Sekminės Kazokiškėse

Parašyta: 2018-05-28 | Kategorija: Naujienos, Trakai |

Gegužės 20 d., per Sekmines, Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčioje buvo pristatyta VšĮ „Vorutos“ fondo (Trakai) išleista knyga „Kazokiškių Marija – Dievo malonės pilnoji“, kurioje papasakota stebuklingojo Švč. Mergelės Marijos paveikslo kilmės ir atsiradimo Lietuvoje aplinkybės, istorija ir aprašyti 1700–1784 m. įvykę 148 stebuklai.

Procesijoje aplink Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčią žengia (iš dešinės) Vievio Šv. Onos parapijos klebonas ir Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos parapijos administratorius kun. Alfonsas Kelmelis ir Kaišiadorių vyskupijos generalvikaras mons. dr. Algirdas Jurevičius

Praeitą sekmadienį Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos parapijiečiai, svečiai rinkosi į kasmetinius Sekminių atlaidus. Prieš šv. Mišias Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčioje buvo pristatyta praėjusių metų pabaigoje VšĮ „Vorutos“ fondo (Trakai) išleista knyga „Kazokiškių Marija –
Dievo malonės pilnoji“, kurioje pateikiamas rankraštinės XVIII a. Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos stebuklų knygos tekstas lenkų ir lietuvių kalbomis su lotyniškais intarpais, taip pat įžanginis menotyrininkės, Vilniaus dailės akademijos Dailėtyros instituto direktorės, monografijos „Atvaizdo gyvastis: Švč. Mergelės Marijos stebuklingųjų atvaizdų patirtis Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XVII–XVIII a.“ autorės dr. Tojanos Račiūnaitės straipsnis.
Pristatymo metu Vievio Šv. Onos parapijos klebonas ir Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos parapijos administratorius kun. Alfonsas Kelmelis džiaugėsi, kad pradėjęs tvarkyti Kazokiškių bažnyčios zakristijoje buvusį archyvą, surado jame neįkainojamą 300 metų saugotą rankraštį ir dabar gali savo parapijiečius supažindinti su šiuo lobiu.

Sekminių atlaidų procesijos dalyviai. Monstranciją neša Kaišiadorių vyskupas Jonas Ivanauskas

VšĮ „Vorutos“ fondo steigėjas, leidėjas ir vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius pasidalijo prisiminimais, kaip kun. A. Kelmelis pasiūlė jam publikuoti šį rankraštį, ir džiaugėsi, kad šio sumanymo svarbą suprato Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis, sutikęs paremti knygos leidybą. Taip pat, kad knyga būtų išleista, prisidėjo ir Kultūros paveldo departamentas prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, skyręs paramą šiam projektui.
Kaip bažnyčioje susirinkusiesiems sakė menotyrininkė dr. Tojana Račiūnaitė, stebuklingu būdu per karus, audras ir gaisrus išlikęs, tris šimtmečius Kazokiškių bažnyčioje saugotas rankraštis dabar pradeda savo antrąjį gyvenimą. „Tai neįkainojamas mūsų krašto dvasios turtas, lobis, iš kurio sužinome, kuo gyveno mūsų krašto gyventojai prieš 300 metų, kuo tikėjo.“ – sako specialistė. Ir, iš tiesų, 1700–1784 m. yra aprašyti 148 stebuklai. Jie aprašomi pirmiausiai fiksuojant įvykio laiką (metus, mėnesį, dieną) ir liudijantį asmenį – jo vardą, pavardę, pareigas ir kilmę (vietą, iš kur atvyko). Toliau aprašoma stebuklo priešistorė – ligos ar nelaimės eiga ir sprendimo pasiaukoti ar pasižadėti (nuvykti, votą paaukoti) stebuklingajam atvaizdui motyvas (kažkas patarė, prisiminė, sapne išgirdo kvietimą ir pan.).
Knyga yra išleista 1 000 egz. tiražu, joje yra pateikiamas originalus rankraščio tekstas lenkų kalba su vertimu į lietuvių kalbą, paliekant ir lotyniškus intarpus. Leidinio redaktorė Irma Stadalnykaitė tikintiesiems papasakojo, kaip buvo ieškota asmens, galinčio iššifruoti ir išversti rankraštį į lietuvių kalbą. Baltų literatūros tyrinėtoja, Poznanės Adomo Mickevičiaus Kalbotyros instituto Baltistikos skyriaus mokslo darbuotoja dr. Justina Prusinovska (Justyna Prusinowska) dešifravo senąja lenkų kalba parašytą rankraštį, o tada tekstą į lietuvių kalbą išvertė Punske gyvenanti, Suvalkuose dirbanti vertėja Jolanta Jurkūnaitė (Jolanta Jurkunas). Teksto intarpus lotynų kalba pasiryžo išversti Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantas, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Rankraščių skyriaus archyvaras-fondų saugotojas Karolis Tumelis. Maketavimo darbus atliko Vilniuje įsikūrusi Neringos Jarmalienės vadovaujama dizaino įmonė – UAB „Aktin“, iš Punsko kilusi dizainerė, dailininkė Alicija Širvinskienė.
Šį unikalų Bažnyčios bei krašto istorijai reikšmingą leidinį buvo galima įsigyti prie Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčios.


Sekminių atlaidai

Kaip ir kasmet, taip ir šiemet Sekminių atlaidai sukvietė nemažai tikinčiųjų. Prieš pat šv. Mišias prie Kazokiškių bažnyčios pasirodė jau ne pirmus metus vykstančio piligriminio žygio Vievis–Kazokiškės dalyviai, kurie su savo intencijomis atvyko pas Kazokiškių Dievo Motiną melsti globos ir užtarimo. Šv. Mišių aukoti atvyko ir Kaišiadorių vyskupas Jonas Ivanauskas kartu su generalvikaru mons. dr. Algirdu Jurevičiumi.
Pasibaigus pamaldoms susirinkusieji klausėsi Anglininkų kaimo (Kruonio sen.) kapelos (vad. Skirmanta Listopadskienė) atliekamo koncerto. Visų atlaidų metu veikė mugė, kurioje buvo galima įsigyti ir saldumynų, ir suvenyrų.

Irma STADALNYKAITĖ,
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Juozo Vercinkevičiaus nuotr.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite