Karaimų ansambliui „Birlik“ – 10 metų

Parašyta: 2020-12-11 | Kategorija: Karaimai, Naujienos, Trakai |

 

Šiemet karaimų vaikų ir jaunimo ansamblis „Birlik“ („Vienybė“) švenčia 10-ties metų sukaktį. Kalbamės su kolektyvo vadove Ina LAVRINOVIČ apie jo veiklą ir prabėgusį dešimtmetį. 

Pirmasis ansamblio „Birlik“ pasirodymas užsienyje įvyko Olštyne, 2011 m.

Gal galėtumėte prisiminti, kaip kilo sumanymas įkurti karaimų vaikų ir jaunimo ansamblį „Birlik“?

 

Idėja gimė ne man. Turėtume būti dėkingi mūsų tautietei Liudmilai Juchnevič, kuri paskatino ansamblių kūrimąsi. Jos dėka susikūrė pirmieji karaimų tautinių šokių kolektyvai: Trakuose – „Sanduhač“ (vadovė Jelena Špakovska) ir Varšuvoje – „Dostlar“ (vadovė Violeta Firkovič).

A n s a m b l i s „ S a n d u h a č “ („Lakštingala“) beveik dešimt metų atstovavo Lietuvos karaimų bendruomenei įvairiuose renginiuose. Jame pirmuosius šokių žingsnius išmoko ir keli būsimojo kolektyvo šokėjai. Atėję maži naujokai sunkiai įsijungdavo į darbą. Tai buvo 8–10 metų padūkėliai, kuriems tiesiog reikėjo kitokio dėmesio, todėl kartu su Ana Maleckaite subūrėme juos į kolektyvą. Taip susikūrė naujas ansamblis „Birlik“ („Vienybė“), į kurį susirinko panašaus amžiaus vaikai iš karaimų šeimų. Nebuvo jokios atrankos – prisijungė visi norintys ir tie, kuriuos paragino tėvai. Turbūt reikėtų paminėti, kad vienas pagrindinių kolektyvo sukūrimo tikslų buvo daugiau nei tautiniai šokiai. Jaunuolius suvienijo bendra veikla, jie buvo skatinami kartu kurti, kartu veikti, bendrauti bei mokytis karaimų kalbos, kurios juos mokė mokytoja Diana Lavrinovič. Surinkę mažuosius į ansamblį, susidūrėme su iššūkiu – reikėjo atrasti šokių mokytoją, galėsiantį ne tik sudrausminti šiuos išdykėlius, bet ir juos sudominti. Prie kolektyvo prisijungė choreografė Katerina Voropaj, kuri iki šiol dirba su šiais, jau išaugusiais jaunuoliais.

„Birlik“ koncertinę programą parodė Vroclavo publikai, 2013 m.

Kaip per tuos dešimt metų keitėsi kolektyvo sudėtis? Kiek dabar jame yra narių?

 

Ansamblyje „Birlik“ pradėjo šokti 8 vaikai: 4 mergaitės ir 4 berniukai. Laikui bėgant narių sudėtis kito, tačiau dauguma prisijungusių pradžioje šoka lig šiol. Šiuo metu ansamblio veikloje dalyvauja 14 jaunuolių – tai moksleiviai, studentai ir jau dirbantys jaunuoliai. Visi jie labai skirtingi, bet visus juos vienija „Birlik“.

 

Ką pristatote pasirodymų metu?

Mūsų programos repertuarą iš esmės sudaro tautiniai šokiai, tačiau koncertuose kartais pasirodydavome su karaimų poezija ir dainomis. Dabar scenoje „Birlik“ dažniausiai tik šoka. Mūsų programoje yra šokis su skarelėmis, šokis su kardais, šokis su ąsočiais ir būtinai Kaitarma.

Kaip ansamblio „Birlik“ repertuaro dalį galima paminėti ir spektaklius, kuriuos dalyviai patys kurdavo ir parodydavo per karaimų bendruomenės susibūrimus: tarptautinę vasaros karaimų kalbos ir kultūros stovyklas bei naujametinius vakarėlius. Spektakliuose visada dalyvaudavo ir daug jaunimo, kuris mielai prisijungdavo.

Karaimų ansamblis „Birlik“ šoko ir dainavo tarptautiniame Alanijos turizmo ir meno festivalyje, skirtame Baltijos valstybių 100-mečiui paminėti

Jūsų ansamblio pasirodymus galima išvysti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Gal galėtumėte pasidalinti įspūdžiais?

 

Pirmasis pasirodymas užsienyje įvyko 2011 metais. Tai buvo „Tautinių mažumų diena Olštyne“. Dar visai jaunas karaimų ansamblis „Birlik“ pristatė trumpą programą Lenkijos žiūrovams. Vėliau apsilankėme Ščecine, atidarant parodą „Karaj jollary – karaimų keliai“; Vroclave – festivalyje „VI festival kaleidoskop kultur“, Belovežo girioje – festivalyje „Peretocze 2015“, Varšuvoje – karaimų ansamblio „Dostlar“ 10-mečio šventėje. Šokome ir dainavome Turkijoje – tarptautiniame Alanijos turizmo ir meno festivalyje, skirtame Baltijos valstybių 100-mečiui paminėti. Vykome į Lucką (Ukraina), kur kadaise gyveno karaimų bendruomenė. Įspūdingai pasirodėme Liubarto pilyje – buvome įtraukti į spektaklį, kaip kunigaikščio Vytauto svečiai. Tai buvo šventinis renginys „Naktis Lucko pilyje“, skirtas paminėti 590-ąsias Europos monarchų kongreso metines. Su koncertine programa dalyvavome jaunimo tautinių kultūrų festivalyje Melitopolyje (Ukraina), tai – miestas netoli Azovo jūros. Jame kažkada gyveno didelė karaimų bendruomenė.

Papasakokite, kur Jūsų kolektyvas repetuoja, kas jį remia?

 

Mūsų repeticijos vyksta karaimų mokykloje Trakuose. Naudodamasi proga viso kolektyvo vardu noriu padėkoti Lietuvos karaimų religinei bendruomenei, Lietuvos karaimų kultūros bendrijai, Tautinių mažumų departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lenkijos karaimų kultūros bendrijai, o taip pat Trakų rajono savivaldybės administracijai, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijai, Trakų kultūros rūmams už paramą, kuri padėjo mums išlaikyti savitumą, tradicijas, parodyti spalvingą Lietuvos tautinį paveldą bei pamatyti ir pažinti kitas kultūras.

Birlik“ apsilankė Lucke, Liubarto pilyje, 2019 m. Pirma iš kairės sėdi vadovė Ina Lavrinovič, šalia stovi (kairėje) choreografė Katerina Voropaj

Šiemet „Birlik“ mini 10-ties metų jubiliejų. Greičiausiai koronavirusas pakoregavo visus šventės planus?

 

Jūs teisi… „Ansamblis Birlik – dešimt metų kartu“ – tai buvo 2020 metų ansamblio „Birlik“ projektas, kuriam dalinį finansavimą skyrė Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Pagrindinis projeko tikslas buvo paruošti programą ir surengti jubiliejinį koncertą.

Paruošėme programą, peržiūrėję ansamblio „Birlik“ fotoarchyvą, parengėme kelis filmukus apie kolektyvo pasirodymus bei neužmirštamas kelionių akimirkas, rezervavome Trakų kultūros rūmų salę, liko tik sukviesti svečius. Bet koronavirusas dar nesitraukia! O mes laukiame, kada galėsime išeiti į sceną.

Vis tik mūsų šventė sulaukė ir gerų dalykų. Lenkijos karaimų bendruomenė paruošė 2020/2021 metų kalendorių, skirtą ansamblio „Birlik“ dešimtmečiui paminėti.

Gražiu renginiu norėjome padėkoti visiems už suteiktą paramą, pagalbą ir palaikymą, dešimt metų judant į priekį šokio žingsneliais. Ačiū visiems, kurie prisidėjo prie šio didelio ir prasmingo kelio!

Dėkojame už pokalbį. Linkime Jums ir Jūsų kolektyvui kūrybinės sėkmės.

 

 Kalbėjosi

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ 

 


 

Karaimų kalendorius 2020/2021 m., skirtas ansamblio „Birlik“
dešimtmečiui paminėti

Karaimų kalendorius

 Karaimai turi atskirą Mėnulio kalendorių, pagal kurį metus sudaro 354 dienos, 8 valandos, 48 minutės. Jis suskirstytas į 19 metų ciklą, kuriame yra 12 normalių ir 7 keliamieji metai su tryliktuoju papildomu mėnesiu. Mėnuo susideda iš 29 arba 30 dienų. Karaimų mėnulio laiko ciklas yra skaičiuojamas pagal mėnulio jaunatį, nustatomą plika akimi. Tačiau jau senokai mėnulio ciklų skaičiavimai karaimų tradicijoje stabilūs, astronomų užfiksuoti ir apskaičiuoti popieriuje. Lenkijos karaimų bendruomenė paruošė 2020/2021 metų kalendorių, skirtą paminėti karaimų ansamblio „Birlik“ 10-ties metų veiklos jubiliejų. Kalendorių sudarė Ina Lavrinovič, Mariola Abkovič, Adam Dubinski ir Ana Sulimovič-Keruth, dizainą kūrė Andžej Močydlovski, jam talkino Ivona Jablonska. Leidinį rėmė Lenkijos vidaus reikalų ministerija. Karaimų kalendorius 2020/2021 m. yra spalvotas, jame užfiksuotos svarbiausios karaimų ansamblio „Birlik“ ir jo narių gyvenimo bei renginių akimirkos per praėjusi dešimtmetį. Atrinktas nuotraukas (iš Mariolos Abkovič, Michailo Abkovič, Jaroslavo Rybskio asmeninio archyvo bei „Birlik“ archyvo) lydi parašai dviem kalbomis – lietuvių ir lenkų, kurie ne tik aprašo, kas užfiksuota fotografijose, bet kartu ir trumpai leidžia susidaryti vaizdą apie kolektyvą – kur dalyvauta, būta, su kuo susitikta. Taip tarsi pasakojama „Birlik“ raidos istorija. 2020/2021 m. karaimų kalendoriuje atsispindi ir liturgija. Metų pradžia nurodoma balandžio mėnesį, kaip ir priklauso, o ne sausio 1 d. kaip Grigaliaus kalendoriuje. Karaimiškus liturginius metus sudaro biblinės šventės ir progos. Jos yra apskaičiuojamos laikantis Biblijos teksto. Visa tai karaimų kalba ir yra surašyta naujausiame sieniniame karaimų kalendoriuje 2020/2021 m.


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite