„Išėję iš namų, visi tampame piligrimais…“: Šv. Jokūbo atlaidai Onuškyje

Parašyta: 2021-08-02 | Kategorija: Bažnyčia, Naujienos, Onuškis, Renginiai |

2021-ieji yra paskelbti Šv. Jokūbo metais, o liepos 25-ąją minime ir šio šventojo dieną. Šv. Jokūbas pirmiausia yra piligrimų globėjas, o Šv. Jokūbo kelias (isp. k. Camino de Santiago) – katalikų piligriminis kelias į Kompostelos Santjago katedrą Ispanijoje, kur, manoma, yra palaidotas apaštalas Jokūbas. Šis kelias žinomas nuo viduramžių, jam jau daugiau kaip 1 000 metų. Pirmieji apaštalo Jokūbo kelio piligrimai aprašyti XI a. metraščiuose. Piligrimas daugelyje pasaulio religijų yra tapęs žmogaus gyvenimo šioje žemėje simboliu. O pats terminas kilęs iš lotyniškojo žodžio peregrinus ir reiškė asmenį, laisvu noru išvykusį į tremtį, kad išvengtų mirties bausmės. Kartu šis žodis apibūdino svetimšalį, neturėjusį piliečio teisių. Ankstyvojoje krikščionybėje šis žodis pirmiausia buvo siejamas su atsiskyrėlių vienuolių asketišku gyvenimo būdu. Sakoma, kad Kastilijos karalienė ir Astūrijos princesė Elžbieta I taip pat yra nuėjusi visą Šv. Jokūbo kelią basomis, melsdama sveikatos savo sūnui.

Piligrimai pasiruošę žygiui

Su piligriminės kelionės simbolika buvo siejami ir būtini piligrimo atpažinimo ženklai – keliautojo lazda, plačiakraštė, nukarusiais kraštais piligrimo skrybėlė su pritvirtintu ženklu – kriaukle. Būtent šis simbolis iki šiandien yra visų pasaulio piligrimų ženklas. Juo nužymėtas kelias į Santjago de Kompostelą, kriaukle nužymėtas ir Šv. Jokūbo kelias Lietuvoje, Lenkijoje ir kitose šalyse. „Eiti – tai mano namai“, – rašė prozininkas Valdas Papievis. Ėjimas neatsiejamas nuo piligrimystės. Einama su savomis intencijomis, tyloje, prašant Šv. Jokūbo globos. Tačiau tai ne šiaip pasivaikščiojimas ar tiesiog ėjimas. Galutinis piligrimo tikslas – pasiekti šventovę.

Šiemet Šv. Jokūbo diena buvo sekmadienį. Tai ne toks dažnas sutapimas. Tokie metai būna tik keletą kartų per šimtmetį, kai liepos 25-oji sutampa su sekmadieniu. Lietuvos bažnyčiose vyko Šv. Jokūbo atlaidai. Onuškio parapijos bendruomenė, pakviesta Šv. Jokūbo kelio draugų asociacijos, šį išskirtinį sekmadienį paminėjo ypatingu būdu – ne tik surengdama atlaidus, bet ir iškeliaudama į piligriminį žygį. Šv. Jokūbo dienai paminėti buvo pasirinktas Europos kultūros kelių instituto sertifikuoto tarptautinio Šv. Jokūbo Vilniaus kelio pažymėta atkarpa: Onuškis– Grendavė–Žalioji–Onuškis. Keturias dešimtis žygio dalyvių iš Onuškio, Trakų, Semeliškų, Varėnos rajono, Vilniaus, Kauno, Kėdainių ankstyvą sekmadienio rytą palaimino Onuškio Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo parapijos klebonas.

Kiekvienas į piligriminį kelią išsiruošė su savo intencijomis. Juk ši, nors ir neilga, vos kelias valandas trukusi kelionė miško takeliu, šalia Žaliosios kaimo krioklio ir tvenkinių, per vidurvasario pievas, su dainomis ir malda – tai ieškojimas dvasinių tikslų, Pažadėtosios žemės savo viduje. Šv. Jokūbo diena buvo paminėta prasmingai – žygiuojant išsivaduoti iš kasdieninio gyvenimo rutinos, kelionėje atsakyti į svarbius savo gyvenimo klausimus.

Sugrįžusius piligrimus prie Onuškio bažnyčios pasitiko klebonas Algimantas Gaidukevičius, Alytaus Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kapelionas kpt. Saulius Kristapavičius. Taip prasidėjo Šv. Jokūbo atlaidai Onuškio parapijoje.

Aukodamas šv. Mišias kpt. Saulius Kristapavičius per pamokslą prisiminė savo piligriminį kelią, minėjo, kad tik iškėlę koją iš namų visi mes tampame savotiškais piligrimais, tačiau tikroji piligrimystė skiriasi nuo paprasto ėjimo ar turistinio, pažintinio keliavimo. Klebonas kun. Algimantas Gaidukevičius pabrėžė, kad net ir išėjimą į bažnyčią šiandien galime matyti kaip tam tikrą piligrimystę. Pamaldose giedojo jungtinis parapijos ir Onuškio Donato Malinausko gimnazijos choras, kuriam vadovauja Gražina Kulbickienė, Vilniaus šlovinimo grupės „Osana“ vadovė, krikščioniškosios sakralinės muzikos „Garbė Visagaliui“ nominantė Renata Stankevičienė su dukra Agne. Po šv. Mišių parapijiečiams buvo padovanotas šlovinimo grupės „Osana“ koncertas.

Alytaus Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kapelionas kpt. Saulius Kristapavičius
(kairėje) ir Onuškio Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios kleb. kun. Algimantas Gaidukevičius aukoja šv. Mišias

Maldos vienybėje bažnyčioje dalyvavo Trakų rajono savivaldybės mero pavaduotoja, laikinai einanti savivaldybės mero pareigas, Marija Puč, kuri pasidžiaugė šia švente, piligrimystės idėja ir išskyrė maldos svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime. Nuo 2018 m. Trakų rajono savivaldybė priklauso Šv. Jokūbo kelio savivaldybių asociacijai, kuri yra Europos Šv. Jokūbo kelio federacijos narė. Trakų rajonui šios asociacijos veikloje atstovauja Onuškio seniūnė Zita Aniulienė, kuri dalyvauja įvairiose jaunimo užimtumo veiklose, vadovauja Kaišiadorių vyskupijos Onuškio parapijos jaunimo sielovadai. Piligriminiame žygyje ir Šv. Jokūbo šventėje aktyviai dalyvavo Trakų rajono savivaldybės tarybos narė dr. Asta Kandratavičienė. Juozas Norinkevičius, VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius ir Trakų bitininkų draugijos pirmininkas, renginyje buvo kartu su centro lankytojais, kuriems patiko keliauti, būti piligrimais. Didelis Onuškio Donato Malinausko gimnazijos mokytojų ir mokinių būrys dalyvauja Trakų rajono savivaldybės finansuojamoje jaunimo projektinėje veikloje, vykdo projektą „Onuškio Donato Malinausko gimnazijos mokiniai – Šv. Jokūbo kelio jaunieji ambasadoriai“. Šis piligriminis žygis yra ne pirmas gimnazijos bendruomenės nariams. Jaunaisiais ambasadoriais šiemet tapo daugiau negu 60 mokinių. Projekto veikla prasidėjo pavasarį ir tęsis iki rudens.

Šv. Jokūbo atlaidų šventę Onuškio bažnyčioje užbaigė agapė bažnyčios šventoriuje. Dėkojame Kovo 11-osios Akto signatarei, LR Seimo narei, Šv. Jokūbo kelio Lietuvoje globėjai dr. Laimai Andrikienei už gražius palinkėjimus ir saldžias dovanas piligrimams, atlaidų šventės dalyviams. Žilinų maltiečių grupės vadovė Dalia Baranauskienė skaniausių sūriu įvairove pradžiugino parapijiečius, kraštiečius, svečius.

Atlaidai – prasminga šventė susiburti tikintiesiems bendrai maldai parapijos bažnyčioje, kurios vienas iš globėjų – apaštalas Šv. Jokūbas. Taip su šv. Mišių auka, piligriminiu žygiu, sakralinės muzikos koncertu, agape buvo švenčiami Šv. Jokūbo atlaidai Onuškyje.

Dr. Žydronė KOLEVINSKIENĖ,

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktoriaus pavaduotoja mokslo reikalams, piligriminio žygio dalyvė,

Rima BLIKERTIENĖ,

Onuškio Donato Malinausko gimnazijos direktorė, Šv. Jokūbo kelio draugų asociacijos prezidentė


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite