Samninkų kaimui – 640 metų!

Parašyta: 2022-07-10 | Kategorija: Grendavė, Kultūra, Naujienos, Renginiai, Seniūnijos, Trakai |

Samio festivalis Grendavėje sutraukia nemažai dalyvių

Liepos 1 d. nedidelis Samninkų kaimelis atšventė solidų 640 m. jubiliejų.  Tai tikriausiai trečiasis pagal senumą paminėjimas visame Trakų rajone – po Senųjų Trakų ir Trakų! Tais pačiais 1382 m. Vygandas Marburgietis pirmą kartą paminėjo Birštoną ir Punią. Šis laikotarpis ypatingas tuo, kad Vytautas Didysis su Kęstučiu pradėjo sėkmingai atmušinėti kryžiuočių puolimus ir juos išstumti iš mūsų krašto.

Domintis paminėjimo aplinkybėmis, istorikai man pabrėžė, kad savivaldybės dar per mažai dėmesio skiria miestų – kaimų paminėjimo datoms, neskuba statyti paminklinių akmenų šiems faktams. Ir tai, kaip Samninkų kaimas yra paminėtas, yra tikra kaimo sėkmės istorija, nes minimas ne tik Vytautas Didysis, bet ir tai, kad vietovėje Samenike, prie ežero, buvo sumušti kryžiuočiai!

Samninkų kaimas dėmesio sulaukė ir kryžiuočių žvalgų sudarytame žygiui tinkamų kelių aprašyme, kuriuos pavadino „Litauische Wegeberichte“: „Naktį kryžiuočių būriai susijungė ir sustojo poilsiui Samninkuose prie ežero. Tą naktį tie, kurie ganė arklius, buvo lietuvių užpulti. Tų pagonių vardu buvo Vytautas, kuris su 300 karių užpuolė juos“.

Scenoje dainuoja Antanas Nedzinskas

Į Samninkų kaimo jubiliejaus šventę – Samio festivalį atvyko daugybę svečių: Seimo narys Kęstutis Vilkauskas, Trakų r. savivaldybės tarybos nariai Marija Puč, Jadvyga Dzencevičienė, Senųjų Trakų seniūnė Ana Ingelevič, Samninkuose gimęs ir augęs buvęs Grendavės bei Onuškio seniūnas Juozas Okunevičius, Panošiškių seniūnaitijos seniūnaitė Beata Blažonienė, Trakų r. savivaldybės aplinkosaugininkė Inutė Neverovskienė ir žemės ūkio specialistas Julius Paniukaitis, Rūdiškių kultūros centro direktorrės pavaduotoja Joana Giedraitytė, Trakų r. savivaldybės bibliotekos Dusmenų filialo vadovė Rima Voverytė, Onuškio kapelos „Samė“ narys Jonas Aleksa, duonelės kepėja Miglė Dalgedaitė, Kareivonių bendruomenės pirmininkė Dalia Baranauskienė, Samninkų kaimo gyventoja, buvusi Trakų miesto teisėja Česlava Malinovska, Lietuvos darbo inspekcijos kancleris Šarūnas Orlavičius, asociacijos „Retromobile“ pirmininkas Ramūnas Kardelis.

Dainius Narkevičius, Marija Puč, Jadvyga Dzencevičienė

Po svečių sveikinimų į sceną buvo pakviesti ir apdovanoti visi šventėje dalyvaujantys Vytautai, kurių, deja, buvo tik du: grendaviškiai Vytautas Šulcas ir ūkininkas Mikas Vytautas Doškus.

Šventės dalyviai ir gyventojai labai džiaugėsi scenoje pakabintu ką tik sukurtu kaimo ženklu – stilizuotais baltiškais motyvais apipinta S raide, kuri baltistikoje taip pat yra ir žalčio simbolis. Su šiuo ženklu buvo pagaminti marškinėliai, kurie šventės metu buvo labai populiarūs.

Samio festivalio metu šokius dovanojo Kareivonių bendruomenės merginos, dainas – Rugilė Voverytė iš Varlių kaimo, o šventę vainikavo grupės Šv. Sodas atliekami „Seno kuino“ kūriniai.

Susirinkusieji ragino nesustoti ir tęsti tokios gražios šventės tradiciją bei kitais metais vėl organizuoti Samio festivalį.

Antanas NEDZINSKAS

Šventės organizatorių nuotraukos

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite