesnis, todėl Ukrainos atstatymo procesas turi būti efektyvus ir koordinuotas. Didelis dėmesys turi būti skiriamas reformoms, administracinių gebėjimų stiprinimui ir būsimų investicijų susiejimui su Ukrainos eurointegraciniu keliu. Tai padėtų ne tik modernizuoti šalį, bet ir priartintų Ukrainą prie labai svarbaus tikslo – narystės ES“, – pabrėžė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Kalbėdama apie prasidedančias Ukrainos atstatymo veiklas, Komiteto pirmininkė pabrėžė, kad Ukrainos karinis proveržis ir reikšmingi vienas po kito vykstantys Ukrainos kariniai laimėjimai teikia pakilių vilčių Ukrainos pergalės šiame kare link. O mums būtina į atstatymo procesą įsitraukti kuo anksčiau ir taip prisidėti prie Ukrainos valstybės funkcionavimo užtikrinimo.

Susitikimo metu aptarta Baltijos šalių sinchronizacijos įgyvendinimo pažanga ir pabrėžta šio projekto tolesnio spartinimo svarba Lietuvos energetiniam saugumui, pasikeista nuomonėmis apie galimus aukštų energijos išteklių kainų suvaldymo būdus, diskutuota apie Estijos ir Lenkijos veiksmus energijos kainų suvaldymo, apsirūpinimo energijos ištekliais klausimais.

Vizito metu svečiai lankėsi Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Elektros sistemos valdymo ir duomenų saugos centre ir įmonėje „BOD Group“.

COSAC – ES reikalų parlamentinių komitetų konferencija, didžiausias ir svarbiausias ES valstybių narių parlamentų Europos reikalų komiteto renginys, kuriame aptariami patys svarbiausi ES darbotvarkės klausimai. Konferenciją rengia pirmininkaujančios ES Tarybai valstybės narės parlamentas. Neformalūs Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos parlamentų Europos reikalų komitetų pirmininkų susitikimai rotacijos principu rengiami prieš kiekvieną COSAC plenarinį posėdį.

LXVIII COSAC plenarinis posėdis vyks 2022 m. lapkričio 13-15 d. Prahoje.

lrs.lt inf.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite