Socialdemokratinės idėjos mūsų rajone gyvavo ir gyvuos

Parašyta: 2017-11-24 | Kategorija: Naujienos, Socialdemokratų partija, Trakai |

 

Lapkričio 16 d. įvyko visuotinis LSDP Trakų skyriaus susirinkimas ir mūsų skaitytojams Trakų skyriaus pirmininkas Kęstutis VILKAUSKAS turi įdomių žinių.

 

LSDP Trakų skyriaus pirmininkas Kęstutis Vilkauskas

Reikia priminti, kad LSDP Trakų skyrius yra vienas iš tų, kuris nepritarė LSDP išėjimui iš valdančiosios koalicijos, tokių skyrių Lietuvoje buvo 6–7. Kuo vadovaujantis LSDP Trakų skyrius irgi nusprendė, kad būtų geriau neiti į opoziciją?
Mūsų skyriaus nuomonė buvo už darbą koalicijoje. Sakėme, kad reikia žiūrėti, kaip eis su biudžetu susiję klausimai. Išklausėme argumentus tų, kurie ragino išeiti iš valdančiosios koalicijos, išgirdome ir tuos, kurie siūlė joje pasilikti. Priimant sprendimą tarybos posėdyje dalyvavo Seimo nariai: Julius Sabatauskas, Algirdas Raslanas, Andrius Palionis. Galutinė mūsų pozicija rėmėsi praktiniais sumetimais: dirbti ir ištaisyti klaidas, padarytas praeitoje kadencijoje. Pirmiausia mes siūlėme teikti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos daugumai siūlymus, susijusius su biudžetu, progresinių mokesčių įvedimu ir „spausti“ koalicijos partnerius dėl tų programos punktų, kuriuos norima įgyvendinti, ir tik kategoriškai nesutarus būtų galima eiti į opoziciją. Iš kitos pusės, kitokie argumentai, kad būnant opozicijoje negalima realizuoti rinkėjų, balsavusių už LSDP partiją, lūkesčių, taip pat yra švelniai tariant silpnoki. Didžioji dauguma LSDP partijos narių balsavo už buvimą opozicijoje. Mes turime laikytis partijos Statuto ir gerbti daugumos nuomonę. Tačiau reikia ne tik gerbti, bet ir įvertinti tų skyrių nuomonę, kurie siūlė likti koalicijoje. O tokių buvo ketvirtadalis. Už darbą koalicijoje pasisakė 7 skyriai, o už persiderėjimą – 8.

 Praėjus kažkiek laiko, kaip Jums atrodo, ar teisingai pasielgėte?
Mūsų tarybos sprendimas buvo priimtas pačioje rugsėjo pradžioje, po to įvykiai vystėsi labai sparčiai ir netikėtai. Tad šiandien, žvelgiant iš laiko perspektyvos, mano nuomone, LSDP Trakų skyriaus siūlymas buvo taktiškai teisingas sprendimas. Jei nebūtų reikėję priimti sprendimo dėl išėjimo iš valdančiosios koalicijos prieš pat biudžeto priėmimą, tikiu, kad dabar LSDP nebūtų buvusi opozicijoje ir kad daugelis reikalų šalyje eitų socialiai teisingesne linkme, nebūtume taip skausmingai praradę atskilusių, ypač patyrusių bičiulių.

Kokia dabar yra padėtis partijoje po to sprendimo?
Darbai vyksta tiek partijoje, tiek frakcijoje. Situacija stabili ir rami. Nėra nei blaškymosi, nei pykčių. Turime partijos Statutą – mūsų veikos taisykles, o jos yra vienodos visiems partijos nariams. Asmuo, stodamas į partiją, žino, kad reikės ne tik mokėti nario mokestį, bet ir laikytis to Statuto, problemas spręsti –taip pat vadovaujantis būtent šiuo dokumentu. Na, o LSDP Trakų skyriaus šiandieninė pozicija – niekur nesiblaškyti. Mes kol kas einame į priekį, skyriuje jokio išsivaikščiojimo, jokio skilimo. Pradedame diskusijas apie kryptį ir strategiją, apie poziciją. Juk nepaneigsite, kad Trakų rajone ne viskas taip gerai, kaip laikraščiai parašo…

LSDP Trakų skyriaus visuotinis susirinkimas įvyko. Kokie darbai po jo laukia?
Turime gausų būrį bičiulių, todėl norėjome, kad jie išgirstų informaciją iš pirmų lūpų. Pas mus buvo atvykęs LSDP frakcijos Seime pirmininkas Juozas Olekas.
Susirinkimo metu identifikavome, kad dar tvirčiau nei iki šiol turime laikytis vieningai ir drausmingai. Žinoma, tai nereiškia, kad turi būti kaip sovietmečiu vienas vadas ir visi eitume paskui jį būriu. Lietuvos regionai, savivalda yra skirtingi, bet patys žmonės turi būti aktyvūs ir teikti pasiūlymus. LSDP Trakų skyriaus veikloje mes norime, kad kuo daugiau žmonių įsijungtų į aktyvią politinę ir pilietinę veiklą, teiktų savo pasiūlymus.

 Pristatykite LSDP Trakų skyriaus uždavinius.
LSDP Trakų skyrius Trakų rajono savivaldybės taryboje yra opozicijoje. Joje dirbantys Vytautas Zalieckas, Albinas Zaleckas, Ada Gedminienė, Jolanta Abucevičienė, Asta Kandratavičienė, Šarūnas Ūsas deda pastangas dirbti konstruktyviai. Opozicijos uždavinys yra ne sukelti tam tikrą sumaištį, perversmą, kaip būdavo ankščiau, o aiškiai įvardyti valdantiesiems problemas ir jas spręsti. Mūsų tikslas – teikti pasiūlymus įvairiais Trakų rajono gyventojams aktualiais klausimais. Pvz., naujausias Vytauto Zaliecko užregistruotas pasiūlymas dėl 50 proc. žemės mokesčio sumažinimo nukentėjusiems ūkininkams. Valdantieji turėtų garsiai įvardyti, kad šios iniciatyvos ėmėsi socialdemokratai, užregistravo nutarimo projektą nelaukdami nei ES, nei Ministro veiksmų. Tai darbai, kuriuos galime ir turime padaryti vietoje.

Trakų gyventojai reikalauja, kad valdžia susitvarkytų su apleistu buvusiu Trakų internatinės mokyklos bendrabučiu ir kitais apleistais pastatais.
Esu Trakų miesto seniūnas, problemų yra ne tik su netvarkomais pastatais, nors tai, ką minite, yra iš ties aktuali problema. Trakų seniūnijoje viešuosius darbus dirbantys žmonės tenai tvarkė aplinką, užkalė duris, kuriuos vandalai buvo vėl išlaužę. Labai gaila, kad buvęs geros būklės pastatas tapo toks, kokį matome šiandien. Nuomonių, kas turi būti daroma su apleistais pastatais, yra įvairių. Kai žinosime, kokių Trakų norime artimiausius 20–30 metų, tada ir sprendimai atsiras visiems priimtini ir naudingi. Aš siūlyčiau, surengti architektų dirbtuves (kaip vyko dėl kultūros rūmų) ir taip įtraukti gyventojus į sprendimų priėmimo procesą (žinoma, jei mes norime, kad mūsų bendruomenė būtų pilietiškesnė ir atsakingesnė).

Kaip bus su kino teatru, seniūnijos pastatais? Čia juk vizitinės miesto kortelės. Ar kas nors juda?
Buvo įvairios iniciatyvos. Svarbiausia, reikia kalbėtis su verslininkais. Pvz., praeitą savaitę kalbėjausi su kino teatro savininku UAB Hoptransa iš Kauno. Buvo pažadėta, kad jie užkals duris, kuriuos vandalai išlupo. Savininkas turėjo nemažai problemų, įsigijęs šį turtą. Pirmiausia jam nebuvo privažiavimo. Iš vienos pusės, šalia esančių sklypų savininkai užblokavo įvažiavimą per jų kiemus, o iš kitos pusės, iš vis nebuvo jokio įvažiavimo. Reikėjo keisti planavimo schemas. Galiausiai UAB Hoptransa nusipirko šalia esantį žemės sklypą ir sprendžia, ką toliau daryti. Reikalai juda.
O kur nejuda reikalai su apleistais pasatais, manau turėtume 4 proc. padidinti turto mokestį. Kaip su apleistomis teritorijomis – kai paskelbi žemę apleista teritorija ir padidini žemės mokestį, materialinis paskatas tampa veiksmingas. Bet žinoma, reikia žiūrėti, kur mes galime verslininkams padėti tvarkytis.

Kokia situacija yra su Trakų miesto medžiais? Yra jau pristatytas Trakų senamiesčio gatvių ir viešųjų erdvių želdinių ir želdynų sutvarkymo projektas.
Aš labai myliu gamtą, esu užaugęs kaime, tačiau reikia mąstyti praktiškai ir realistiškai. Jeigu mes nieko nedarysime, tai po kokių dešimties metų Trakų miestas bus plikas. Dabartiniai medžiai buvo sodinami sovietmečiu, jie yra pasenę. Kaštonus negailestingai niokoja kandelės, vėtros taip pat yra padariusios nemažai žalos. Senuosius medžius atsakingai reikia šalinti ir atsodinti naujais. Niekas nesako, kad tai reikia atlikti iš karto. Visai tai gali būti daroma palaipsniui.

Ką norėtumėte pasakyti pokalbio pabaigai?
Kaip LSDP Trakų skyriaus pirmininkas noriu pasakyti, kad socialdemokratinės idėjos mūsų rajone gyvavo ir gyvuos, kad mūsų frakcijos nariai ir toliau dalyvaus priimant socialiai atsakingus sprendimus. Turime patirties ir ateityje ja naudosimės, spręsdami mūsų gyventojų problemas, gerindami jų gyvenamo kokybę ir mažindami rūpesčius. LSDP turi 120-metų istoriją. Socialdemokratai pirmieji iškėlė idėją apie nepriklausomą Lietuvos valstybę. Tai istoriškai yra patvirtinta ir neginčijama. Didžiajame Vilniaus Seime Steponas Kairys, atstovaujantis LSDP, tapo pagrindiniu vicepirmininku – dr. J. Basanavičiaus pavaduotoju, pasukusiu Seimo eigą principine kryptimi: atkurti Lietuvos valstybingumą su Seimu Vilniuje. Stepono Kairio idėjos virto veiksmais, ir galiausiai turime rezultatą – 1918 m. Vasario 16-osios Aktą, skelbiantį Lietuvos Nepriklausomybę. Visiems mūsų krašto žmonėms linkiu prasmingais darbais ir sumaniomis idėjomis sutikti ir deramai paminėti šios didžios dienos 100-metį!

Dėkojame už pokalbį.

Kalbėjosi
Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ n


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite