Lauko tualetus Trakų krašte naikina nuotekų tinklų plėtra

Parašyta: 2021-12-10 | Kategorija: Gamta, Naujienos, Trakai |

Nors nuostabus ežeringas kraštovaizdis ir nuotekų išgriebimo duobės paprasčiausiai nedera vienas su kitu, deja, šio archajiško palikimo Trakų rajone vis dar esama. Lauko tualetų galima rasti net pačiame Trakų miesto centre. Kaip teisingai tvarkyti nuotekas ir prisijungti prie centrinių nuotekų tinklų, kalbėjomės su bendrovės „Trakų vandenys“ inžinieriumi Algimantu Lanku.

Norėdama atkreipti dėmesį į nuotekų tvarkymą, M. Dirsytė performanso Trakuose metu 2 valandas gulėjo purvo vonioje

Nemato prasmės investuoti

Nors bendrovei „Trakų vandenys“ priklauso penki nuotekų valymo įrenginiai Lentvaryje, Rūdiškėse, Aukštadvaryje, Paluk­nyje, Grendavėje, savo valymo įrenginius įsirengę gyventojai centralizuotais nuotekų tinklais nesidomi. Rajone vis dar zuja ir asenizacinės mašinos, išvežančios gyventojų sukauptas nuotekas.
Didžiausia problema inžinierius A. Lankas vadina nesikeičiantį gyventojų požiūrį. Senieji Trakų rajono gyventojai nemato prasmės investuoti į turimo būsto pagerinimą ir jo prijungimą prie nuotekų tinklų.
„Vieni sako, kad jiems gerai, kaip yra, o kiti skundžiasi, kad galimybes prisijungti prie nuotekų tinklų riboja finansų stygius“, – aiškina A. Lankas.
Tačiau pašnekovas iš karto palygina: pačios mažiausios 3,75 kubinių metrų talpos nuotekų išvežimo kaina yra 41,56 euro, o išvežti 9 kubinius metrus jau kainuoja net 100 eurų. Palyginkime – nuotekų tvarkymo centralizuotais tinklais kaina už vieną kubinį metrą tesiekia 1,74 euro.
„Teisingai tvarkomos nuotekos neteršia mūsų gamtos, neužteršia paviršių ir gruntinių vandenų. Tvarkingai jas išvalydami nepažeidžiame ekosistemos, netrikdome gamtos sukurtos tvarkos. Todėl patariame ne tik tvarkingai valyti susidarančias buitines nuotekas, bet ir jungtis prie centralizuotų nuotekų tinklų, nes centralizuotai surenkamas nuotekas tvarkyti yra pigiau, jų valymas yra kontroliuojamas griežčiau nei individualiuose nuotekų valymo įrenginiuose“, – aiškina bendrovės „Trakų vandenys“ atstovas.

 

Infrastruktūros plėtra rajone

Šiuo metu Trakų rajone išskirtinis dėmesys skiriamas nuotekų tinklų plėtrai Lentvaryje. Čia Sanglaudos fondo lėšomis finansuojamas projektas, skirtas vandens ir nuotekų tinklams Lentvario mieste (tinklai pateks į vieną iš aglomeracijų, kurioms taikomi Direktyvos 91/271/EEB dėl miestų nuotekų valymo reikalavimai ir apie kurias informacija teikiama Europos Komisijai) plėsti.
Lentvaryje planuojama pakloti naujus buitinių nuotekų šalinimo tinklus Pušų, Perkūno, Kampo, Vaivos, Lelijų, Lakštingalų, Ryto, Tujų, Naujojoje, Pietų, Gintaro gatvėse. Iš viso planuojama nutiesti apie 7 kilometrus nuotekų tinklų ir pastatyti 3 nuotekų siurblines (Vaivos, Lakštingalų ir Naujojoje gatvėse).
Projekto darbai jau vykdomi Vaivos ir Kampo gatvėse. Čia nuotekų tinklų tiesimą numatoma baigti artimiausiu metu. Likusius projekto darbus numatoma atlikti iki 2022 metų pabaigos. Planuojama, kad dėl šio projekto prie nuotekų surinkimo tinklų prisijungs ne mažiau kaip 312 Lentvario gyventojų, kurie iki šiol neturėjo tokių galimybių.

Nuo ko pradėti?

Prie centralizuotų nuotekų tinklų gali prisijungti gyvenamieji namai, prie kurių gyvenamojo sklypo nutiesti centralizuoti nuotekų tinklai. Gyventojas turi pateikti paraišką bendrovei „Trakų vandenys“ vandens tiekimo ir kanalizavimo prisijungimo sąlygoms gauti.
Norėdama atkreipti dėmesį į tinkamą nuotekų tvarkymą, Aplinkos ministerija inicijavo kampaniją „Neteršk gyvybės rato“. Ja norima paskatinti žmones tinkamai tvarkyti nuotekas. Šios kampanijos metu vyko renginiai, per kuriuos menininkė Monika Dirsytė rengdavo performansą (pristatytą ir Trakuose): gulėjo purvo vonioje specialiai įrengtoje ekspozicijoje, o greta jos stovėjo senovinė vandens kolonėlė, iš kurios lašėjo vanduo. Daugiau informacijos apie šią kampaniją galima rasti socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Neteršk gyvybės rato“.

Prisijungimo sąlygų gavimo tvarka

Kad gautumėte prisijungimo prie vandentiekio ir (arba) buitinių nuotekų tinklų arba gręžinio įsirengimo sąlygas, turite:
1. Užpildyti prisijungimo sąlygų paraiškos formą, kurią rasite bendrovės „Trakų vandenys“ interneto svetainėje.
2. Pateikti šiuos dokumentus: juridinių asmenų registro išrašą (jei jungiasi juridinis asmuo), duomenis apie statinį, žemės sklypo planą, nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašą apie Nekilnojamojo turto registre įregistruotus statinius ir žemės sklypą, statinių išdėstymo planą (jei toks yra).
3. Mokestis už prisijungimo sąlygų parengimą – 10 eurų (už vieną objektą / adresą). Būtina atsiųsti mokėjimo pavedimo kopiją.

Gavęs prisijungimo sąlygas gyventojas turi susirasti darbų rangovą prijungimo darbams atlikti. Kaina yra individuali, priklauso nuo tinklo ilgio, tinklo klojimo gylio, naudojamų medžiagų kiekio, ją paskaičiuoja samdomas rangovas.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis

Užs. Nr. 908

 


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Taip pat skaitykite